Obravnave o noveli o zdravstvenem varstvu ne bo

Razprava o noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je umaknjena z dnevnega reda današnje seje ekonomsko socialnega sveta.

Objavljeno
08. december 2006 13.21
Ljubljana - Razprava o noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je umaknjena z dnevnega reda današnje seje ekonomsko socialnega sveta (ESS). Zaradi nestrinjanja sindikatov in delodajalcev je minister za zdravje Andrej Bručan predlagal njen umik, je pred začetkom seje povedal predsednik ESS Dušan Rebolj.

Predstavniki socialnih partnerjev naj bi se tako še enkrat usedli za pogajalsko mizo. Rebolj je povedal, da bo to 18. decembra.
Z ministrstva za zdravje so sporočili, da so se za predlog umika točke odločili po izmenjavi mnenj z nekaterimi predstavniki delodajalcev in delojemalcev. Minister jim je ob tem predlagal, da se 18. decembra opravi še en krog pogajanj, na katerih bi ponovno obravnavali nerešena vprašanja.

S to potezo želi minister za zdravje Andrej Bručan dokazati svojo pripravljenost za dialog tudi v prihodnje, predvsem zaradi očitkov o nepripravljenosti za dialog, ki se pojavljajo v zadnjih dneh, poudarjajo na ministrstvu. Prepričani so, da očitki ne držijo, in izpostavljajo, da je bil prav ta zakon predmet dvajsetih pogajanj, ki so trajala devet mesecev. "Na teh pogajanjih smo prišli do številnih pomembnih uskladitev, z današnjo odločitvijo pa minister daje še eno možnost, v upanju, da bo na naslednjem pogajanju rešenih še tistih nekaj vprašanj, ki so ostala neusklajena," še poudarjajo v današnjem sporočilu za javnost.

Kot je znano, tudi po devetih mesecih pogajanj socialni partnerji niso uspeli uskladiti nekaterih določb iz novele. Na različnih bregovih so ostali predvsem pri vprašanju višine bolniških nadomestil. Ministrstvo je namreč predlagalo določena znižanja nadomestil, čemur pa sindikati močno nasprotujejo. Neusklajeni pa sta ostali tudi vprašanji sestave skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in pravilnik o adrenalinskih športih.

Še v začetku tedna je sicer minister vztrajal, da bi morali predlog novele na ESS obravnavati že danes. Z novelo se po njegovem mnenju mudi predvsem zaradi tistih, ki ne zmorejo plačevati dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To breme, šlo naj bi za dobre tri milijarde tolarjev, naj bi namreč z novelo prešlo na zdravstveno blagajno.

Na dnevnem redu tudi drugi predlogi

Sicer pa naj bi člani ESS razpravljali tudi o predlogu uredbe o višini povračil stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo.

Novo uredbo je treba sprejeti zaradi novega zakona o dohodnini, ki bo začel veljati 1. januarja 2007. V skladu z zakonom se bo namreč zdaj veljavna uredba prenehala uporabljati z letom 2007. Predlog uredbe tako uvaja spremembe potrebne zaradi nove davčne zakonodaje, ter nekatere spremembe v smeri poenostavitve in ustreznejšega določanja davčne osnove.

Na dnevnem redu seje je še predlog za spremembo in dopolnitev pravil delovanja ekonomsko socialnega sveta.