Nepravilnosti odpravljene, pomoč švicarskega sklada

Investicijska služba ministrstva za zdravje in UKC Maribor skupaj pripravljata razpis za izbiro projektanta za gradnjo in opremo oddelka za onkologijo in radioterapijo; razpis bo objavljen maja.

Objavljeno
04. maj 2009 22.01
Diana Zajec
Diana Zajec
Ljubljana - V začetku februarja je ministrstvo za zdravje tik pred iztekom roka za oddajo ponudb za gradnjo in opremo oddelka za onkologijo in radioterapijo UKC Maribor preklicalo pooblastila za izvedbo naročila, postopek pa ustavilo. Minister za zdravje Borut Miklavčič je takrat za Delo, ki je afero razkrilo v javnosti, dejal: »Če bi projekt stekel po prvotnem načrtu, bi bil plaz, ki bi ga sprožil, hujši od zapletov pri gradnji onkološkega inštituta v Ljubljani.« In kaj se s projektom dogaja danes?

Investicijska služba ministrstva za zdravje in UKC Maribor skupaj pripravljata razpis za izbiro projektanta; razpis bo objavljen maja. Za zdaj je nared dvoje: popravljeni dokument identifikacije investicijskega projekta, ki je že potrjen, in investicijski program, ki je že gotov, potrjen pa še ni.

Naj spomnimo, da v začetku leta, ko se je rok za oddajo ponudb skorajda že iztekel, investicijski program sploh ni bil izdelan, za investicijo, vredno več deset milijonov evrov, pa je bilo na voljo manj kot dva milijona. Poleg tega je razpis predstavljal unikum - UKC Maribor je v istem razpisu hkrati iskal arhitekta, projektanta, gradbenika, električarja, strojnika, pa tudi ponudnika, monterja in vzdrževalca medicinske opreme. Projekt pa ni imel niti gradbenega dovoljenja.

Gradbenega dovoljenja ne bo pred koncem leta

V službi za investicije resornega ministrstva smo zaprosili za konkretne odgovore o nadaljnji izvedbi tega projekta. Kot pravijo, projektna dokumentacija še ni pripravljena - za zdaj je nared le idejna zasnova, ki pa naj bi predstavljala osnovo za pripravo razpisa. Dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja bodo pripravili do septembra, dovoljenje pa naj bi (predvidoma) pridobili konec leta ali v začetku leta 2010. Sledil bo razpis za gradbeno-obrtniška in instalacijska dela, po izvedbi vseh teh del v naslednjem letu pa naj bi v letih 2011 in 2012 prišla na vrsto še razpis za nabavo opreme in izbira dobaviteljev.

Postopki, ki si bodo sledili v naslednjih letih, so bili po prvotnih načrtih predvideni za »paketno« oddajo ponudb, kar bi projekt nepredvidljivo zapletlo in predvsem - podražilo. O tem, kaj povzročijo nepregledni postopki, smo se lahko prepričali ne le v primeru onkološkega inštituta v Ljubljani, nove pediatrične klinike, nevrološke klinike in drugih velikih naložb v zdravstvu.

Več v torkovem tiskanem Delu.