Ljubljana - Anton Rop bo liberalne demokrate vodil le še do 15. oktobra, ko bo stranka izpeljala kongres, na katerem bodo poleg odločanja o programskih in statutarnih spremembah izvolili tudi novega predsednika. Kdo bo to, še nekaj časa ne bo jasno (v javnosti že krožijo različna imena), zagotovo pa Rop ne bo. Ta je na seji sveta LDS sporočil članom, da je njegova pisna odstopna izjava pripravljena oziroma napisana, formalno pa bo odstopil na dan kongresa. Kandidacijski postopki po pojasnilih vrha stranke kljub temu lahko nemoteno tečejo, kandidature pa naj bi bile formalno vložene na dan kongresa.
Po odločitvi sveta bodo 15. oktobra potekale volitve predsednika, podpredsednikov in članov sveta največje opozicijske stranke.
Svet je potrdil predlog izvršnega odbora, da naj kongres sprejme takšne spremembe statuta, ki bodo novoizvoljenim organom omogočile štiriletni mandat. Tako bodo po Ropovih besedah stekli postopki evidentiranja kandidatov in odhajajoči predsednik liberalne demokracije je "trdno prepričan, da bomo iz naslednjega kongresa prišli bolj konsolidirani, bolj trdni in da bo LDS lahko igrala vlogo, ki ji gre v političnem prostoru - vlogo konstruktivne opozicije". Po Ropovih besedah "vsak dan doživljamo nove in nove dokaze, da Slovenija potrebuje močno opozicijo, saj vlada ne deluje dobro.Gospodarska rast je slaba, socialni kazalci se slabšajo, priča smo kadrovskih čistkam."
Upa, da se bodo znebili "balasta"
Rop sicer ni želel špekulirati o kandidatih za novega predsednika. Pomembno je, da je stranka konsolidirana, da ustvarijo vodilno ekipo in da se stranka tudi skozi kandidacijske postopke "reši različnih zdraharjev in tistih ljudi, ki so že leta izkoriščali stranko in nanjo slabo vplivali", je dejal Rop, ki sicer ni govoril o konkretnih imenih. Glede Jelka Kacina, edinega od petih podpredsednikov LDS, ki ni deponiral odstopa in ki se v javnosti poleg Iva Vajgla in Jožefa Školča pojavlja kot resen kandidat za novega predsednika, je Rop dejal, da je bil v tujini in da se zato ni mogel pridružiti ostalim podpredsednikom. "Bomo pa videli, kaj bo storil," je dodal Rop. Ne glede na Kacinov "neodstop" bodo sicer stekli kandidacijski postopki za vseh pet podpredsedniških mest.
V skladu s sklepi sveta bo 464 delegatov poleg volitev odločalo tudi o statutarnih spremembah, ki morajo biti komisiji za statutarna vprašanja in pritožbe dostavljene do 5. septembra. Svet je še razpisal evidentiranje kandidatov za predsednika in podpredsednike - kandidature izvršni odbor sprejema do 8. septembra, rok za soglasje h kandidaturam pa je 16. september.
Kandidacijski postopek za nove člane sveta pa bo predvidoma stekel na samem kongresu, saj morajo biti najprej sprejete statutarne spremembe (pojavljajo se namreč predlogi o drugačni sestavi in načinu volitev sveta).
Pri referendumu bodo vztrajali
Anton Rop je še dejal, da bodo v LDS vztrajali pri razpisu naknadnega zakonodajnega referenduma, če bo zakon o RTV Slovenija potrjen tudi po vetu državnega sveta. Tako so v LDS že večkrat poudarili, da je "popolna politizacija" RTVS nedopustna, zato jo je potrebno preprečiti z vsemi sredstvi. Tako bo po njegovih besedah septembra potekal referendum, če vladajoča koalicije ne bo prisluhnila številnim argumentom novinarjev in strokovne javnosti ter zakon umaknila.
Več v četrtkovi izdaji Dela