Ljubljana - Na torkovi izredni seji državnega zbora o patriah je premier Janez Janša svoj čas znova izkoristil za obračun s časopisom Delo, kot je to storil že na podobni seji novembra lani. Ker gre za res neutemeljene obtožbe, smo nanje zaradi bralcev dolžni odgovoriti.
Janša je tako (dobesedno navajamo po magnetogramu seje) glede Dela dejal: »V soboto je časopis, ki je bil nekoč osrednji slovenski časopis, objavil ekskluzivno novico: 'Karl Erjavec trdi, da je pogodbo pred podpisom pokazal Janezu Janši'. Jaz sem prebral izjavo gospoda Erjavca, vse, kar je dejal, je korektno. Nikjer ne piše, da gospod minister trdi, da je pogodbo pred podpisom pokazal meni. Nakar izvem, da je ministrstvo za obrambo to demantiralo, vendar še cel dan poslušam na nacionalnem radiu 'Janez Janša je videl pogodbo pred podpisom in ni res, kar je trdil, da pogodbe ni videl'. Trajalo je tri dni, da je bil popravek objavljen nekje, kjer ga je bilo zelo težko najti. Nobenega opravičila. Minister pravi, da mu je novinar dejal, da je on dal drugačen naslov, pa ga je urednik potem spremenil.«
Poglejmo torej dejstva in Janševo razumevanje teh:
- Delo je še vedno osrednji slovenski časopis, ne samo da je nekoč bil, kot je dejal premier; dejstvo, da ga on ne ureja več, kot ga je pred leti, tega ne spremeni;
- ni res, da »nikjer ne piše, da gospod minister trdi, da je pogodbo pred podpisom pokazal meni«. Kot je minister zatrdil v intervjuju za sobotno Delo, je namreč »zahteval sestanek z Janšo, kjer sem ga želel seznaniti s tem, kaj bomo dobili za 278 milijonov evrov. To se mi je zdel dovolj velik znesek, da mora biti predsednik vlade seznanjen z vsebino pogodbe pred njenim podpisom.« Skratka: Erjavec nam je potrdil, da je Janšo seznanil z vsebino pogodbe (kar je Janša dotlej sicer izrecno zanikoval) - to, ali mu jo je pokazal, povzel, opisal, oslikal, prevedel, prenesel ali kaj drugega, je zgolj stvar »tehnike«. Dejstvo skratka je, da je Janša za vse podrobnosti iz pogodbe vedel in da mu jih je obrambni minister osebno prenesel. Tega dejstva navsezadnje celo Janša ne zanika;
- obrambno ministrstvo je res poslalo popravek na naš časopisni naslov, ob katerega se je Janša obregnil, ampak šele v nedeljo ob 14.49 (dokaz je na elektronski pošti), torej poldrugi dan po izidu naslova v sobotnem Delu! Čeprav smo popravek dobili prepozno, smo ga zaradi zanimanja javnosti v ponedeljkovi številki vseeno objavili, čeprav nam ga ne bi bilo treba, ker ni zanikal nobenega pomembnega dejstva. Torej: Janša je bil v soboto prisiljen poslušati navedbe radia najmanj zato, ker je domnevno zanikanje pisanja Dela (tudi če bi držalo) prišlo bistveno prepozno, da bi ga lahko v tisku objavili; navsezadnje nismo radio, ampak časopis.
- Janševa trditev, da »minister pravi, da mu je novinar dejal, da je on dal drugačen naslov, pa ga je urednik potem spremenil«, je čista izmišljotina. Najprej, novinar Erjavcu tega ni rekel, in drugič, v Delu že »12 let na 38 let podlage« velja ureditev, da naslove k članku dajejo uredniki, ne novinarji; tudi v tem primeru je novinar naslov prepustil uredniku, zato pozabite na možnost, da boste urednika in novinarja sprli med seboj.
In za konec še drobna vsebinska opomba.
V odgovoru obrambnega ministrstva, ki smo ga, kot rečeno, objavili v ponedeljkovem Delu, poleg priznanja, da je minister Erjavec Janšo »ustno seznanil z nameravanim podpisom pogodbe«, še piše, da ne Erjavec ne nihče drug z ministrstva »omenjene pogodbe ni nikdar kazal oz. predstavljal nepooblaščenim osebam«. Karl Erjavec ima, skratka, s to trditvijo hud problem: predsednika vlade Janeza Janšo je v državnem poslu, plačanem z davkoplačevalskim denarjem in vrednim skoraj 300 milijonov evrov, razglasil za »nepooblaščeno osebo«. S tem je, če smo grobi, zamajal temelje ustavne ureditve te države, saj je predsednika vlade razglasil za marioneto, ki ji stomilijonske posle vodijo formalno podrejeni ministri. No, seveda, če kdo sploh verjame Erjavčevi pravljici, da Janša s pogodbo s Patrio nima nič. Kar je Erjavec demantiral že z omenjenim intervjujem v Delu in s popravkom, ko je dvakrat priznal, da je Janšo seznanil z vsebino pogodbe - ustno, pisno oziroma kakorkoli se že sporazumevata.
Iz tiskane izdaje Dela