Nekoliko spremenjeni davčni razredi

Vlada je sprejela predloge sprememb svežnja davčnih zakonov, s katerimi naj bi poenostavili davčne postopke in razbremenili gospodarstvo.

Objavljeno
14. september 2006 18.30
Ljubljana - Vlada je na današnji seji sprejela že nekaj časa napovedovane predloge sprememb svežnja davčnih zakonov. Nekateri od njih so v primerjavi z vsebino, javnosti predstavljeno konec avgusta, doživeli manjše spremembe. Tako novi predlog novele zakona o dohodnini nekoliko spreminja stopnje obdavčitve, in sicer so namesto prvotnih treh davčnih razredov s 16-, 28- in 39-odstotno obdavčitvijo zdaj predlagani pragovi 16, 27 in 41 odstotkov.

Progresivnost ostaja

Kot je po seji vlade povedal finančni minister Andrej Bajuk, vlada v spremembah zakona o dohodnini namesto sedanje lestvice s petimi razredi (16, 33, 37, 41 in 50 odstotkov) predlaga le še tri davčne razrede. Za davčno osnovo do 6800 evrov naj bi veljala 16-odstotna obdavčitev, za osnovo med 6800 in 13.600 evrov 27-odstotna in za osnovo nad 13.600 evrov 41-odstotna obdavčitev.

Po prvotnem predlogu naj bi bile najvišje plače obdavčene zgolj z 39 odstotki, stopnja davka v drugem dohodninskem razredu pa je bila sprva predlagana v višini 28 odstotkov. Vlada se je za tako lestvico odločila na osnovi usklajevanj in predlogov javnosti, je povedal Bajuk. Zagotovil je, da progresivnost še vedno obstaja, vendar pa ne bo več tako izjemno visoka, kot je bila.

Nihče ne bo plačal več

Državni sekretar za davke Andrej Šircelj je ocenil, da se tudi z novim predlogom obdavčitve fizičnih oseb zagotavlja socialna vzdržnost davčnega sistema. Noben davčni zavezanec ne bo plačeval več kot dosedaj, je zatrdil. S tem se zagotavlja splošna razbremenitev prebivalstva in daje možnost socialnim partnerjem, da uskladijo bruto in neto plače, tako da se bo to pokazalo tudi pri znižanju cene delovne sile oz. stroškov delodajalcev.

Bajuk: Izpad bo mogoče pokriti

Zaradi sprememb pri obdavčitvi fizičnih oseb bo v letu 2007 prišlo do izpada proračunskih prihodkov v višini približno 35 milijard tolarjev, je napovedal Bajuk. Po sedanjih izračunih bo mogoče ta izpad pokriti, ne da bi bilo treba vladi zviševati stopnje davka na dodano vrednost, vendar pa se bo vlada po Bajukovih besedah za to morda odločila kdaj v naslednjih letih, če se bo izkazalo za potrebno.

Poleg predloga sprememb zakona o dohodnini bo vlada v obravnavo v DZ po rednem postopku poslala še predloge sprememb zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, zakona o davčnem postopku, zakona o davku na dodano vrednost, zakona o davku na promet nepremičnin, zakona o davku na vodna plovila, zakona o davku na dediščine in darila ter zakona o davčni službi. Veljati naj bi začeli s 1. januarjem 2007.

Davek na dobiček bo postopno nižji

Za spremembe prvotnega predloga se je vlada odločila tudi pri obdavčenju dohodkov pravnih oseb. Kot je pojasnil Bajuk, se bo stopnja davka od dohodkov pravnih oseb prihodnje leto znižala z obstoječih 25 na 23 odstotkov, zatem pa se bo postopoma do leta 2010 še zniževala, dokler ne bo dosegla 20 odstotkov. Pri davčnem odtegljaju pa se stopnja davka znižuje s 25 na 15 odstotkov.

Takšne davčne stopnje po Šircljevih besedah predstavljajo motivacijo za davčne zavezance in dokazujejo, da vlada resno zmanjšuje davke z namenom zviševanja tako domačih kot tujih vlaganj. Opozoril je še na dopolnitev olajšave za raziskave in razvoj, in sicer bo možno v njenem okviru upoštevati tudi opremo za raziskave in razvoj.

Pri predlaganih spremembah zakona o davku na vodna plovila je Šircelj pojasnil, da bodo iz obdavčitve izvzeta vsa plovila, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti, tudi tista, ki jih uporabljajo društva za športne namene. Obdavčena bodo tako le plovila, ki se uporabljajo za zasebne namene, in sicer glede na dolžino in moč motorja. Stopnje davka so takšne, da so konkurenčne s sosednjimi državami, je zagotovil Šircelj.

ZSSS pozdravlja dvig obdavčitve za najpremožnejši sloj

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pozdravlja danes predstavljeni predlog zakona o dohodnini, po katerem se konec avgusta predlagana obdavčitev najvišjega dohodninskega razreda zviša z 39 na 41 odstotkov, medtem ko se obremenitev srednjega dohodninskega razreda zniža z 28 na 27 odstotkov. Kot je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič, so s tem ukrepom sindikati dobili garancijo, da ne bi bilo potrebno dvigovati davka na dodano vrednost.

GZS: Vladni predlog prepočasi razbremenjuje gospodarstvo

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pa ugotavljajo, da danes sprejete spremembe predloga zakona o davku od dohodkov pravnih oseb prepočasi razbremenjujejo gospodarstvo. Postopno znižanje davčne stopnje na 20 odstotkov do leta 2010 sicer pomeni napredek glede na prvotni predlog, a je glede učinka na razbremenitev gospodarstva predlagani triletni rok bistveno predolg. Zato predlagajo, da se člen zakona, ki opredeljuje postopno zmanjšanje davčne stopnje, črta.

"Glede na to, da se fizične osebe v predlogu sprememb davčne zakonodaje razbremenjujejo že v prihodnjem letu, bi se moralo tako razbremenjevati tudi gospodarstvo," so sporočili z GZS, kjer so predlagali in pričakovali, da se bo že v letu 2007 uveljavila 20-odstotna stopnja davka od dohodka.

Sveženj novih davčnih zakonov naj bi začel veljati s 1. januarjem 2007.