Omejeno gibanje v državnem zboru

Potem ko so varnostniki včeraj pregnali ekipo Pop TV, ki je čakala pred vrati zaprte seje parlamentarne komisije, so jih danes zavrnili že pred vhodom v DZ.

Objavljeno
24. marec 2006 20.52
Lovro Lončar
Ljubljana – Tako kot doslej je ekipa Pop TV tudi včeraj želela pred vrati sicer zaprte seje parlamentarne komisije, ki se ukvarja s korupcijo, posneti izjave udeležencev te seje, vendar so jih varnostniki pregnali, češ da pravila tega ne dovoljujejo. Omenjena pravila so res že napisana, vendar naj bi jih generalni sekretar državnega zbora podpisal šele sredi prihodnjega tedna.

Vodja službe za odnose z javnostjo Dušan Benko pojasnjuje, da poslovnik državnega zbora narekuje generalnemu sekretarju državnega zbora, da mora določiti pravila za delo akreditiranih novinarjev. Doslej so se pisanja teh pravil lotevali že večkrat, vendar nikoli niso bila uradno uveljavljena. Ko je bil za generalnega sekretarja državnega zbora konec leta 2004 imenovan Lovro Lončar, so se spet lotili dela. Benko pravi, da so bolj ali manj povzeli dosedanje pogoje za delo novinarjev, da bi se ti lahko sklicevali nanje.

Pri tem so nekatere pogoje, denimo dostopnost do podatkov in informacij na spletni strani državnega zbora, še izboljšali, deloma so pravila prilagodili tudi nedavno dopolnjenemu hišnemu redu. Tako novinarji lahko seje državnega zbora še naprej spremljajo z balkona ali v novinarski sobi gledajo interni videoprenos. Podobno je s spremljanjem drugih sej, ki niso zaprte za javnost. Le fotoreporterji in televizijski snemalci smejo samo z določenih mest snemati samo prvih 15 minut seje, fotografiranje kje drugje, razen v preddverju in v posebni sobi za izjave, pa bo mogoče le z izrecnim dovoljenjem informativne službe.

Precej bolj bo po novem omejen dostop do poslancev in njihovih pisarn. V dele stavbe parlamenta, kjer so pisarne poslancev in njihovih svetovalcev, bodo novinarji smeli vstopati le, če jih bodo tja uradno povabili, prepovedano bo tudi zadrževanje pred vrati zaprtih sej in na hodnikih državnega zbora, kar je na svoji koži že zdaj občutila ekipa Pop TV. Generalni sekretar bo moral odobriti tudi pogovor z novinarji oziroma izjavo strokovnih delavcev v državnem zboru. Akreditiranim novinarjem se doslej ni bilo treba prijavljati v recepciji, dovolj je bil varnostni pregled. Poslej bo poleg tega obvezna tudi prijava ob prihodu in odhodu, kar velja tudi za novinarje, ki so skoraj vsak dan tudi po večkrat v parlamentu in bodo zato dobili stalne identifikacijske kartice.

V nedavno ustanovljenem Klubu stalnih poročevalcev iz državnega zbora – za poročanje iz državnega zbora je sicer akreditiranih blizu 500 novinarjev, fotoreporterjev in članov televizijskih ekip, toda tistih, ki jim je poročanje iz parlamenta osnovno vsakodnevno delo, kot so zapisali v omenjenih pravilih, je le 20 – so osnutek pravil ocenili kot preveč birokratsko omejevanje njihovega dela. V začetku tega leta so generalnemu sekretarju državnega zbora poslali tudi številne pripombe. Pisci pravil so jih nekaj upoštevali, večinoma pa ne, kar je sprožilo nov protest. Njihova bojazen, da vodstvo državnega zbora s takimi kasarniškimi pravili poskuša otežiti normalno delo, se s temi pravili uresničuje, so z obžalovanjem zapisali v posebni izjavi.

V poslanski skupini SDS so prepričani, da se morajo novinarji tako kot drugi obiskovalci pri prihodu v DZ in odhodu iz njega prijaviti v recepciji in povedati, h komu so namenjeni, zaradi varnosti, zato ne bodo nič prikrajšani pri delu. Enako se jim zdi potrebno, da se morajo za pogovor s poslanci prej dogovoriti z njihovimi tiskovnimi predstavniki. Večino poslancev druge največje parlamentarne, sicer opzicijske stranke novinarji ne motijo. Neka pravila sicer morajo biti, vendar jih ni treba zaostrovati, pravi sekretar poslanske skupine LDS Dušan Vučko in dodaja, da se zavzema za čim bolj odprt državni zbor, toda tudi s temu pravili se očitno izkazuje nova težnja uvajanja »več reda« v državi.