Evropska komisija je pred nekaj dnevi zavrnila prošnjo Slovenije za podaljšanje roka za odgovor na opomin zaradi vinjet z enega na dva meseca, so v četrtek potrdili v tiskovni službi komisarja za promet Antonia Tajanija. Slovenija, ki je za podaljšanje zaprosila, ker je ravno v postopku oblikovanja nove vlade, mora tako odgovor vseeno posredovati do 2. novembra.
Evropska komisija je prošnjo zavrnila, "ker pričakuje hitro rešitev tega vprašanja, tudi zaradi zelo velikega števila pritožb nad veljavno slovensko prakso", so razloge za takšno odločitev pojasnili v tiskovni službi komisarja za promet Tajanija.
Evropska komisija je Slovenijo 2. oktobra opozorila, da z veljavnim sistemom vinjet nepravično obravnava tuje državljane, ki slovenske avtoceste uporabljajo le občasno. Presodila je namreč, da so ti zaradi nesorazmernih cestnin za tranzit ali kratkotrajno uporabo avtocest v slabšem položaju kot Slovenci.
Ob tem velja omeniti, da se je stališče Evropske komisije do slovenskih vinjet bistveno zaostrilo, ko je na mestu komisarja za promet Francoza Jacquesa Barrota zamenjal Italijan Antonio Tajani. Sosede Slovenije Italija in Avstrija pa tudi nečlanica EU Hrvaška so sicer ostre nasprotnice veljavnega sistema vinjet v Sloveniji.
Z opominom zaradi kršenja pravnega reda EU se začne vsak postopek komisije proti državi članici zaradi nespoštovanja evropskih pravil. Komisija nato preuči odgovor države in če ta ni "zadovoljiv", postopek nadaljuje z drugim opominom, imenovanim obrazloženo mnenje. V skrajnem primeru se lahko primer konča tudi na Sodišču Evropskih skupnosti.
Po mnenju Bruslja bi bil zadovoljiv odgovor, da bi Slovenija poleg enoletnih in polletnih vinjet uvedla tudi vinjete za deset ali sedem dni.
Slovenija je uvedbo vinjet ves čas branila z argumenti, da ta ukrep nikakor ne diskriminira na podlagi državljanstva, da ne omejuje prostega pretoka oseb v okviru notranjega trga EU ter da ne vpliva na možnost dostopa tujih državljanov na trge drugih držav članic in ne more preprečiti niti omejiti dostopa na ozemlje Slovenije ali gibanja po EU.
Premier Janez Janša pa je nato sredi oktobra nakazal, da bo Slovenija prihodnje leto najverjetneje uvedla tudi vinjete za časovno obdobje, krajše od pol oziroma enega leta. Zdaj je jasno, da je sistem finančno vzdržen in ga ne bo porušila uvedba vinjet za krajši čas, je tedaj na novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janša.
Slovenija je s 1. julijem uvedla vinjete za osebna vozila, medtem ko za tovorni promet še naprej velja plačevanje cestnin glede na prevoženo razdaljo. Letos je mogoče za 35 evrov kupiti le polletno vinjeto, naslednje leto pa tudi enoletno vinjeto za 55 evrov. Vinjete naj bi bile le začasen ukrep, do uvedbe satelitskega cestninjenja, ki pa naj ne bi bilo vzpostavljeno pred letom 2010.
Kot kaže, bo tako Evropski komisiji na opomin vendarle odgovorila dosedanja vlada, pod katero so bile vinjete tudi uvedene. Druga možnost bi bila, da bi Slovenija zamudila rok in dobila drugi opomin. Vsebina odgovora pa bo torej jasna šele, ko bo ta posredovan Evropski komisiji.