Portorož - Začelo se je dvodnevno neformalno zasedanje obrambnih ministrov Nata, ki bo med drugim priprava na vrh zavezništva v Rigi 28. in 29. novembra. Gostitelj zasedanja je slovenski obrambni minister Karl Erjavec, predseduje pa mu generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer. Sicer pa se zasedanja, ki bo potekalo v štirih sklopih, udeležuje 34 delegacij s skupaj 570 udeleženci.
Širitev misje v Afganistanu
V ospredju srečanja bosta transformacija Nata in njegove operacije, ki bosta tudi glavni temi vrha v Latviji. V Afganistanu, kjer zveza vodi mednarodno misijo Isaf, si prizadevajo okrepiti sile na nemirnem jugu države. Zato so obrambni ministri sprejeli odločitev o razširitvi misije Isaf na ves Afganistan, torej tudi na vzhod države, je novinarjem potrdil tiskovni predstavnik Nata James Appathurai. Med drugim bo na tem območju pod poveljstvo Nata prišlo tudi okoli 12.000 ameriških vojakov, ki delujejo v Afganistanu v okviru 21.000-članskih koalicijskih sil. De Hoop Scheffer je na novinarski konferenci izrazil pričakovanje, da bo do tega prišlo kmalu.
Pričakovati pa je, da bodo govorili tudi o napotitvah dodatnih vojakov. Vrhovni poveljnik zveze Nato, general James Jones, je pred časom pozval države članice, naj prispevajo okoli 2500 dodatnih vojakov za jug Afganistana. Na prejšnji Jonesov poziv se je z največ vojaki odzvala Poljska, ki je ponudila okoli tisoč pripadnikov svojih sil.
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je tako dejal, da so nekatere države na tokratnem srečanju ponudile dodatne vojake za misijo Isaf. Katere države so to bile, Rumsfeld ni želel izdati, ampak je dejal, da morajo te države same sporočiti svojo odločitev.
Govora bo tudi o operaciji v Iraku, kjer Nato uri varnostne sile, in na Kosovu, kjer sile KFOR skrbijo za mir in stabilnost v pokrajini. Ministri bodo razpravljali tudi o morebitni razširitvi operacije v zahodnosudanski pokrajini Darfur, kjer zdaj nudijo logistično pomoč mirovnim silam Afriške unije.
Erjavec: Afganistanu bomo podarili orožje
Ob robu neformalnega zasedanja so predvidena tudi številna dvostranska srečanja. Slovenski obrambni minister Karl Erjavec se je že sestal s kanadskim kolegom Gordonom O'Connorjem. Govorila sta o sodelovanju med državama na obrambnem in vojaškem področju, pa tudi o sodelovanju v okviru misij zveze Natov podporo miru, zlasti o misiji ISAF v Afganistanu. Erjavec je ob tem napovedal slovensko donacijo orožja afganistanskim silam.
V misiji ISAF trenutno deluje 54 slovenskih vojakov, ki so nameščeni v zahodnem delu Afganistana v Heratu in Kabulu, kanadski kontingent pa šteje 2300 mož, ki so nameščeni v okolici Kandaharja na nemirnem jugu Afganistana.
O'Connor je v pogovoru o operaciji ISAF pohvalil dosedanje sodelovanje slovenskih vojakov s kanadskimi v Afganistanu. O'Connor je še dejal, da je Slovenija glede na velikost v Afganistanu udeležena z velikim številom svojih vojakov in tako pomembno prispeva k stabilizaciji razmer v tej državi. Pripadniki SV so sicer za uspešno sodelovanje s kanadskim kontingentom v misiji ISAF prejeli kanadsko odlikovanje "General Campaign Star".
Erjavec je kanadskega kolega seznanil, da je slovensko obrambno ministrstvo predlagalo donacijo avtomatskih pušk in streliva afganistanskim silam. Kot je pojasnil, afganistanska vojska načrtuje povečanje za okoli 20.000 pripadnikov, polovico tega pa naj bi pomagala oborožiti Slovenija.
Ivanov: Rusi prihajajo!
Ruski obrambni minister Sergej Ivanov je po srečanju z Erjavcem povedal, da sta govorila o odnosih med državama, ki so že tako dobri, se pa še krepijo. Pri tem je še posebej izpostavil gospodarstvo, znotraj tega pa turizem. Kot je dejal, je "slavni rek iz hladne vojne 'The Russians are coming' (Rusi prihajajo) znova aktualen, tokrat v zelo pozitivnem smislu".
Ruski obrambni minister je danes tudi potrdil, da naj bi se ob robu srečanja v Portorožu sešel tudi z ameriškim obrambnim sekretarjem Donaldom Rumsfeldom. Po njegovih besedah bosta s kolegom iz ZDA govorila o vrsti vprašanj, o katerih, pa ni navedel.
Rumsfeld: V Afganistanu stvari dobro potekajo
Rumsfeld je danes ob robu srečanja obrambnih ministrov izjavil, da v Afganistanu "stvari dobro potekajo". Pred srečanjem s slovenskim kolegom Karlom Erjavcem je tudi zavrnil navedbe, da naj bi vojna v Iraku poslabšala varnostno situacijo v ZDA. Kot je dejal, "ameriški predsednik ni tako opisal zaupnega poročila" ameriških obveščevalnih služb.
Ameriški predsednik George Bush je namreč v torek odločno zavrnil navedbe, da je vojna v Iraku okrepila nevarnost terorizma v svetu.
Rumsfeld in Erjavec sta v današnjih pogovorih največ pozornosti namenila sodelovanju v operacijah za podporo miru ter nadaljnjemu razvoju in modernizaciji Slovenske vojske. Kot so po srečanju sporočili s slovenskega obrambnega ministrstva, je Erjavec ameriškega kolega seznanil z današnjo odločitvijo slovenske vlade o donaciji orožja za afganistansko vojsko. Rumsfeld pa je pozdravil prispevek Slovenije v enotah Nata za hitro posredovanje.
Ministra sta danes govorila tudi o strateškem zračnem prevozu. Po besedah Erjavca se Slovenija zaveda pomena tovrstnega zračnega prevoza za izvajanje operacij v podporo miru. To je še posebej pomembno zlasti za majhne države, ki nimajo lastnih zmogljivosti za izvajanje strateškega prevoza.
Ob koncu srečanja sta govorila o izdatkih posameznih članic za obrambo. Erjavec je Rumsfeldu v zvezi s tem povedal, da Slovenija te izdatke postopno zvišuje, cilj, v ta namen prispevati dva odstotka svojega BDP, pa bo predvidoma dosegla leta 2009.
Rumsfeld najprej obiskal Lipico
Po prihodu v Slovenijo je Rumsfeld najprej obiskal Lipico. Med dvournim obiskom si je Rumsfeld s soprogo, spremstvom in novinarji na vožnji s kočijo ogledal širše območje Lipice, Dolino Lurške Matere božje in kobilarno.
Ameriško delegacijo je sprejel v.d. direktorja Kobilarne Lipica Matjaž Pust. Gostje so si na ogledu kobilarne ogledali najstarejši lipiški hlev Velbanco z lipiškimi plemenjaki in obnovljeno najstarejšo jahalnico z razstavo starih kočij. Družabni del dogodka z visokimi gosti v Lipici je vseboval pokušino kraškega pršuta in terana. Kot so še sporočili iz Kobilarne Lipica, je Rumsfeld Lipico obiskal na svojo željo, obisk visokih gostov pa je prvi tovrsten dogodek v Lipici po več kot petih letih.
Med Brnikom in Portorožem bodo bdeli policisti
Za policijo bo v dneh zasedanja Nata velik zalogaj predvsem urejanje prometa. Večina delegacij, ki se bo udeležila neformalnega zasedanja obrambnih ministrov Nata v Portorožu, bo namreč v Slovenijo prispela na letališče Brnik, zatem pa jih bodo v policijskem spremstvu pospremili do Portoroža oziroma hotelskega kompleksa Bernardin, kjer bo zasedanje potekalo.
V skladu s tem je bila izdana tudi odredba o prepovedi prometa za tovorna vozila z največjo dovoljeno maso nad 7,5 tone, za vozila, ki so daljša od 14 metrov, in za vozila, ki prevažajo nevarne snovi. Prepoved vožnje za prvi dve skupini, torej za tovorna vozila in vozila, ki so daljša od 14 metrov, bo veljala na avtocesti in regionalni cesti od Kranja do Ljubljane in po Celovški cesti do križišča s severno obvoznico, nato pa še od Kopra na obvoznici in po cesti do Sečovelj. Za vozila z nevarnimi snovmi pa bo prepoved veljala na celotni trasi od Brnika do Portoroža, torej tudi na avtocesti do Kopra, kjer sicer prepoved za prvi dve skupini ne velja.
Število policistov ni znano, na samem prizorišču vojska
Prepoved prometa bo veljala v četrtek med 9. in 16. uro, v petek med 14. in 22. uro, v soboto pa od 6. do 14. ure. Kot so še opozorili na policiji, so v teh urah možne tudi večje zgostitve prometa in zastoji na relaciji med Brnikom in Portorožem, zlasti na Celovški cesti v Ljubljani in na obalni cesti med Koprom in Portorožem.
Koliko policistov naj bi sodelovalo pri varovanju srečanja v Portorožu ni znano. Pri celotni organizaciji srečanja bo sicer po besedah obrambnega ministra Karla Erjavca sodelovalo nekaj preko 500 vojakov Slovenske vojske. Vojska bo skrbela predvsem za varovanje prizorišča srečanja.