Zagreb - Če je verjeti pisanju dela hrvaškega tiska pa tudi izjavam tukajšnjega državnega vrha, se je Hrvaška odločila za verjetno eno najbolj dolgoročno škodljivih potez: zavrnitev predloga evropske komisije oziroma širitvenega komisarja Ollija Rehna o mejni arbitraži, ki bi deblokirala hrvaška pogajanja z Unijo. Premier Ivo Sanader in Stjepan Mesić včeraj sicer nista izrecno odgovorila na vprašanje, ali se politični vrh pripravlja na zavrnitev, toda njune izjave so dokaj jasne - Zagreb ostaja pri znanih stališčih.
Na vprašanje, ali bo država zavrnila Rehnov najnovejši predlog, sta Sanader in Mesić odgovorila, da tega še proučujejo, da pa so še naprej veljavna znana stališča - vztrajanje pri ločitvi pristopnih pogajanj od mejnega vprašanja in reševanje tega pred Meddržavnim sodiščem v Haagu (ICJ).
»Predlog bomo malo še proučili. Slišati moramo, kaj komisar predlaga. Predlagal je neke nove okoliščine, ki pa ne spreminjajo značaja same stvari,« je izjavil Sanader in poudaril široko podporo mednarodne skupnosti pri stališču, da mejnega vprašanja ni mogoče mešati s pogajanji.
Sanader je nato ponovil znano stališče, da je Slovenija v Evropsko unijo in Nato stopila z nerešenim vprašanjem meje in da mora to veljati tudi za Hrvaško. V Delu smo sicer že večkrat pojasnili, da je takšno stališče manipulacija, saj je naša država v EU stopila z urejenim mejnim vprašanjem, torej s sporazumom Drnovšek-Račan, ki ga je kot ustreznega priznala tudi EU in k njegovi ratifikaciji v poročilu o napredku Hrvaške iz leta 2002 pozvala tudi našo sosedo, ki pa tega ni storila.
Hrvaški javnosti je nato premier poslal znani predvolilni stavek, da članstva v Uniji ne bodo kupovali z ozemljem. Mesić pa je dejal, da Hrvaška vztraja, da v mednarodnih odnosih velja vladavina (mednarodnega) prava, česar se bo Hrvaška držala. Mesić, tako kot Sanader, vztraja pri ločitvi mejnega in pogajalskega procesa in poudarja, da bo Hrvaška vztrajala pri svojih stališčih.
Več v tiskani izdaji Dela.