O dvojezičnih napisih brez Slovencev

Jörg Haider je ostro napadel slovensko manjšino. Očita ji "super podporo" in zahteva popravke jezikovnih meja v slovenskih šolskih atlasih.

Objavljeno
29. november 2005 15.43
Deželni glavar na avstrijskem Koroškem Jörg Haider
Celovec - Deželni glavar na avstrijskem Koroškem Jörg Haider je v ponedeljek ostro napadel slovensko manjšino. Napovedal je nove pogovore o dvojezičnih krajevnih napisih, na katerih pa naj slovenske organizacije ne bi sodelovale. Kot je dejal Haider, na avstrijskem Koroškem ne bo dodatnih dvojezičnih krajevnih napisov, "razen če bi s tem soglašali vsi." Novo dvojezično topografijo bi po Haiderjevih izjavah morale podpreti vse stranke, ki so zastopane v občinskih svetih posameznih občin. Haider je zato napovedal tudi nove pogovore v desetih občinah na južnem Koroškem.

Kot je potrdil njegov tiskovni referent Stefan Petzner, naj bi pri tem poleg deželnega glavarja, ki je od preteklega petka tudi predsednik Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZÖ) na Koroškem, sodelovali predsednica koroške socialdemokratske stranke (SPÖ) Gaby Schaunig in predsednik koroške ljudske stranke (ÖVP) Josef Martinz ter vsi trije predsedniki koroškega deželnega zbora, Jörg Freunschlag (BZÖ), Hans Ferlitsch (SPÖ) in Josef Lobnig (BZÖ). Poleg njih pa še škof Alois Schwartz, evangeličanski superintendent Manfred Sauer ter predstavniki škofijskega sveta in urada za slovensko narodno skupnost pri koroški deželni vladi.

Brez Slovencev na pogovorih

Na teh pogovorih pa naj ne bi sodelovali predstavniki slovenskih organizacij, Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS), Zveze slovenskih organizacij (ZSO) in Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk (SKS). Manjkala naj bi tudi koroški Heimatdienst (KHD) in Zveza brambovcev (KAB). Po Haiderjevih besedah naj bi se konferenca o konsenzu na Dunaju nadaljevala šele potem, ko bi na Koroškem našli rešitev na ravni občin.

Kot je Haider dejal v ponedeljek zvečer v oddaji na koroškem radiu avstrijske radiotelevizije ORF, ima namen, da uredi vprašanje dvojezičnih krajevnih napisov. Sam namreč ne želi tveganja, da “nam potem morebitni novi avstrijski kancler Alfred Gusenbauer (SPÖ) po naslednjih volitvah ne bi tu zasadil krajevne table." To bi predsednik vlade lahko storil s pomočjo uredbe. Sedanji avstrijski kancler Wolfgang Schüssel (ÖVP) tega sicer ne bi mogel storiti, ker BZÖ ne bi soglašal, je menil Haider.

Preveč podpore slovenskim društvom

Poleg krajevnih napisov pa bi bilo treba obravnavati tudi še druga odprta vprašanja. Po Haiderjevem mnenju gre pri tem za "situacijo pri društvih", ker naj bi slovenska društva prejemala "super podpore." To naj bi povzročalo nemir, zaradi česar bi morale ukrepati zvezne oblasti. Slovenska društva naj bi namreč dobivala trojne podpore, in sicer od Avstrije, dežele Koroške in tudi iz Slovenije. V prihodnje zato slovenska društva ne bi smela dobivati večjih podpor kot nemška društva na avstrijskem Koroškem.

Popraviti šolske atlase

Haider je izrazil tudi upanje, da bo s krškim škofom Schwartzem lahko dosegel dogovor glede "spornih vprašanj" v katoliški Cerkvi. Slovenski duhovniki naj bi namreč pri pogrebih proti volji nemško govorečih svojcev maševali v slovenščini.

Haider je poleg tega zahteval od Slovenije, naj "kaj naredi za Staroavstrijce." Med drugim bi lahko v Sloveniji postavili tudi kakšen dvojezičen krajevni napis. Sicer pa je za Haiderja tudi "provokacija", da v slovenskih šolskih atlasih "zaobsega slovenski jezikovni in kulturni prostor pol Koroške." To je treba nemudoma popraviti, je menil koroški deželni glavar v pogovoru na ORF.