Pavlič: Brankovič je začel postopek za izplačilo nagrade

Na vprašanje, zakaj se nagradi ni odpovedal, delavski direktor ni želel odgovoriti.

Objavljeno
20. oktober 2011 20.51
Posodobljeno
21. oktober 2011 13.50
Aleksandar Lukić
Aleksandar Lukić

LJUBLJANA – »Postopek za izplačilo nagrade je začel Brankovič,« nam je v pogovoru povedal delavski direktor Albert Pavlič, ki je prejemnik skoraj tolikšne nagrade kot sam generalni direktor Goran Brankovič. Pojasnjuje, da imata oba nagrado za uspešnost navedeno v pogodbi.

Prvo polovico od 52.000 evrov zajetne nagrade sta dobila nakazano s septembrsko plačo, drugo pa dobita ob koncu mandata. Ko smo ga prosili za komentar, na dejstvo, da se visoke nagrade izplačujejo kljub izgubi, ki jo tudi letos ustvarjajo Slovenske železnice, nam je dejal, da si jemlje pravico, da tega ne komentira.

Pogoji veljajo že do leta 2011

Na Slovenskih železnicah (SŽ) pravijo, da izplačilo spremenljivega prejemka za uspešnost poslovanja za oba člana poslovodstva SŽ temelji na vnaprej določenih merilih uspešnosti: »Ta so del pogodbe o zaposlitvi obeh članov poslovodstva, veljajo pa že od 1. julija 2010, ko sta bili pogodbi usklajeni z določili zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnostih.«

Nagrada 30 odstotkov bruto plače

Nadzorni svet je tako 4. oktobra sprejel sklep, da sta generalni direktor in delavski direktor SŽ upravičena do izplačila spremenljivega prejemka za uspešnost poslovanja v višini 30 odstotkov izplačanih osnovnih bruto plač v poslovnem letu 2010, skladno z njuno pogodbo o zaposlitvi.

Spremenljivi del prejemka za uspešnost poslovanja za Brankoviča znaša 25.975 evrov bruto, za Pavliča pa 23.278 evrov bruto. V skladu z navedenim zakonom sta polovico prejela ob izplačilu septembrske plače, drugo polovico bosta prejela čez dve leti oziroma ob izteku mandata. »Tako kot že omenjeno: višina in način izplačila sta popolnoma usklajena z določili Zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnostih,« sporočajo iz SŽ.

Če preračunamo na oko: Brankovič je lani v vsem letu prejel 78.000 evrov osnovne bruto plače (6500 evrov na mesec), Pavlič pa skoraj 70.000 (5800 evrov na mesec).

Kdaj jima pripada nagrada?

»Izplačilo temelji na občutnem preseganju vnaprej določenih meril uspešnosti v poslovnem letu 2010. Ta določajo, da 30-odstotni spremenljivi prejemek članoma poslovodstva pripada, če je doseženi EBIT z izločitvijo vpliva prevrednotovalnih prihodkov in odhodkov za najmanj 5 odstotkov boljši od načrta. Za 2010 je bil ta načrtovan v višini –22,75 milijona evrov, dosežen pa je bil rezultat –9,5 milijona evrov, kar je kar za 58,2 odstotka boljše od načrta,« pravijo v SŽ.

Precej manj zaposlenih od načrtovanega

Dodajajo, da so bili izpolnjeni tudi vsi dodatni pogoji: ohranitev ISO 9001:2008, ohranitev ISO 14001:2004 in zmanjšanje števila zaposlenih. Njihovo število se je zmanjšalo celo bolj, kot je bilo načrtovano. Na dan 31. december 2010 je bilo na SŽ 6892 zaposlenih (načrtovano: 6931 zaposlenih). V letu 2010 se je število zaposlenih na SŽ zmanjšalo kar za 836.

SŽ: poslovanje je precej izboljšano

Poslovanje SŽ se je leta 2010 občutno izboljšalo, trdijo v SŽ. »Prve projekcije za leto 2010 so nakazovale kar 80-milijonsko izgubo. Z izvedbo številnih ukrepov je izguba dosegla 19,4 milijona evrov. Izgubo so povečali različni dejavniki, na katere zdajšnje poslovodstvo ni imelo vpliva, med njimi negativne tečajne razlike v višini 8,6 milijona evrov, izvedeni finančni inštrumenti v višini 2,1 milijona evrov ter slabitev terjatve do podjetja A.K.S. v višini 2 milijonov evrov.«

Za odpravnine so lani namenili 4,6 milijona evrov. V primerjavi z letom prej so se poslovni prihodki izboljšali za 5,7 odstotka. Čista izguba se je s 30,5 milijona zmanjšala na 19,4 milijona evrov. Dodana vrednost zaposlenega se je povečala za 15,2 odstotka. V tovornem prometu, ki je v celoti na trgu, se je količina prepeljanega tovora v primerjavi z letom 2009 povečala za 17,9 odstotka, število opravljenih neto tonskih kilometrov pa za 21,3 odstotka.

Ni šlo za dokapitalizacijo

»Država s priznavanjem terjatve 134,3 milijona evrov ni dokapitalizirala Slovenskih železnic. Gre le za vračilo sredstev, za katere se je ob izločitvi javne železniške infrastrukture zmanjšal kapital Slovenskih železnic. Poleg tega je šlo za izključno računovodsko operacijo. Slovenske železnice teh sredstev sploh še niso prejele. Prvi obrok teh sredstev bo Slovenskim železnicam izplačan predvidoma šele leta 2012, pogodba o izplačilu pa še ni bila podpisana. Že danes je jasno, da bo datum dejanskega izplačila odvisen od zelo omejenih proračunskih sredstev,« pravijo na SŽ.

Izguba letos že 5 milijonov

Tudi letos SŽ manjšajo izgubo, nam sporočajo iz SŽ. V prvih osmih mesecih leta so dosegli pozitivni poslovni izid iz poslovanja (EBIT) v višini 445.000 evrov: »Od načrtovanega rezultata je boljši za 8,4 milijona evrov. Čisti poslovni izid je bil negativen, v višini 4,8 milijona evrov, od tega 3,9 milijona evrov zaradi negativnih tečajnih razlik in 2,2 milijona evrov nenačrtovanega negativnega salda izvedenih finančnih inštrumentov. Z izločitvijo vseh učinkov izrednih vplivov je bila ustvarjena čista izguba v višini 2,9 milijona evrov. Čisti poslovni izid je bistveno boljši od načrtov, saj poslovni načrt za to obdobje predvideva čisto izgubo v višini 14,8 milijona evrov.«

Poslovni prihodki so v obdobju od januarja do avgusta znašali 274,8 milijona evrov in so bili za 12,6 odstotka večji kakor lani, tržni prihodki pa so znašali 153,7 milijona evrov in so lanske presegli za 11,5 odstotka.