Odločitev Žerjava znana prihodnji teden

Čeprav Radovan Žerjav poudarja, da se glede kandidature še ni odločil oziroma da bo odločitev znana do konca prihodnjega tedna, v SLS nihče ne dvomi, da bo krmilo stranke prevzel prav on.

Objavljeno
26. marec 2009 08.35
Meta Roglič
Meta Roglič

Ljubljana – Po torkovem odstopu Bojana Šrota bo Slovenska ljudska stranka na kongresu, ki bo predvidoma sredi maja, izvolila novega predsednika. Čeprav nekdanji prometni minister in sedanji poslanec Radovan Žerjav poudarja, da se glede kandidature še ni (dokončno) odločil oziroma da bo odločitev znana do konca prihodnjega tedna, v stranki pravzaprav nihče ne dvomi, da bo krmilo SLS prevzel prav on.

 

Še zlasti ker je poslanec in župan Krškega Franci Bogovič, ki so ga nekateri v stranki tudi omenjali kot možnega Šrotovega naslednika, že povedal, da za mesto predsednika ne bo kandidiral. Kot je dejal Bogovič, želi opraviti dve drugi pomembni nalogi: poslansko in župansko.

 

Radovan Žerjav poudarja, da so odstop Bojana Šrota pričakovali, niso pa računali, da bo to naredil tako kmalu. Pričakoval je, da bodo imeli kongres, na katerem bodo izbrali novo vodstvo, jeseni. Prepričan je, da hitenje ni dobro.

 

Konkretnejših napovedi, kakšna bo usmeritev stranke, če bo prevzel vodenje, Žerjav včeraj še ni želel dajati, saj bodo – kot pravi – to določili skupaj s strankarskimi kolegi. Je pa prepričan, da bi bilo treba večji poudarek nameniti malemu človeku, podeželanu. Čeprav je Bojan Šrot v torek dejal, da stranka tudi v prihodnje ne bo v ničemer spremenila svojega delovanja, so pogledi Žerjava na to očitno nekoliko drugačni. »Brez sprememb ni sprememb,« poudarja. Zanika pa, da bi stranka pod njegovim vodstvom postala bolj sorodna SDS ali celo odvisna od nje. Po Žerjavovih besedah je stranka v teh nekaj mesecih v opoziciji že pokazala, da ima pri marsikaterem vprašanju povsem drugačno stališče kot SDS. »Slovenija potrebuje močno desnosredinsko stranko, ki je zdaj ni,« je prepričan. Kot enega glavnih krivcev, da se SLS zgublja v senci največje opozicijske stranke SDS, pa vidi medije, ki Janeza Janšo naslavljajo kar z vodjo opozicije.

 

SLS bo na majskem kongresu izvolila že sedmega predsednika, strankin rezultat na državnozborskih volitvah pa vse od leta 1996, ko je prepričala kar 19,4 odstotka volivcev, nenehno pada. Na vprašanje, kje vidi vzroke, da se SLS nikakor ne pobere, prvi predsednik stranke Ivan Oman odgovarja: »Kaj pa naj bo drugače, saj počenja same neumnosti.« Kot največji neumnosti navaja način združevanja SLS in SKD in sprejetje ustavnega zakona o volilnem sistemu. Od vodenja Bojana Šrota Ivan Oman – kot pravi – od vsega začetka ni veliko pričakoval. Po volitvah pa je upal, da bo Šrot mož beseda in bo odstopil, kot je napovedal, če bo rezultat stranke slab in če sam ne bo izvoljen za poslanca. »Tega ni naredil, zdaj pa se je pokazalo, da ni več potreben, in lahko gre,« pravi Oman. Na vprašanje, komu ni več potreben, pa odgovarja, da tega ne ve. »Ne vem, komu je bilo potrebno, da je neki liberalec prevzel konservativno stranko,« pravi Oman.


Iz četrtkove tiskane izdaje Dela