Ko se spopadamo z največjo zdravstveno krizo od uveljavitve cepiv, moramo misliti na tiste, ki bi jih bolezen lahko – neposredno ali posredno – najhuje prizadela: starejše, šibkejše, kronično obolele, revne. Lahko godrnjamo nad odpovedjo koncerta ali predstave, ki smo ju želeli obiskati. Lahko nas pesti zamujena poslovna ali družabna priložnost zaradi odpovedi leta, zaradi katere ne moremo v tujino. Lahko nas skrbi, kako zaradi odpovedi pouka poskrbeti za varstvo otrok. Vse to je utemeljeno. A kaj bi takšne osebne odpovedi z odpovedjo telesa, odpovedjo dihal?
Minule besede tedna
Bránje
Jánez
Bránje
Jánez
Kaj z odpovedjo, v katero je prisiljen zdravnik, ko se mora odločiti, da bo intubiral le tistega izmed dveh pacientov, ki ima večje možnosti za preživetje? Kaj v primerjavi s študentom ali prekarnim delavcem, ki z danes na jutri dobi odpoved, ob koncu meseca pa mora vseeno plačati prispevke, najemnino, hrano? Odpovedi prizadevajo ravno tista področja – turizem, gostinstvo, kultura, izobraževanje –, kjer je prekarno delo najbolj razraščeno, in takšni delavci so izmed vseh zaposlitvenih skupin najbolj na udaru. Država menda sprejema interventni zakon, a v njem v času pisanja za te skupine – ničesar.
Čas bi bil, da ne mislimo le nase, temveč tudi na druge, ki imajo slabša izhodišča za soočenje s boleznijo, ter zanje sprejmemo nekatere odpovedi. Upamo lahko, da bodo odpovedi delu državne pomoči v korist šibkejših zmožni tudi njeni večinski prejemniki. Sicer bomo zelo jasno priče temu, kako blizu odpovedi je sistem, v katerem živimo. In mi sami kot ljudje.
—
Rubrika nastaja v sodelovanju z ZRC SAZU (Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša), avtor: dr. Janoš Ježovnik.
Rubrika nastaja v sodelovanju z ZRC SAZU (Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša), avtor: dr. Janoš Ježovnik.