Subvencionirana malica le še za socialno šibke
Do subvencij za malico so letos upravičeni samo še učenci in dijaki s šibkim socialnim statusom. Predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS) Tone Meden opozarja, da bo ukinjena splošna subvencija malico precej podražila. Po njegovem je pričakovati tudi razlike med šolami. »Podražitev za enega otroka v mesečnem znesku sicer na videz ni velika - okoli 10 evrov - v celem letu pa se precej nabere, še posebej za več otrok v isti družini,« poudarja Meden za STA.
Cenejši prevoz
Vlada je letos uvedla tudi subvencioniran prevozov za dijake in študente, ki so od kraja šolanja oddaljeni več kot pet kilometrov. Nov sistem v skladu z novelo zakona o prevozih v cestnem prometu uvaja splošno subvencionirano mesečno vozovnico. Cena vozovnice je odvisna od razdalje prevoza, znaša pa 20, 30 ali 50 evrov. Obenem sistem uvaja še možnost nakupa mesečne vozovnice za deset voženj, za katero bo treba odšteti 15 evrov. Pri prevoznikih lahko že kupijo subvencionirano vozovnico za medkrajevni potniški promet za prihodnji mesec, vlogo pa lahko oddajo tudi na centrih za socialno delo. Če se izobražujejo v Ljubljani ali Mariboru, so na osnovi te vozovnice po novem upravičeni tudi do brezplačne vozovnice za mestni potniški promet.
Razpis za socialno ogrožene dijake
V Dijaški organizaciji Slovenije (DOS) pred novim šolskim letom opozarjajo, da se je standard dijakov v zadnjem letu precej poslabšal. »Država se je postavila na nasprotno stran socialno šibkih družin dijakov,« je za STA dejal predsednik DOS Mitja Lešnik. Kot spomni, dijaki do 18. leta starosti niso več upravičeni do državnih štipendij, po 18. letu pa ne do otroških dodatkov. V DOS so zaradi tega odprli poseben račun namenjen Dijaškemu skladu, v katerega se je skupaj nabralo 6000 evrov. Denar bodo podelili dvajsetim izbranim dijakom, vsak pa bo prejel po 300 evrov.
Za jesen pa v DOS po navedbah Lešnika pripravljajo še en razpis Dijaškega sklada. V sklopu tega še pridobivajo sredstva od številnih organizacij in posameznikov. Prav tako pozivajo vse tiste, ki bi bili pripravljeni prispevati v sklad, da se obrnejo na njih. »Dobrodošel je namreč prav vsak evro. Naš namen je, da se v prihodnje finančna sredstva še povečajo in da denar prejme še več dijakov, ki ga nujno potrebujejo,« še pove Lešnik.