Hotiza – Ne le novinarjem, nikomur, ki je v nedeljo želel obiskati Mirišče, ni bilo treba prestopiti mejnega prehoda Hotiza-Sveti Martin na Muri. Vsakdo je lahko nemoteno prišel v zaselek po cesti od Hotize do Mirišča, ki je skoraj v celoti na slovenskem katastrskem ozemlju, le trideset metrov do vstopne ceste v Mirišče pa je speljana po hrvaškem katastru. To so nam povedali tudi na mejnem prehodu, ki smo ga hoteli prestopiti, da bi se po sporni cesti od mosta na Muri odpeljali v Mirišče.
Predstavnik za stike z javnostjo medžimurske policijske uprave Bruno Gosarič je za sobotni dnevnik TV Slovenija izjavil, da bodo morali potniki, namenjeni v Mirišče, prestopiti mejni prehod Hotiza-Sveti Martin na Muri in se v zaselek odpraviti po sporni makadamski cesti. Gosarič je še izjavil, da jo bodo Hrvati popravili in jo naredili ponovno prevozno. Po navodilih naših policistov so delavci čez cesto podrli drevesa, z bagrom pa prekopali zadnje metre ceste, zato je neprevozna.
Slovenski notranji minister Dragutin Mate je po umiku posebnih enot naše policije z območja pri Hotizi na petkovi tiskovni konferenci v Murski Soboti povedal, da se lahko novinarji istega dne nemoteno odpravijo v Mirišče in da jim poti ni treba prijaviti na mejnem prehodu. Dejal je še, da upa, da bo takšen način potovanja v Mirišče tudi v prihodnje, vendar se o vsem še dogovarjajo s hrvaško stranjo. Mate je tudi povedal, da so se naši in hrvaški pogajalci dogovorili, da sosedje ne bodo nadaljevali gradnje cest proti Mirišču, ampak jo bodo gradili v drugo smer. Gradnjo bodo nadzorovale mešane patrulje slovenske in hrvaške policije.
Pred zadnjim zapletom na obmejnem ozemlju ob Muri, ko Hrvati še niso zgradili sporne ceste, so se potniki, namenjeni v Mirišče, morali najprej prijaviti na mejnem prehodu (naši politiki vedno bolj poudarjajo, da gre za kontrolno točko) in se nato odpraviti v nazaj po cesti od prehoda do zaselka. Kot je povedal prebivalec Mirišča Viktor Bogdan, je bilo včasih dovolj, da so potniki po telefonu napovedali policistom na mejnem prehodu svoj obisk zaselka. V zadnjih dveh letih jih veliko ni storilo ne enega ne drugega in so s tem tvegali, da bodo imeli opravek s hrvaškimi policisti.
Več o tem preberite v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela.