Nevarnost v Loški dolini minila, budnost ostaja

V Kovinoplastiki Lož so se odpovedali šestvalentnemu kromu v proizvodnji in iščejo nove poslovne priložnosti. Odpuščanj ne bo.

Objavljeno
11. april 2017 19.40
Bojan Rajšek
Bojan Rajšek
Stari trg pri Ložu, Pivka - V Kovinoplastiki Lož so najprej zatrjevali, da bodo zaradi zahtev kupcev po dobrem desetletju v svojo proizvodnjo spet uvedli nevarno kemikalijo Krom6+ (Cr6+), a je zdaj uprava družbe povsem obrnila ploščo in tega ne namerava storiti »zaradi spremenjenih poslovnih okoliščin«. Na Agenciji RS za okolje (Arso) so danes prejeli dopis, s katerim je družba preklicala vlogo za vnovično uporabo pasivacije s Cr6+ na osnovi kromovega trioksida na eni od njihovih galvanskih linij.

Siloviti pritisk tamkajšnjih prebivalcev Loške doline in lokalne politike je zagotovo botroval k spremenjeni »poslovni« odločitvi vodstva družbe. Prav tako pa tudi dejstvo, da bi morala družba skladno z evropsko okoljsko zakonodajo že do sredine lanskega marca Evropsko okoljsko agencijo (EEA) zaprositi za avtorizacijo (dovoljenje), česar pa niso storili. Župan občine Loška dolina Janez Komidar je povedal, da občina doslej ni prejela nobenega obvestila družbe o preklicu. »Ostajam v dvomih,« je rekel Komidar, zato nameravajo poostreno bedeti nad monitoringom odpadnih in meteornih voda iz Kovinoplastike.

Predsednik uprave Kovinoplastike Lož Borut Flander je za Delo povedal, da odločitev o neuporabi kemikalije v proizvodnji ne bo vplivala na nadaljnji razvoj družbe, ki zaposluje 750 ljudi, in da zaradi tega tudi nobenega delavca ne nameravajo odpustiti. »Odpuščanj ne načrtujemo, ravno nasprotno, iščemo nove poslovne priložnosti na mednarodnih trgih,« pravi Flander. Hkrati dodaja, da dogodki zadnjih dni ne bodo skrhali dobrega sodelovanja med podjetjem in občino, ter da o selitvi proizvodnje kam drugam ne razmišljajo. Okoljevarstveno dovoljenje (OVD) je podjetje pridobilo leta 2007, lani pa je bilo podaljšano za nedoločen čas.

Družba je malce zaspala

Uporaba šestvalentnega kroma je bila dovoljena brez omejitev do 21. marca lani, so za Delo pojasnili na ministrstvu za okolje in prostori (MOP). Do tega datuma so morali namreč proizvajalci te kemikalije ali njihovi uporabniki zaprositi Evropsko okoljsko agencijo (EEA) za avtorizacijo. Tisti, ki so to storili, jim je bila uporaba podaljšana do 31. septembra letos. Od tega dne dalje pa samo, če je bila podeljena avtorizacija uporabniku ali proizvajalcu kemikalije, kar je skladno s kemijsko zakonodajo.

In zakaj niste še pravočasno zaprosili evropske okoljske agencije za dovoljenje? Flander pojasni: »Za avtorizacijo zaprosi proizvajalec kemikalije. Podjetje Atotech, od katerega bi kupovali kemikalijo, je to tudi storilo in se zato pričakuje podaljšanje uporabe še za štiri leta v segmentu pasivacije. Kovinoplastika pa ni nameravala ponovno uvesti pasivacije s šetvalentnim kromom do datumov, določenih za vložitev postopka avtorizacije. Kot smo že večkrat poudarili, bi šlo za točno določen posel in za določenega kupca in ne generalno za prehod na pasivacijo s šetvalentnim kromom«.

Proti uporabi kemikalije na Krasu

Na MOP so pojasnili, da Arso ne izdaja dovoljenj za uporabo posameznih kemikalij, ter da ima Kovinoplastika v izdanem OVD pod točko, ki se nanaša na preprečevanje nastanka odpadkov kot ukrep navedeno »uporaba sredstev za pasivacijo brez šestvalentnega kroma (Cr6+)«, ki je bilo podjetju določeno na podlagi njihove navedbe v dopolnitvi, ko se je OVD lani usklajevalo z evropsko uredbo o vrsti dejavnosti in naprav, ki lahko povzročajo onesnaževanje okolja večjega obsega (IED uredba op. p.)

Peripetije okrog nevarnega šestvalentnega kroma v Loški dolini pa pozorno spremljajo tudi v sosednji občini Pivka, ki se oskrbuje iz vodonosnika Malni, Kovinoplastika v Ložu pa se nahaja prav na ožjem vodovarstvenem območju tega zajetja in na porečju Ljubljanice.

Tamkajšnji župan Robert Smrdelj je napovedal, da bodo občinski svetniki na seji iz preventive in tudi kot izraz solidarnosti s sosedi sprejeli sklep, s katerim nasprotujejo morebitni vnovični uporabi Cr6+ v proizvodnji in to kjer koli na občutljivem kraškem terenu. »Če bi prišlo do izlitja škodljivih snovi v podtalnico, bi imeli resne težave z vodooskrbo,« pravi Smrdelj, ki je hkrati opozoril, da do razburjenja javnosti sploh ne bi prišlo, če bi vlada že pred leti sprejela uredbo o VVO za območje občin Postojna, Cerknica, Loška dolina, Pivka in Bloke, a tega ni storila zaradi sprejetja državnega prostorska načrta za vojaški poligon Poček.