Nekdanji župan občine Hoče - Slivnica mora plačati pol milijona

Anton Obreht je pri sklenitvi pogodbe za logistični center ravnal malomarno.

Objavljeno
08. december 2014 20.20
Slovenija, Maribor, 8.11.2006 - OBREHT Anton, župan občine Hoče - Slivnica foto:Tadej Regent/Delo
Robert Galun, Maribor
Robert Galun, Maribor
Maribor – Nekdanjega župana občine Hoče - Slivnica Antona Obrehta bo napačna odločitev stala 488.228 evrov. Višje sodišče je zavrnilo njegovo pritožbo na prvostopenjsko sodbo, s čimer je ta postala pravnomočna. Zaradi nasedlega projekta Logistični center Oreh je zdaj ogroženo njegovo premoženje.

Zgodba sega v leto 2006, ko je Obreht ob koncu županskega mandata s konzorcijem avstrijskih partnerjev podpisal kooperacijsko pogodbo za gradnjo Logističnega centra Oreh, v njej pa je bila predvidena kazen v višini 300.000, če občina v pol leta od podpisa ne odobri okvirnega načrta in če skladno s tem ne bo sprejet državni lokacijski načrt.

Zgodilo se je prav to. Iz enega večjega razvojnega projekta od šestih takratne Janševe vlade ni bilo nič in konzorcij je prek dunajskega mednarodnega arbitražnega centra zahteval odškodnino. Ta se je skupaj s stroški povišala na 488.228 evrov in Obrehtovemu nasledniku na županskem stolčku Jožefu Merkušu ni preostalo drugega, kot da jo plača, škodo pa poskuša izterjati od Obrehta.

Občini je pritrdilo že prvostopenjsko sodišče, čeprav je odločilo, da Obreht škode ni povzročil namenoma. Menilo je, da bi moral ravnati z večjo skrbnostjo in bi moral vedeti, da takšni projekti zahtevajo določen čas in se pogosto tudi zavlečejo.

Višje sodišče pritrdilo okrožnemu

Odločitvi okrožnega sodišča je zdaj pritrdilo tudi višje sodišče in zavrnilo Obrehtovo pritožbo. Tudi samo je ugotovilo, da bi moral Obreht pravilno pretehtati, da v šestih mesecih po sklenitvi pogodbe državnega lokacijskega načrta realno ni možno sprejeti. Višji sodniki so sklenili, da je Obreht ravnal malomarno, saj je pogodbo sklenil, ne da bi jo predhodno predložil v odobritev občinskemu svetu, ki je najvišji organ odločanja v vseh zadevah v okviru pravic in dolžnosti občine.

Anton Obreht nad odločitvijo sodišča, razumljivo, ni niti malo navdušen in sploh ne ve, kaj bo storil. Razmišlja o reviziji postopka pred vrhovnim sodiščem, vendar se še ni odločil, ali jo bo tudi predlagal. A tudi če jo bo zahteval, ima občina s pravnomočno sodbo že zdaj podlago za izterjavo dolga, čeprav Obreht ne ve, kako bo odplačal skoraj polmilijonski dolg.

»Zadevo bomo poskusili rešiti tako, da bomo upoštevali tudi osebno stisko gospoda Obrehta,« poudarja novi župan občine Hoče-Slivnica Marko Soršak. Kaj konkretno to pomeni, ni razkril, je pa že nekaj časa znano, da je občina Obrehtovo premično in nepremično premoženje zavarovala s plombami ter mu delno blokirala tudi transakcijski račun, zato od osnovne šole v Slivnici, kjer je ravnatelj, prejema le minimalno plačo, menda okrog 600 evrov. Del dolga si bo torej občina zagotovo poplačala iz tega naslova, del pa bi lahko iztržila še s prodajo polovice Obrehtove hiše in kakšnega vrednejšega predmeta.