Ljubljana - »Dobil sem zanimivo ponudbo iz gospodarstva,« je na novinarski konferenci svoj odstop pojasnil generalni direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Tomaž Smole. Ponudbe za novo zaposlitev pa je iskal zato, ker je v treh letih iz naslova neizkoriščenega dopusta in neplačanih dodatnih ur (popoldne, ponoči in med prazniki) porabil še za eno delovno leto časa. »Spoznal sem, da sem se izčrpal in da je prav, da prepustim prostor nekomu, ki bo imel dovolj energije in nov elan, da potiska to težavno zgodbo naprej. Tudi jaz imam družino in tega ne morem urediti drugače, kot da odidem,« je še povedal Smole.
Ker se zaveda, da imajo tudi drugi v upravi podobne težave, ima ob odstopu slabo vest zaradi kolegov, ki vztrajajo. A sam je pred nastopom mandata generalnega direktorja 13 let deloval v gospodarstvu. Zavrnil je namigovanje, da so vzrok za njegov odstop direktorji zavodov in prevzgojnega doma, ki da so neenotni in onemogočajo izpeljavo nekaterih rešitev. »To ni res, ravno ekipa direktorjev je vzrok, da sem do zdaj zdržal vse pritiske. Direktorji se ves čas trudijo izboljšati delovne razmere, zato je krivično, da se jih obtožuje nečesa, kar ni res,« je dodal Smole.
Razmere v upravi za izvrševanje kazenskih sankcij še vedno zaznamujejo prostorska in kadrovska stiska ter pomanjkanje sredstev. Zato odhajajoči direktor sporoča: »Če pravna država, svoboda in varnost temeljijo tudi na zapiranju ljudi, je treba zagotoviti ustrezne prostore, primerne kadre in potrebna sredstva. Vse drugo je povečevanje agonije in tveganja.« V zadnjih treh letih, odkar je bil na tem mestu, se je obseg dela nenehno povečeval. Kadri, prostorske razmere in finančna sredstva pa temu niso sledili z ustrezno dinamiko. »Vsako leto je bilo teže zagotavljati varnost v službi zaprtim in zaposlenim in izvajati resocializacijo, kar je naše poslanstvo in temeljni namen. Nenehna improvizacija ni najboljša rešitev,« je dodal. Znašli so se v položaju, ko so morali vsak dan sproti odločati o tem, ali bodo kršili pravice zaprtim ali zaposlenim, na kar je v svojem poročilu opozoril tudi varuh človekovih pravic. »Upam, da bo nasledniku laže in bo popeljal upravo v lepše čase,« je končal.
Smole ni hotel razkriti, katera ponudba ga je premamila. Povedal je, da se jima z ministrom za pravosodje še ni uspelo pogovoriti, saj ga je z odstopom presenetil pred odhodom v tujino. Zavrnil je tudi namige, da odstopa zaradi pritožb, ki so bile naslovljene na direktorja prevzgojnega doma v Radečah ali zaradi mnenja s pridržkom računskega sodišča. Revizorji so v poročilu res ugotovili precej nepravilnosti in izdali mnenje s pridržkom, vendar so hkrati tudi ugotovili, da so vse nepravilnosti odpravljene, zaradi česar ni bilo potrebno odzivno poročilo, je poudaril Smole.
Iz tiskane izdaje Dela