Žalec – »Niti evra več za fontano piv ne bomo dali iz občinskega proračuna,« je dan, preden bo iz nje tudi uradno priteklo pivo, zagotovil žalski župan Janko Kos. Pravi, da so od donatorjev dobili več, kot so potrebovali, tako da bodo fontano Zeleno zlato, ki so jo zgradili v štirih mesecih in bo predvidoma stala več kot 350.000 evrov, še razširili.
Za torkovo večerno odprtje fontane so napovedani tudi novinarji iz tujine, še več pa jih v Spodnjo Savinjsko dolino prihaja v naslednjih dneh, zato si od fontane piv, za katero je občina kljub nasprotovanju dela občinskih svetnikov zagotovila 170.000 evrov, v Žalcu obetajo turistični razmah in koristi v gostinstvu ter pri prodaji spominkov. »Naš turizem snujemo na hmelju, saj je Slovenija peta pridelovalka hmelja v svetu, od tega ga v Savinjski dolini pridelamo 80 odstotkov,« pravi Kos.
Fontana, ki že ima uporabno dovoljenje in jo je s podizvajalci zgradil Celjski Remont, je v dveh polkrogih zasnovana kot stilizirana hmeljna kobula. Na obeh polkrožnih zidovih je ob fontanah z vodo tudi pet fontan s pivom. Pod njo sta pod zemljo skladišče in strojnica z avtomatiziranim upravljanjem na daljavo. Gre za inovacijo s področja informacijskih tehnologij, ki so jo zasnovali v celjskem podjetju Etra. Fontana se bo sama čistila in sterilizirala, javljala bo zaloge piva, ki ga bodo ne glede na porabo menjali vsake tri dni. Rešitev bodo tudi patentirali. Pivo bo iz nje teklo od 1. aprila do 31. oktobra med 10. in 21. uro, poleg nje bodo prodajali tudi značilno lokalno hrano.
Z več denarja do dodatnih pip
Za fontano je občina sklenila 150 donatorskih pogodb – 92 s podjetji in 58 s posamezniki. Ker so zbrali 35.000 evrov več, kot so pričakovali, bodo fontano nagradili še s tremi točilnimi pipami. »Čeprav vsi niso verjeli v to zgodbo, jo je podprlo gospodarstvo, ki v njej vidi priložnost za razvoj kraja in razmah podjetništva. Zdaj, ko se v naši dolini končuje obiranje hmelja, se počutim kot hmeljarski starešina in lahko rečem, da smo tudi škodljivce strokovno zatrli,« je rekel Kos, ki je prepričan, da bo žalska fontana piva uspešnica. Zanjo se zanimajo turistične agencije, sami se povezujejo s termalnimi zdravilišči in Postojnsko jamo. »Za fontano smo od davka na Jackpot porabili 170.000 evrov, njeni kritiki pa so prezrli, da smo ob tem za ceste namenili 1,1 milijona evrov, za vodovod 600.000 evrov in 550.000 za prenovo Doma II. slovenskega tabora,« je povedal. Fontano bodo jutri odprli prav na dan občinskega praznika v spomin na tabor, ki je bil v Žalcu leta 1868.
Vodja projekta Hana Šušter Erjavec in direktorica občinske uprave Tanja Razboršek Rehar pravita, da imajo s fontano velike načrte. Razširili bodo že znani Festival Zeleno zlato, načrtujejo pa tudi spodnjesavinjski oktoberfest.