Ljubljana - Odbor DZ za finance in monetarno politiko je po nekaj več kot 11 urah prekinil sejo, na kateri obravnava proračunske dokumente za leti 2006 in 2007. Člani odbora so v celodnevni razpravi podprli predlog državnega proračuna za leti 2006 in 2007 ter pri tem glasovali za tri dopolnila, s katerimi so prerazporedili skupaj 376,7 milijona tolarjev. Obravnavo ostalih proračunskih dokumentov bodo nadaljevali v torek.
Nekoliko višji prihodki in odhodki
V letu 2006 je načrtovanih 1756,7 milijarde tolarjev prihodkov in 1858,1 milijarde tolarjev odhodkov. V letu pozneje pa je ob 1861,2 milijarde tolarjev prihodkov predvidenih 1954,3 milijarde tolarjev odhodkov. Številke so na obeh straneh nekoliko višje kot v prvotnem osnutku proračuna, ki ga je vlada predstavila oktobra, vendar pa se pri tem predvideni proračunski primanjkljaj ne spreminja.
Za leto 2006 je tako načrtovan proračunski primanjkljaj v višini 1,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), za leto 2007 pa v višini 1,2 odstotka BDP, je dopoldne članom odbora povedal državni sekretar na finančnem ministrstvu Žiga Lavrič. Kvalificirani vlagatelji so k predlogu proračuna za leto 2006 vložili 140 dopolnil, k predlogu proračuna za leto 2007 pa 105.
V proračunu za leto 2006 so člani odbora na predlog strank koalicije zagotovili 188,9 milijona tolarjev za delovanje službe vlade za usklajevanje in spremljanje izvajanja strategije razvoja Slovenije. S tem bo služba, ki jo bo vodil minister brez listnice, vključena v proračun kot nov proračunski uporabnik.
Poleg tega so med 140 dopolnili, vloženimi k predlogu proračuna za prihodnje leto, podprli le še dopolnilo poslanske skupine italijanske in madžarske narodne skupnosti, da se zagotovi 25,1 milijona tolarjev uradu za narodnosti. S tem se bo zagotovilo, da se sredstva za sofinanciranje RTV programov za narodnostne skupnosti ne bodo znižala.
Zatem so v poznih večernih urah prešli na odločanje o 105 dopolnilih, vloženih k predlogu proračuna za leto 2007. Pri tem je Bogdan Barovič (SNS) predlagal, da bi o vseh vloženih dopolnilih glasovali v paketu, saj so predstavniki vlade že dopoldne povedali, da vsem nasprotujejo, poleg tega pa so identična dopolnilom, vloženim k proračunu za leto 2006. Vendar pa njegov predlog ni naletel na soglasje, saj je Milan M. Cvikl (LDS) svoj pristanek takšnemu predlogu pogojeval s pozitivnim izidom glasovanja v primeru hkratnega glasovanja o vseh 105 vloženih dopolnilih.
Na Cviklovo vztrajanje so opredeljevanje do dopolnil k predlogu proračuna za leto 2007 ponovno začeli na začetku, čeprav so že opoldne - ko je predsednik odbora Bojan Starman (SDS) želel združiti obravnavo dopolnil vloženih k posameznemu proračunskem uporabniku v obeh naslednjih letih - podprli dopolnilo poslancev SDS, NSi, SLS in DeSUS o zagotovitvi sredstev službi vlade za usklajevanje in spremljanje izvajanja strategije razvoja Slovenije tudi v letu 2007. Dopolnilo je bilo tudi ob ponovljenem glasovanju deležno podpore in čez dve leti bo tako za novoustanovljeno vladno službo zagotovljenih 162,6 milijona tolarjev.
Vsa ostala dopolnila k predlogu proračuna za leto 2007 so člani odbora ob odsotnosti poslancev LDS in SD gladko zavrnili. Cvikl je namreč ob zavrnitvi enega od dopolnil LDS napovedal obstrukcijo poslancev LDS, ker "vladna koalicija kot buldožer zavrača vsa dopolnila". Koalicijski poslanci so po njegovih besedah z glasovanjem pokazali, kaj si mislijo o reševanju problema slovenskega gospodarstva. Že pred tem je sejo zapustil tudi Feri Horvat (SD), ki je ocenil, da nima smisla še naprej sodelovati na seji, saj namerava opozicija očitno vsa dopolnila zavreči.
V torek nadaljevanje seje
Na dnevnem redu seje, ki se bo nadaljevala v torek, sta še predlog zakona o izvrševanju proračuna v prihodnjih dveh letih ter predlog odloka o programu prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja v letih 2006 in 2007. Poleg tega se mora odbor za finance opredeliti še do zahteve DS za ponovno odločanje o noveli zakona o dohodnini. Izredna proračunska seja se bo začela v četrtek.