V ospredju je že realiziran podpis skupne izjave o varnosti v omrežjih 5G, uperjene predvsem proti kitajskemu Huaweiu.
Preberite še: Usodni desetletji za svet in čezatlantske odnose
Šef ameriške diplomacije je po pričakovanjih tudi v Sloveniji krepil fronto proti kitajskemu pohodu v svet. Njegovemu srečanju z Janšo na Bledu je sledila novinarska konferenca. Izjavi obeh si lahko ogledate v videu.
Pompeo verjame, da bodo pogovori okrepili gospodarsko sodelovanje med državama
Mike Pompeo se je najprej zahvalil za možnost gostovanja v »tem lepem kraju« in ob tej priložnosti predal pozdrave Melanie Trump. Pogovore o strateškem partnerstvu med državama je označil za konstruktivne, po njegovem mnenju razlike med svobodnim in nesvobodnim svetom še nikoli niso bile tako jasne, kot so zdaj. Cilj podpisane izjave o varnosti omrežij 5G je po njegovem mnenju v preprečevanju delovanja ponudnikom, ki jim ne gre zaupati.
Proti grožnji avtoritarnosti je treba sodelovati, za poglavitno grožnjo pa je označil kitajsko komunistično partijo in njen cilj nadzora nad ljudmi in informacijami.
Izpostavil je tudi pogovore o dvostranskem gospodarskem sodelovanju, trgovini in investicijah. Verjame, da bosta državi okrepili gospodarsko sodelovanje in da bosta ekonomiji obeh držav iz pandemije izšli še močnejši. Ob tem ni pozabil povedati, da je »grozljiva pandemija« prišla iz Wuhana, iz Kitajske.
V okviru pogovorov o gospodarstvu so govorili tudi o »ogromnem potencialu jedrske tehnologije prihodnje generacije« pri omogočanju čiste, zanesljive in diverzificirane energije, ki bo omogočila politično neodvisnost in ekonomsko rast Slovenije ter celotne regije.
Poudaril je, da ZDA cenijo slovensko podporo Pobudi treh morij. Nazadnje je pohvalil tudi slovensko »zgledno odločitev« o dvigu sredstev, namenjenih vojski v okviru Nata, za skoraj milijardo.
Janša vidi ZDA kot edino silo zahodne civilizacije, ki se je sposobna soočiti s »kompleksno grožnjo«
Janša je po novinarski konferenci povedal, da sta s Pompeom med drugim govorila o izkušnjah glede boja proti novemu koronavirusu in razmerah v svetu. Obe državi si delita številne poglede na mednarodna vprašanja, vključno s pogledom na Zahodni Balkan, je povedal. Izrazil je solidarnost z ZDA, ki so najbolj prizadeta država s covidom-19 na svetu.
Glede podpisa izjave o varnosti omrežij 5G je menil, da bo povečal našo državno varnost. »Če smo se v času hladne vojne bali jedrskega spopada in uničenja velikega dela planeta, danes obstaja še bolj kompleksna grožnja hibdridnega napada oziroma kombinirane uporabe kibernetskega in biološkega orožja, elektromagnetnih udarov in uporabe klasičnih armad.
Ozaveščenost ljudi o tej nevarnosti je na Zahodu zelo nizka. ZDA vidimo kot edino silo zahodne civilizacije, ki se je sposobna soočiti s to kompleksno grožnjo. Slovenija je tu pripravljena prispevati tudi svoje napore,« je povedal premier, ki je svoj nastop končal z željo, naj Bog živi v stoletjih skovano prijateljstvo med slovenskim in ameriškim narodom.
Za uvod srečanje z Logarjem
Pompeo se je z Logarjem pred srečanjem z Janšo in Pahorjem že sestal. Izrazila sta prepričanje, da bo obisk pomembno prispeval pri iskanju novih priložnosti za sodelovanje tako na političnem področju kot v kibernetski varnosti, gospodarstvu, znanosti in tehnologiji.
Poudarila sta tudi pomen zavezništva v Natu, »ki ga Slovenija in ZDA pojmujeta kot najtrdnejši temelj evropsko-ameriških odnosov«. Omenila sta tudi okrepljeno sodelovanje obeh držav v regionalnih povezavah, na primer v Pobudi treh morij, so sporočili z MZZ.
V ospredju izjava o varnosti v omrežjih 5G
V ospredju Pompeovega obiska, prvega tovrstnega po obisku Madeleine Albright leta 1997, je predvsem podpis skupne izjave o varnosti v omrežjih 5G, sicer pa je bil obisk namenjen tudi kot priložnost za krepitev dvostranskih odnosov na vseh področjih, od političnih do gospodarskih in kulturnih. Pričakovati je bilo tudi pogovore o morebitnem novem bloku nuklearke v Krškem ter o položaju na Zahodnem Balkanu.
Slovenska politika je nekatere ameriške kritike vzela resno. Vlada Janeza Janše ni prva, ki je mandat začela z ambicijo po izboljšanju odnosov z ZDA. Tudi prejšnja, pod vodstvom Marjana Šarca, si je to postavila za zunanjepolitično prioriteto.
Pompeo je k nam prišel v časih, ko ameriška podjetja postajajo vse bolj pomembni investitorji v Sloveniji, zlasti v strateških sektorjih, kot so banke in informacijsko-komunikacijske tehnologije. Na drugi strani slovenskih naložb v ZDA skoraj ni, naš izvoz v ZDA pa se je zadnja leta sicer vseskozi krepil, a se je prva gospodarska sila sveta lani uvrstila šele na 21. mesto med našimi zunanjetrgovinskimi partnericami.
Kam se postaviti?
Morda spet stojimo na nevarni točki zgodovine, je ob Pompeovem obisku zapisala Delova komentatorka in dopisnica iz ZDA Barbara Kramžar, in vsaka posamezna država se bo spet morala odločiti, kam se bo postavila. Američani upravičeno opozarjajo na nevarnosti tehnološke, energetske in druge odvisnosti od avtoritativnih držav, ki s sredstvi razvitih demokratičnih zatirajo dele svojih družb in širijo svoj vpliv v svetu. A Trump z grobim odnosom do nekaterih tradicionalnih zaveznic ogroža skupni nastop.
V Huaweiu znova zanikali, da bi vohunili za Kitajsko
Podpis skupne izjave o varnosti v omrežjih 5G bo negativno vplival na tehnološki razvoj države, so danes sporočili iz Huaweia, kjer so prepričani, da podpis izjave z ZDA ne bo pripomogel k varnosti telekomunikacijskih omrežij ali izboljšal kibernetske varnosti države, temveč bodo omejitve negativno vplivale na proces uvajanja 5G v Sloveniji. Znova so zanikali, da bi vohunili za Kitajsko.
»Tovrstne izjave bodo po našem mnenju upočasnile proces uvajanja tehnologije 5G, ki bo za uporabnike tudi dražja,« je ocenil podpredsednik Huawei Technologies za Srednjo in Vzhodno Evropo ter Nordijsko regijo Radoslaw Kedzia.
Po njegovem mnenju so podobne skupne izjave, ki so jih že podpisale nekatere druge države, subjektivne, netransparentne in sporne. Izjava namreč ne pojasni, zakaj so izpostavljeni zgolj elementi ocenjevanja dobaviteljev, niso pa upoštevani številni varnostni elementi, ki so ključni za zagotavljanje varnosti omrežij 5G.
Podpisana izjava, tako Huawei, ne določa niti pregleda stanja kibernetske varnosti dobavitelja kot posebnega ocenjevalnega elementa niti ne priznava pomena strogih zahtev za varnostno preverjanje, ki jih že podpirajo države članice EU in neodvisne strokovne organizacije, ki izvajajo certificiranje.
Pahor zelo zadovoljen
Predsednik republike Borut Pahor je danes na kosilu v vili Zlatorog na Bledu gostil ameriškega državnega sekretarja Mika Pompea. Kot je dejal, je z obiskom zelo zadovoljen, zadovoljen pa je tudi Pompeo. Pahorju je povedal, da iz Slovenije odhaja z najboljšimi možnimi vtisi in da vidi velike potenciale za nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in ZDA. Državi sta morda še najbolj vsakasebi glede vprašanja multilateralizma, je izpostavil Pahor. »Slovenija je zelo predana obstoječi politični in pravni arhitekturi, ker v njej kot majhna država vidi varnost. Razumljivo, ZDA kot velika država lahko na to gleda nekoliko drugače kot mi,« je dejal.Sicer pa imata državi glede vrste vprašanj »zelo zelo sorodne poglede.« Dodal je, da imajo ZDA v Sloveniji iskrenega in odprtega sogovornika.
Predsednik republike Borut Pahor je danes na kosilu v vili Zlatorog na Bledu gostil ameriškega državnega sekretarja Mika Pompea. Kot je dejal, je z obiskom zelo zadovoljen, zadovoljen pa je tudi Pompeo. Pahorju je povedal, da iz Slovenije odhaja z najboljšimi možnimi vtisi in da vidi velike potenciale za nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in ZDA. Državi sta morda še najbolj vsakasebi glede vprašanja multilateralizma, je izpostavil Pahor. »Slovenija je zelo predana obstoječi politični in pravni arhitekturi, ker v njej kot majhna država vidi varnost. Razumljivo, ZDA kot velika država lahko na to gleda nekoliko drugače kot mi,« je dejal.Sicer pa imata državi glede vrste vprašanj »zelo zelo sorodne poglede.« Dodal je, da imajo ZDA v Sloveniji iskrenega in odprtega sogovornika.