Ob dnevu spomina na mrtve

Ob 1. novembru, dnevu spomina na mrtve, so po vsej Sloveniji in zamejstvu potekale spominske slovesnosti. Na dan vseh svetih so se vrstile maše in molitve na pokopališčih.

Objavljeno
01. november 2005 20.39
Ljubljana/Maribor/Gorica - Ob 1. novembru, dnevu spomina na mrtve, so po vsej Sloveniji in zamejstvu potekale spominske slovesnosti.

V katoliški cerkvi je ta dan praznik vseh svetih, zato so se vrstile maše in molitve na pokopališčih. Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran je imel molitev ob spomeniku padlim v vojni za Slovenijo na ljubljanskih Žalah, zatem pa maševal v tamkajšnji cerkvi. Mašo na pokopališču v Kopru je imel koprski škof Metod Pirih , mariborski škof Franc Kramberger pa je imel mašo v župniji Maribor-Pobrežje.

Žalna slovesnost Združenih ob Lipi sprave

Ob dnevu spomina na mrtve se je gibanje za narodno spravo Združeni ob Lipi sprave na žalni slovesnosti na ljubljanskih Žalah spomnilo na, kot je dejal predsednik gibanja Stanislav Klep, "največjo nesrečo v vsej narodovi zgodovini, na bratomorni holokavst po koncu druge svetovne vojne, ko je umrlo več kot 20.000 Slovencev in več kot 200.000 vojakov premagane sovražne vojske". Na slovesnosti sta sodelovala tudi častni oddelek slovenske vojske in orkester policijske godbe.

"Čeprav se je to zgodilo z vednostjo krščanske Evrope, je to zločin proti človeštvu, pri katerem je sodelovala tudi takratna slovenska oblast," je ob Lipi sprave dejal Klep. Spomnil je še, da je gibanje na to prvič javno spomnilo 1. novembra 1988. Kot je dejal, jo je vlada do takrat tajila ali jo opravičevala s kaznovanjem narodovih izdajalcev, kasnejša, že demokratična oblast pa je najgrozovitejša dejanja totalitarne oblasti začela opravičevati s kaznovanjem kolaboracije z vojnim sovražnikom. "To stališče še danes brani in zagovarja del zakonodajne oblasti, večina sodne veje oblasti in deloma tudi četrta oblast," je opozoril Klep.

Po njegovih besedah je vedno potrebno dopustiti možnost sprave med prej nasprotnimi skupinami. "Naš neposredni cilj je narodna sprava in deklaracija o njej, ki je slovenskemu narodu potrebna bolj kot kateremu drugemu narodu na svetu. Idejo sprave sprejema ves civiliziran svet, posebej evropski svet v Evropski uniji. Združeni ob Lipi sprave smo ponosni, ker smo ustanovitelji tega mirovnega državljanskega gibanja na Slovenskem," je še dejal Klep.

"Današnja žalna slovesnost na največjo nesrečo v narodnem življenju in v spomin na več kot 200.000 pomorjenih vojakov premagane vojske na Slovenskem nas prežema z zaupanjem, da se kaj podobnega ne bo več nikdar zgodilo ne na Slovenskem ne drugje po svetu. Nova demokratična oblast nam z svojimi dejanji in stališči vliva to upanje," je svoj nagovor sklenil predsednik gibanja Združeni ob Lipi sprave.

Simšičeva položila venec na Sv. Urhu pri Ljubljani


Pred spomenikom in grobiščem na Sv. Urhu pri Ljubljani je bila komemoracija, ki jo je v spomin na žrtve nasilja v drugi svetovni vojni pripravila Zveza združenj borcev in udeležencev NOB. Venec je položila tudi ljubljanska županja Danica Simšič.

Cukjati na Celjskem

Predsednik državnega zbora France Cukjati je dopoldne položil vence k spomeniku žrtev povojnih pobojev na Teharjah ter žrtvam nacističnega terorja v celjskem Starem piskru in na Frankolovem.

Klavora se je poklonil žrtvam v Gonarsu

Delegacija, ki jo bo vodil podpredsednik državnega zbora Vasja Klavora, se je v Gorici udeležila slovesnosti pri spomeniku padlim borcem in pri grobnici na pokopališču. Prav tako se je udeležila slovesnosti v Gonarsu, kjer je vence položila tudi delegacija ZZB NOB Slovenije, v imenu deželne uprave Furlanije Julijske krajine pa je spregovoril predsednik deželnega sveta FJK Alessandro Tesini.

Podpredsednik DZ je povedal, da so tako slovenski kot italijanski zgodovinarji z raziskavami dogodke v taborišču v Gonarsu obeležili "s pravo podobo tedanjega vojnega obdobja, ki se ne bi smelo nikoli več ponoviti ". "Sosednja prijateljska naroda sta spoznala pravo obličje fašizma in nacizma, ki je prizadel oba," je dejal Klavora in poudaril, da danes oba naroda živita v prijateljskem in spoštljivem odnosu, saj ju združuje demokratična misel, spoštovanje blaginje in miru ter skupna prihodnost.

Predsednik deželnega sveta FJK Tesini je dejal, da moramo tudi danes "prevzeti odgovornost za dejanja, a istočasno gledati naprej in pri tem ne pozabiti, kaj se je v preteklosti zgodilo." Tesini je še dejal, da"mora Italija prevzeti vse odgovornosti za zločine, kajti le zgodovinska resnica lahko postane steber civilne zavesti, s katero bomo tu ob meji gradili skupno blaginjo v spoštljivem odnosu drug do drugega in v miru".

Peče položil venec ob spominsko obeležje v Gradcu

Podpredsednik državnega zbora Sašo Peče pa je položil venec ob spominsko obeležje v Gradcu. Tamkajšnje slovesnosti sta se med drugim udeležili tudi delegaciji celjske in mariborske mestne občine. Pred tem je bila v prostorih preiskovalnega zapora v Gradcu krajša spominska slovesnost. Venec je v Gradcu položila tudi delegacija ZZB NOB Slovenije.

Novogoriški in goriški župan na Trnovem

Osrednja komemorativna slovesnost ob dnevu mrtvih v novogoriški občini je bila pri spomeniku padlim borcem NOB in žrtvam nacifašizma na Trnovem, ki sta se je udeležila tudi novogoriški župan Mirku Brulc in goriški župan Vittorio Brancati. Pred tem sta oba položila vence tudi na lapidarij žrtvam povojnih pobojev v Gorici.

Brulc je v nagovoru poudaril, da je tudi Brancatijeva udeležba na komemoraciji odgovor na skrunitev trnovskega spomenika letos maja, ko so ga neznanci zamazali s fašističnimi znaki in parolami, predvsem pa je dejanje sprave in dokaz odločnosti za gradnjo dobrososedskih obmejnih odnosov.

Ob trnovskem spomeniku, na katerem je vklesanih več kot 2300 imen padlih borcev NOB in žrtev nacifašizma, se je Brulc spomnil tudi nedolžnih žrtev povojnih pobojev. Poleg obeh županov so na Trnovem vence med drugim položili predstavniki združenja borcev, novogoriških izgnancev in veteranov vojne za Slovenijo ter društva Tigr.

Slovesnost na pokopališču v Kočevju

Na Kočevskem so krajevne in območne organizacije zveze borcev pripravile vrsto žalnih slovesnosti: pri spomeniku v Stari cerkvi, v aleji narodnih herojev in pri spomeniku padlim na Rudniku. Osrednja slovesnost je bila pri spomeniku padlim partizanom oziroma kostnici na mestnem pokopališču v Kočevju.

Cvetje na Rusjanov grob v Beogradu

Predstavniki slovenskega veleposlaništva v Beogradu so položili cvetje na grob slovenskega pionirja letalstva Edvarda Rusjana. Rusjanov grob je sicer spomeniško zaščiten.