Postojna - Stočlanski mednarodni orkester Etno HISTeRIA je pred poslopjem postojnskega centra za tujce z glasbo opozarjal na nehumano prakso zapiranja migrantov in zahteval njegovo zaprtje. »Glasbeniki iz dvajsetih držav iz vsega sveta odločno nasprotujemo obravnavanju migrantov kot manjvrednih ljudi, kot ne-ljudi! Nihče na tem svetu ni nelegalen! Zahtevamo, da se center za tujce v Postojni takoj ukine!« so zapisali v orkestru.
Kot je po protestu povedal glasbenik Matija Solce, so pred poslopjem centra, v katerem je trenutno zaprtih šestnajst ljudi, vsake toliko kaj zaigrali, sicer pa so se s tam zaprtimi, ki so glasbeno povorko spremljali na oknih, večinoma pogovarjali. Ti so ob glasbi skozi rešetke skandirali.
Nekateri so po besedah Solceta tam že šest mesecev in sploh ne vedo, zakaj so zaprti. »Storili niso nobenega kaznivega dejanja, ampak zgolj prekšek,« je opozoril Solce in dodal, da so se sicer zaprti v centru razveselili obiska. »Lepo in čustveno ozračje je bilo.«
»Center za tujce je institucija, v kateri so zaprte osebe, ki so jim zavrnili prošnjo za azil v Sloveniji ali so jih ujeli pri prečkanju meje in niso zaprosili za azil. Zapre se jih lahko tudi za 6 mesecev do enega leta. Eni in drugi v tej ustanovi čakajo na deportacijo. Čeprav se institucija imenuje »center za tujce«, je to zapor, v katerem je ljudem omejeno gibanje, svoboda in stik z zunanjim svetom. Vsem je skupno dejstvo, da so zaprti - zgolj zato, ker nimajo ustreznih dokumentov za potovanje ali bivanje v Sloveniji. Z odvzemom svobode se jih obravnava kot kriminalce, čeprav niso storili nobenega kaznivega dejanja, zgolj prekršek,« so v izjavi za javnost pred protestom zapisali v orkestru in se še vprašali: »Kako je mogoče, da daleč od oči javnosti, v okolici Postojne (v neposredni bližini Postojnske jame), že več kot deset let nemoteno poteka praksa zapiranja migrantov, ki jim za več mesecev policisti prepovejo stik z zunanjim svetov ter, poleg osebne svobode, odvzamejo tudi človeško dostojanstvo? Zakaj javnost vsa ta leta ni obveščena o dogajanju v centru, zakaj nič ne ve o gladovnih stavkah in drugih vrstah samoorganiziranih protestov ljudi, ki so zaprti v tem centru?«
Hkrati so glasbeniki iz dvajsetih držav opozorili na migracijsko politiko Evropske unije, ki ji Slovenija, kot pravijo, zvesto sledi: »Migracijska politika EU vključuje ne le zapiranje migrantov, ampak tudi vse bolj represivno in militarizirano straženje mej EU, eksternalizacijo migracijskih kontrol na sosednja območja EU, pa tudi prisilne deportacije. Te politike, v katerih politični azil dobi le peščica oseb, hkrati pa množice posameznikov čakajo na prisilno deportacijo v taboriščih, ki so vse bolj podobna nacističnim taboriščem med 2. svetovno vojno, Slovenija nekritično povzema ter je s tem soodgovorna za dehumanizacijo in kriminalizacijo oseb, ki niso storile kriminalnega dejanja.«