Noseča mati se ne čuti odgovorne za smrt malčice

Nadaljnji potek sojenja odvisen od zdravstvenega stanja obtožene in novorojenca

Objavljeno
15. februar 2017 21.08
Blaž Račič
Blaž Račič
Kranj – »Ne priznam,« je na vprašanje okrožne sodnice Milene Turuk na tukajšnjem sodišču odgovorila visoko noseča Sanda Alibabić, mati dveletne jeseniške deklice, ki je lani poleti umrla zaradi posledic surovega ravnanja in zelo hudih poškodb. Kdaj se bo sojenje nadaljevalo, zaradi nosečnosti obtožene še ni znano.

Sodišče bo počakalo na porod, je o predvidenem datumu za začetek glavne obravnave dejala sodnice Milena Turuk in pojasnila, da bo od zdravstvenega stanja 38-letne Sande Alibabić in novorojenca odvisen nadaljnji potek sojenja.

Sando Alibabić so včeraj iz pripora na predobravnavni narok na sodišče pripeljali, tako kot pred dvema tednoma njenega partnerja in soobtoženega Mirzana Jakupija, ob najstrožjih varnostnih ukrepih. Obtožnica tako njej kot njenemu partnerju Mirzanu Jakupiju očita povzročitev posebno hude telesne poškodbe, ki je imela za posledico smrt dveletne deklice, posebno hude telesne poškodbe, hudo telesno poškodbo, šest lahkih telesnih poškodb in surovo ravnanje.

Soobtoženi prav tako zanikal krivdo

Mirzan Jakupi je že pred dvema tednoma vse obtožbe zavrnil, obtožbe je včeraj zavrnila tudi Alibabićeva. Kot je v zvezi s tem pojasnila tožilka Tina Lesar, kaznovalnega predloga za očitana kazniva dejanja ni podala, saj ni imela indicev, da bi bila obtožena pripravljena priznati krivdo in bi bil kaznovalni predlog smiseln.

Že na začetku včerajšnjega naroka je sodnica predstavila ugotovitev izvedenskega mnenja ginekologinje Špele Smrkolj, in sicer, da nosečnost ni razlog, da obtožena ne bi mogla sodelovati v sodnem procesu. Poleg tega je po besedah sodnice izvedenka še navedla, da bi se sojenje lahko začelo že en teden po porodu, če ne bi bilo kakšnih posebnih okoliščin ali zapletov. Pri tem bi sodišče moralo upoštevati zahteve oziroma omejitve materinstva, materi pa bi morali na vsako uro obravnave omogočiti pol ure časa, da se posveti otroku. Odvetnica Alibabićeve, ki je bila za zastopanje imenovana po uradni dolžnosti, Darja Roblek, je zato opozorila, da bi bilo izpostavljanje tveganjem komaj en teden starega otroka nepotrebno. Sodnica Milena Turuk je nato poudarila, da med sodnim postopkom otrok na mater ne more čakati na hodniku sodišča. V zvezi s tem je Roblekova predlagala izvedensko mnenje zdravnika pediatra.

Obramba predlaga izključitev javnosti

Ali bo javnost lahko spremljala nadaljevanje sodnega postopka, za zdaj še ni znano, je pa Roblekova predlagala, naj se javnost izloči z glavne obravnave, ko bodo obravnavane družinske in zdravstvene razmere treh mladoletnih otrok obtožene Alibabićeve in obdolženih.

Odvetnica je ob tem poudarila še, da pravilnik o priporu ne vsebuje določb, ki bi opredeljeval postopke glede nosečnic oziroma mater z novorojenci v priporu; ta primer bi bil sploh prvi v Sloveniji. Tako bodo predlagali, naj bi Alibabićeva na sojenje čakala v hišnem priporu. Vendar je obtožena zdaj brez stalnega prebivališča in bi jo lahko namestili v varstveni hiši, je predlagala odvetnica.

Logično je glede na okoliščine vprašanje, kako zagotoviti ustrezno okolje oziroma varnost za novorojenca. Kot je dejala Roblekova, so v stiku s pristojnim centrom za socialno delo, ki bo ukrepal v skladu s pristojnostmi. Center za socialno delo sicer materi lahko otroka tudi odvzame, če so izpolnjeni ustrezni pogoji. A je treba pri tem upoštevati domnevo nedolžnosti, je opozorila odvetnica in poudarila, da ne vedo, ali je Alibabićeva storila karkoli narobe. Vzgojila je tri otroke in vsi so povedali, da je imela mama lep odnos do njih, je dejala.

Darja Roblek je predlagala še imenovanje izvedenca psihološke in izvedenca psihiatrične stroke. Psiholog Emil Benedik je v mnenju nakazal okoliščine, ki kažejo na prisotnost motenj oziroma bolezni, je dejala odvetnica in dodala, da psiholog nima ustreznih znanj, da bi presodil o kakršnihkoli motnjah pri obdolženi.

Na začetku julija lani je Slovenijo pretresla tragična vest o hudih poškodbah dveletne deklice Arine s Slovenskega Javornika pri Jesenicah. Deklico so sprejeli v tamkajšnji bolnišnici in je po dveh dneh zaradi posledic hudih poškodb umrla v ljubljanskem kliničnem centru. Poškodovala se je med padcem po stopnicah, naj bi reševalcem ob klicu na pomoč tedaj dejala mati dveletne deklice, sicer pa mati štirih otrok.

Pozneje so se pokazale grozljive okoliščine, saj naj bi bila mala deklica žrtev poškodb in surovega izživljanja že dalj časa. Po neuradnih informacijah so na mali Arini med drugimi odkrili sledi ugasnjenih cigaret, sledi udarcev, menda naj bi imela celo polomljene kosti.

Sanda Alibabić se je od nekdanjega moža ločila v začetku lanskega leta in si nato izbrala novega partnerja Mirzana Jakupija. Tri starejše, a mladoletne hčerke, so tedaj ostale pri očetu, najmlajša Arina je bila pri materi in očimu Jakupiju.