Novo mesto – Novomeška občina je ministrstvo za kulturo že pisno obvestila, da odobrenih finančnih sredstev v višini 56.000 evrov za obnovo dotrajane in nevarne strehe Narodnega doma letos ne bo mogla izkoristiti. Prepotrebni denar za dolgo načrtovano naložbo bo torej nepreklicno ostal v državnem proračunu.
Županu Gregorju Macedoniju se ni uspelo dogovoriti s člani Avtonomne kulturne cone Sokolc, da med obnovo zapustijo objekt, ki ga ti uporabljajo na podlagi pisnega sklepa z nekdanjim županom Alojzijem Muhičem. Toda po mnenju župana Macedonija je sklep neveljaven, člani AKC Sokolc pa so prepričani, da je sklep veljaven, saj je tudi podpisan, zato so se že pred časom zabarikadirali v objekt in niti pomislijo ne na to, da bi Narodni dom zapustili. Bojijo se, da se jih želi občinsko vodstvo pod pretvezo obnove za zmeraj znebiti, česar pa ne nameravajo dopustiti.
Nadaljevanje obnove
Po besedah Macedonija bo občina kljub temu nadaljevala obnovo Narodnega doma, vsaj v delu, ki je ključen za preprečitev nadaljnjega propadanja stavbe, a bo hkrati vztrajala, da se stavba pred začetkom del izprazni, saj ne namerava prevzemati odgovornosti v primeru morebitne nezgode. »Dogovor s člani Avtonomne cone Sokolc ni bil dosežen, po neuspešni primopredaji prostorov bo občina ureditev premoženjsko-lastniških razmerij poskušala doseči s pravnimi sredstvi.
Postopek na sodišču zaradi izpraznitve in izročitve nepremičnine v posest že poteka,« je povedal Macedoni. Postopek na novomeškem okrajnem sodišču sicer res poteka, a se lahko zavleče, morda celo za več let, smo neuradno izvedeli. Naš sogovornik, ki ne želi biti imenovan je prepričan, da bi bilo za občino lažje, hitrejše in tudi brez stroškov poiskati rešitev, s katero bi bili obe sprti strani zadovoljni.
Na ministrstvu za kulturo so za Delo povedali, da je bil denar za obnovo strehe odobren za leto 2016 in za ta namen je bila sklenjena tudi pogodba o sofinanciranju z rokom izvedbe do 15. novembra letos. Skladno s pogodbo je finančna sredstva namreč mogoče črpati le do konca tega leta. Prenosi v naslednje leto pa niso mogoči, saj se neporabljen denar vrne v integralni državni proračun.
Nič še ni izgubljenega
Na ministrstvu so dodali, da za občino še ni ničesar izgubljenega, ker da spet lahko kandidira na razpisu za izbor kulturnih projektov s področja nepremične kulturne dediščine, ki jih bo prihodnje leto in leta 2018 sofinancirala država. Razpis pa bo objavljen prihodnji mesec. Meta Retar z novomeške občine je napovedala, da se bo občina na razpis gotovo prijavila, da bo verjetno na voljo tudi več finančnih sredstev s čimer bi lahko temeljito obnovili tudi notranjost objekta. Na vprašanje, ali tudi na ministrstvu za kulturo menijo, da mora biti Narodni dom med obnovo strehe izpraznjen, je Lavra Černigoj Blažko odgovorila, da je način izvedbe sanacije v pristojnosti lastnika ter da je njihov edini pogoj, da se pri obnovi upošteva kulturno-varstvene pogoje in investitor pridobi soglasje za poseg v spomenik, kar izda Zavod za varstvo kulturne dediščine.













