Navdušeni nad vlado, stranke kot običajno

Socialni demokrati malenkost navzgor, demokratska stranka malenkost navzdol, Zares pa še naprej na svojem mestu; tako je o političnih strankah pokazala Delova anketa.

Objavljeno
01. februar 2009 22.47
Marko Pečauer
Marko Pečauer
Ljubljana - Socialni demokrati malenkost navzgor, demokratska stranka malenkost navzdol, Zares pa še naprej na svojem mestu; tako je o političnih strankah pokazala tokratna Delova anketa. Vse boljše ocene pa za svoje delo dobiva slovenska vlada. Tudi z delom parlamenta je slovenska javnost precej bolj zadovoljna kot v preteklosti.

Ta mesec je največ anketiranih za stranko, ki bi jo volili, izbralo SD; takih je 25,1 odstotka. Sledi SDS, ki jo je izbralo 21,4 odstotka vprašanih. Na tretjem mestu je Zares s 10,5 odstotka. Preostale stranke imajo manjše deleže: SNS 6,8 odstotka, LDS 3,6 odstotka, DeSUS 2,8 odstotka in SLS 2,5 odstotka. Da ne bi volili nobene od teh strank, ampak kakšno drugo, je odgovorilo 5,3 odstotka vprašanih, z ne vem pa jih je odgovorilo 22,1 odstotka.

V primerjavi s prejšnjim mesecem so deleži glasov za stranke precej stabilni. SD se je po precejšnjem padcu v decembru januarja nekoliko popravila navzgor, SDS pa nekoliko navzdol. Zares pa navzdol. Med manjšimi strankami se je najbolj popravila SLS, ki pa je še vedno na zadnjem mestu med parlamentarnimi strankami.

Če so deleži glasov za stranke dokaj ustaljeni, pa je zadovoljstvo z delom vlade vse večje. Na vprašanje, kako ocenjujejo delo slovenske vlade v zadnjem obdobju, je zelo pozitivno oceno dalo 3,1 odstotka anketiranih, pozitivno 54,3 odstotka, srednjo 12 odstotkov, negativno 22,5 odstotka in zelo negativno 4,2 odstotka. Z ne vem jih je odgovorilo 3,8 odstotka. To je dalo srednjo oceno (povprečje ocen od 1 - zelo negativno do 5 - zelo pozitivno) 3,31. To je najvišja ocena za delo vlade, odkar jo v Delovi anketi merimo tako. Prejšnji mesec je bila 3,25, še oktobra pa 2,87.

Tudi ocena za delo parlamenta je na precej visoki ravni. Na vprašanje, kako ocenjujejo delo slovenskega parlamenta v zadnjem obdobju, je zelo pozitivno oceno dalo 1,7 odstotka vprašanih, pozitivno 45,6 odstotka, srednjo 12 odstotkov, negativno 25,1 odstotka in zelo negativno 2,2 odstotka. Z ne vem jih je odgovorilo 13,3 odstotka. Srednja ocena za delo parlamenta je 3,22. Prejšnji mesec je znašala 3,23, torej še stotinko več kot tokrat, a je le tri mesece prej bila bistveno nižja: 2,81. Zadnje tri mesece je ocena za delo parlamenta najvišja doslej. Prej ni nikoli znašala več kot 3.

Naročnik ankete je uredništvo Dela. Telefonsko anketiranje je od 27. do 29. januarja 2009 na reprezentativnem vzorcu 703 odraslih državljanov opravil Delo Stik, oddelek za tržne raziskave. Nekatera odstopanja sociodemografske sestave anketirancev glede na sestavo odraslega prebivalstva Slovenije popravlja uteževanje s kombiniranimi utežmi.

Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela