Ljubljana - Ob vstopu v nov plačni sistem je "zmeda popolna", pravi glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Branimir Štrukelj. Ob prvem izplačilu plač po novem z nekaterih zavodov s področja vzgoje in izobraževanja ter kulture sporočajo, da so plače, ki so jih prejeli s poračunom, nižje od tistih v predhodnem mesecu, navaja.
Tega si ne znajo razlagati, še posebej ne pri strokovnih delavcih - učiteljih, vzgojiteljih, v kulturi pa na primer kustostih, arhivistih -, saj so vsi izračuni kazali, da se bodo plače zvišale, je na današnji novinarski konferenci dejal Štrukelj. Dodal je, da predpostavljajo, da je v večini primerov prišlo do napak v izračunih plač in v programih, kar je treba odpraviti takoj. Za to pa je odgovoren delodajalec.
Vendar v vseh primerih, ko zaposleni niso ohranili niti višine prejšnje plače, ne gre za napake, ugotavlja. Ob tem opozarja na "neetično potezo vlade", ki je tik pred koncem plačnih pogajanj spremenila ključne določbe, ki so varovale prejšnjo plačo v celoti in sedaj izvzela le posamezne elemente te plače, ki se varujejo. Po Štrukljevih besedah gre zlasti za zaposlene z najnižjimi plačami, od čistilk, voznikov do administracije in računovodij.
Glavni tajnik Sviza je tudi opozoril, da je pri posameznih skupinah prišlo tudi do nezakonitih ravnanj in pri tem naštel zaposlene v kulturi - kustoste, konzervatorje in arhiviste, pri katerih je bila po njegovih besedah prevedba narejena v nasprotju z zakonom. Ker z vladne strani ni bilo pravega odgovora na opozorilo, da bi to morali popraviti, "bi lahko iz te skupine prišel tudi prvi večji val tožb, ki bodo naslovljene na sodišča".
Vlada bi se morala ob "kupih pisem posameznikov in celih skupin, ki novega plačnega sistema ne občutijo kot pravičnega, zamisliti", je poudaril Štrukelj. Po njegovem prepričanju pa se krha tudi trditev o preg
lednosti novega sistema, saj zaposleni ob presenečenju nad višino plače pogosto ne razumejo tudi samih aneksov.
Zmeda je popolna; nekateri zaposleni so uvrščeni v napačen plačni razred, ponekod niso izpeljali trimesečnega poračuna, kot je bil predviden, prihaja tudi do napak pri upoštevanju novega dodatka za delovno dobo, je glavni tajnik sindikata izpostavil nekaj pomanjkljivosti.
Sicer pa v sindikatu zahtevajo tudi primerno plačilo razredništva in imajo zahteve glede plačila povečane učne tedenske obveznosti.
Ob zahtevah policistov in nekaterih drugih uradnikov ter zagotovilih ministra za javno upravo Gregorja Viranta, da bodo lahko "ti uradniki, ki imajo nazive kot učitelji in vzgojiteljice, v določenih primerih napredovali tudi za deset plačnih razredov", Štrukelj pravi, da pričakujejo, da bo to omogočeno tudi strokovnim delavcem v šolstvu.