Odklopili so mu službeni mobilni telefon

Marjanu Erhatiču, namestniku direktorja kriminalistične policije, so v policiji šteti dnevi. Odvzeli so mu pooblastila, izklopili službeni mobilni telefon, obeta pa se mu disciplinski postopek.

Objavljeno
02. avgust 2005 22.11
Marjan Erhatič
Ljubljana – Marjanu Erhatiču, namestniku direktorja kriminalistične policije, so, kot kaže, v policiji šteti dnevi. Ko je prejšnji teden v odprtem pismu načel vrsto vprašanj tudi o vmešavanju politike v policijo, je napovedal, da to pismo lahko pomeni konec njegove kariere. Takoj po tem je odšel na bolniško. Izvedeli smo, da naj bi mu bili v zadnjih dneh že odvzeli pooblastila, izklopili službeni mobilni telefon in da kadrovska služba pripravlja vse potrebno za začetek disciplinskega postopka proti njemu.

Marjan Erhatič je v javnem pismu prejšnji teden napisal, da je parlamentarna komisija za nadzor tajnih služb doslej »neredko presegla pristojnosti«, ki so omejene samo na politični nadzor nad policijo, in povedal, da je ta nekritično »servilna« do komisije. Hkrati je s postavljanjem retoričnih vprašanj v pismu razkril, kaj še piše v spornem tajnem magnetogramu seje komisije, ko so poslanci razpravljali tudi o delu novinarjev. Iz tega se je rodila afera Seme, ko je policija komisiji poročala o tem, kako deluje celjska dopisnica Pop TV. Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je zaradi tega odredil izredni nadzor. Poleg tega je Erhatič v pismu sporočil tudi, da je bil Mate tisti, ki je odredil »objavo ovadbe zaradi kaznivega dejanja genocida zoper domnevnega osumljenca«. Gre za ovadbo proti nekdanjemu oficirju Ozne Mitji Ribičiču.

Minister Mate je takoj po objavi pisma v medijih napovedal možnost disciplinskih ukrepov, čeprav ni uporabljal nobenega imena. Po naših podatkih je kadrovska služba policije takoj dobila nalogo, da pripravi vse potrebno za začetek disciplinskega postopka proti Erhatiču, vendar ne zaradi pisma, ker to verjetno ne bi zdržalo pravne presoje, ampak zaradi njegove vloge v zadevi Seme, ko naj bi tudi ministra napačno informiral oziroma mu prikazoval dejstva izkrivljeno. Na policiji so nam danes povedali samo, da vsi postopki tečejo skladno s predpisi.

Erhatič je med tem že odšel na bolniški dopust, tako da je vprašanje, ali bo začetek disciplinskega postopka sploh mogoč in ali ne bo prej zastaral. Uradno je Erhatič še vedno namestnik direktorja kriminalistične policije, vendar naj bi mu bili v preteklih dneh že odvzeli vsa pooblastila. Vodstvo policije mu je poslalo tudi zelo pomembno simbolno sporočilo – drugemu kriminalistu v državi, ki je na bolniškem dopustu, so odklopili službeni mobilni telefon. Na policiji so nam povedali, da so to naredili v skladu s predpisi.

Sicer pa je o Erhatiču v svoji knjigi Okopi pisal tudi sedanji predsednik vlade Janez Janša. Erhatič se je skupaj s tajnim policijskim sodelavcem Milanom Smolnikarjem na Voklem 19. februarja 1994 (takrat je bil Janša obrambni minister) sestal z uslužbencem obrambnega ministrstva Mitjo Kunstljem. » Erhatič je zahteval podatke o tem, da Vomo [tajna služba obrambnega ministrstva, op. p.] 'pokriva' politične nasprotnike ministra Janše: Kučana, Kocijančiča in Drnovška. Če ti podatki ne obstajajo, je dejal, bodo za njihov obstoj poskrbeli oni. Prav tako je povedal, da se da iz črnega narediti belo in nasprotno,« je zapisal Janša. Mesec pozneje, 20. marca 1994 so pripadniki Voma pri Depali vasi aretirali Smolnikarja, zaradi tega pa je 29. marca 1994 državni zbor na predlog predsednika vlade Janeza Drnovška razrešil obrambnega ministra Janeza Janšo.