Večina Slovencev si na stara leta, potem ko so vse življenje trdo delali, ne more privoščiti oskrbe, ki jo potrebujejo, mu prikima Janez Markeš. Govorjenje o socialni državi ni brezvezniško, ni samo sebi namen niti leporečje, temveč nekaj, kar stalno gledaš v vzvratnem ogledalu, nekaj, kar te bo zadelo. »Živeti želimo v državi, v kateri se počutimo razmeroma varno, v državi vseh državljanov in ne zgolj tistih, ki so produktivni. Kajti tisti, ki so bili produktivni, ne morejo več zaračunati svoje produktivnosti zaradi modela, ki je vzpostavljen – da zdajšnje generacije vzdržujejo prejšnje, tiste, ki so za njimi, pa bodo vzdrževale njih. Ti modeli se prilagajajo dnevni politiki, dnevnim krizam, in stvar postaja problematična,« poudarja Markeš.
»Kako si lahko stranka upokojencev in hkrati v svojem predvolilnem programu nimaš napovedi, bodiva realna, gradnje štirih domov za upokojence v enem mandatu, kar je merljiva obljuba in hkrati dovolj jasna, da ni razloga, da je ne bi uvrstili v koalicijsko pogodbo. Frapantno je, da takšna merljiva, jasna in eksaktna politična stališča oziroma zaveze ne gredo v program, še manj v koalicijske pogodbe,« paradoks slovenskega fenomena, da so upokojenci pri nas tudi politično organizirani – zlorabljeni – kot stranka, poročilo računskega sodišča pa kaže slabšanje njihovega položaja, komentira Žerdin.
PREBERITE ŠE:
Od srede do srede: O izstopu Velike Britanije iz Evropske unije
Od srede do srede: Ob združitvi Prekmurja z matičnim narodom
Kaj se kuha v evropski kadrovski kuhinji?
Od srede do srede: Zakaj smo prodali banke?
Rešitev? Zelo jasen politični program bi moral biti v tem, da povprečna oskrba v domu danes ne bi smela preseči 400, 500 evrov, kar je dosegljivo nizkemu povprečju za pokojnine v Sloveniji. Ali pa, dodaja Markeš, po nizozemskem zgledu razmišljati o sistemu grozdov oziroma ustvarjanja naselij, v katerih so starostniki lahko deloma samooskrbni, deloma pa pod (zdravniškim, socialnim) nadzorom, prostori pa morajo biti nizkocenovno, a hkrati kakovostno grajeni. »Splošni problem zdravstva je v tem, da vanj vdirajo zasebniki, ki kujejo mastne denarje iz stiske starejših ljudi, kar je nedopustno,« izpostavlja Markeš.
***
Uporabnike prosimo, da nam svoje mnenje pošljejo na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.. Komentarje bomo objavili po lastni presoji.