Predsednik sveta EU je lani članice EU pozval, naj zaradi stabilnosti delovanja Sodišča EU svoje kandidate za sodniško funkcijo na splošnem sodišču EU predlagajo do začetka lanskega oktobra. Razlog niso sodniki, ki bodo na novo nastopili funkcijo – število sodnikov naj bi se v letošnjem letu povečalo s 47 na 56 (oziroma 54 v primeru brexita) – ampak predvsem sodniki, ki so že na položajih. Kot pojasnjuje Miro Prek, dosedanji sodnik splošnega sodišča, ki se poteguje za še en šestletni mandat, potrebujejo jasen odgovor, da vedo, ali naj z delom nadaljujejo ali začnejo zaključevati. »Gre za zagotavljanje stabilnosti sodišča,« pojasni. Politično razgibano leto, tudi odstop Mira Cerarja in s tem padec vlade, je prispeval k temu, da Slovenija kandidata še ni predlagala.
Na aprilski razpis za dve sodniški mesti na splošnem sodišču – ta skupaj s Sodiščem (Court of Justice) tvori Sodišče EU – se je prijavilo deset kandidatov. Kandidata, ki ju mora s 46 glasovi podpreti državni zbor, predlaga predsednik. Ta je konec leta prejel mnenje vlade, ki je kot primerne ocenila vseh deset prijavljenih, in pa Sodnega sveta, ki je svoj izbor zožil na štiri kandidate.
»Upam, da bom lahko predstavil svoje preteklo delo in svojo vizijo delovanja,« je ob pričakovanju današnje predstavitve predsedniku povedal Sever. Kot pravi, se bo septembra na splošnem sodišču EU zamenjala skoraj tretjina sodnikov. Prepričan je, da je za organizacijo in delo sodišča pomembno, da članice EU čim prej predlagajo svoje kandidate. Ti bodo morali prepričati še sedem članov Odbora 255. »Pomembno je, da se vsi vpleteni zavedajo, da je v interesu članice predlagati kandidate, ki bodo lahko uspešno prestali zaslišanje v Bruslju,« še dodaja.
Nekateri kandidati so se v preteklih tednih že predstavili poslanskim skupinam, ne pa tudi skupini Stranke Alenke Bratušek (SAB). Kot so pojasnili v SAB, so prepričani, da gre za izrazito strokovno funkcijo, zato odločitev ne sme biti odvisna od osebnega občutka, ki bi ga lahko poslanci dobili na osebnem pogovoru s kandidati. V poslanski skupini LMŠ in Desus nameravajo slediti mnenju stroke, torej Sodnega sveta. Druge poslanske skupine se do kandidatov še niso opredelile.