Ljubljana - Prav na začetku naslednjega mandata bi vprašanje zastopanosti Slovencev iz zamejstva in izseljenstva lahko rešili v miru in brez "ideoloških primesi", je pobudo NSi za zbiranje podpisov za spremembo ustave pojasnil poslanec NSi Anton Kokalj. Po predlogu NSi bi število poslancev s po enim predstavnikom zamejcev in enim izseljencev razširili na 92.
Danes je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje najmanj 30.000 podpisov volivk in volivcev za pobudo za začetek postopka za spremembo ustave, je na današnji novinarski konferenci spomnil Kokalj.
S predlaganimi spremembami ustave bi omogočili Slovencem v zamejstvu in po svetu, ki imajo slovensko državljanstvo, neposredno zastopanost v DZ. Volitve zanje bi bile podobno kot za poslanca narodnosti in v dveh volilnih okrajih - enega za zamejstvo ter enega za izseljenstvo.
Zgledovanje po sosednjih državah
V NSi so se zgledovali tudi pri sosedih, točneje Italiji in Hrvaški, kjer imajo zdomci prav tako zagotovljena poslanska mesta. Dodatna poslanca pa bi pomenila uravnoteženo zastopanost v primerjavi s poslancema italijanske in madžarske narodnosti.
Za Kokalja je namreč prav, da tovrstno pravico dajo tudi tistim "Slovencem, ki se jim zdi vredno imeti državljanstvo in ki živijo zunaj meja matične domovine".
Poleg tega dva poslanca po njegovem ne bi imela tolikšnega vpliva, "da bi zaradi tega bil lahko argumentiran očitek, da bodo zdaj ljudje, ki živijo v tujini, vodili državo Slovenijo".
Slovencev v zamejstvu in izseljenstvu je sicer po nekaterih ocenah do četrt milijona. Pri tem po njegovih podatkih število zamejcev ni primerljivo s tistim izseljencev, "vendar se nam zdi, da Slovenci v zamejstvu še toliko bolj tangirajo na matično državo" in bi zato morali imeti svojega poslanca.
NSi ni uspela pridobiti 30 podpisov drugih poslancev
Čeprav je Kokalj priznal, da jim ni vseeno, da niso pridobili 30 podpisov drugih poslancev, je prepričan, da je "zadeva še boljša". Kot je pojasnil, ni enoznačno izražene volje Slovencev po svetu. Če bodo torej podprli sedanji predlog, "potem očitno interes je. Če pa ne, pa to tudi za nas pomeni, da tega predloga pač nima smisla več naprej predlagati", je povedal.
Zbiranje podpisov državljanov
Državljani bodo lahko svojo podporo izkazali na več načinov. Podpišejo se lahko osebno pred pristojnim organom ne glede na naslov stalnega prebivališča, uporabijo lahko portal e-uprave in oddajo varen elektronski podpis. Možno je tudi, da svoj podpis oddajo v tujini, njihov podpis pa potrdi uradna oseba na slovenskem diplomatsko-konzularnem predstavništvu. Bolni in invalidi lahko svojo podporo izkažejo pred uradno osebo, ki jih obišče na domu, osebe, ki bivajo na primer v bolnišnici ali zaporu, pa lahko to opravijo preko uradne osebe zavoda.