Politiki, športniki, estradniki, funkcionarji, javni delavci in vsi, ki se izpostavljajo in nastavljajo tako imenovanim žarometom na javnem odru, morajo biti pripravljeni, da postanejo »javna last«. Pravna praksa pri tem razlikuje absolutno javne osebe, ki imajo najmanj zasebnosti, in relativno javne osebe. Na drugem bregu so zasebniki z največjim poljem zasebnosti - ker jim pripada pravica do anonimnosti, je vdor v zasebnost dopusten le izjemoma in pod določenimi pogoji.
Strelec, ki je v središču Ljubljane ranil dva policista, nato pa mrtev obležal pod kroglami, je bil do tistega trenutka anonimnež z najširšo možno sfero zasebnosti. Toda tragični incident je dodobra zamajal temelje policijskega dela in načel več vprašanj - od usposobljenosti in opremljenosti do ogroženosti mož v modrem -, s katerimi se po opozorilih sindikata zdaj ukvarjata celotni vrh slovenske policije in politika.
Tragedija je opozorila tudi na trk pravice do zasebnosti in svobodnega izražanja oziroma obveščanja javnosti. Ti pravici pogosto trčita, in takrat v pravnih, političnih in medijskih krogih odpirata pestre debate. Bodimo iskreni: za sklicevanjem, da neki medij zastopa in brani javni interes, se, žal, prepogosto skriva mrhovinarsko novinarstvo. Biti prvi in najboljši pri odkrivanju, želja po povečevanju branosti ali gledanosti ... nas lahko hitro pripelje do mrhovinarstva, ki ne loči javnega interesa od zvedavosti javnosti, pokoplje vse profesionalne standarde in ogrozi prav tisto, na kar se novinarstvo sklicuje - vlogo družbenih nadzornikov.
Osvetlimo še drugo plat - vse prevečkrat je krhka in ranljiva svoboda izražanja žrtev najrazličnejših pritiskov in zlorab. Nevarno je tudi, če ljudje preozko razumejo mejo svobode izražanja in protestirajo samo zato, ker jih je, denimo, članek šokiral, fotografija vznemirila, pretresla, morda celo samo vznejevoljila.
Slepo in a priori niti pravici do zasebnosti niti pravici do obveščanja javnosti ne moremo dati prednosti. Od primera do primera je treba presoditi, katera ima večjo težo. Od primera do primera, vedno znova.
Iz sredine tiskane izdaje Dela