Omejitve še v Avstriji in Nemčiji

Pet let po veliki širitvi EU omejitve za delavce iz Slovenije ter še sedmih srednje- in vzhodnoevropskih držav veljajo samo še v Avstriji in Nemčiji.

Objavljeno
01. maj 2009 18.28
Ka.L./STA
Ka.L./STA
Bruselj - Pet let po veliki širitvi EU omejitve za delavce iz Slovenije ter še sedmih srednje- in vzhodnoevropskih držav veljajo samo še v Avstriji in Nemčiji. Češko predsedstvo EU ocenjuje, da je ta odločitev neutemeljena, Evropska komisija pa bo v nekaj tednih preučila, ali imata državi dovolj tehtne argumente za to, da omejitve uveljavljata še dve leti. Stara petnajsterica EU lahko omejitve za delavce iz Slovenije, Češke, Estonije, Madžarske, Litve, Latvije, Poljske in Slovaške uveljavlja najdlje sedem let, torej do maja 2011, in sicer v treh fazah po dve, tri in dve leti. Za otoški državici Malto in Ciper omejitve nikoli niso veljale.

Evropska komisija vse članice že vseskozi spodbuja, naj omejitve popolnoma odpravijo, ker je prost pretok delovne sile temeljna svoboščina EU in ker po vseh napravljenih analizah trga dela po širitvah leta 2004 in 2007 dobro vpliva na gospodarstvo v uniji, sploh v teh kriznih časih. Če Evropska komisija ugotovi, da odločitev Avstrije in Nemčije ni utemeljena, lahko proti njima sproži postopek kršenja pravnega reda EU. Po pogodbah EU namreč lahko države omejitve v zadnjih dveh letih sedemletnega prehodnega obdobja uveljavljajo le s tehtno utemeljitvijo, da bi odprava omejitev pomenila resne motnje na njihovem trgu dela.

Do danes so omejitve za osem novink uveljavljale le še štiri države, poleg Avstrije in Nemčije še Belgija in Danska, ki pa sta pred iztekom drugega prehodnega obdobja Evropsko komisijo obvestili, da bosta trg dela za osem držav popolnoma sprostili. Danska se je odločila, da bo trg dela sprostila tudi za delavce iz Bolgarije in Romunije. Za Bolgarijo in Romunijo, ki sta v EU vstopili januarja 2007, lahko sicer sedemletne omejitve veljajo do leta 2014. Omejitve za dostop delavcev iz Romunije in Bolgarije na svoje trge dela bo po odločitvi Danske uveljavljajo še deset članic unije, medtem ko jih je štirinajst, med njimi tudi Slovenija, že prej odpravilo.