Opomin Sloveniji

Evropska komisija je opomnila Slovenijo zaradi neustreznega izvajanja določil direktive, ki v EU zagotavlja zaščito ogroženih živalskih in rastlinskih vrst ter redkih habitatov.

Objavljeno
03. julij 2006 16.17
Evropski komisar za zaposlovanje Stavros Dimas
Bruselj – Evropska komisija je danes na Slovenijo naslovila opomin zaradi neustreznega izvajanja določil direktive o habitatih, ki v Evropski uniji zagotavlja zaščito okrog 450 ogroženih živalskih ter 500 rastlinskih vrst ter približno 200 redkih habitatov. Leta 1992 sprejeto direktivo je Slovenija sicer prevzela v svoj pravni red, vendar pa v sedmih členih ni zagotovila ustrezne skladnosti, zato se je komisija odločila za ukrepanje.

T. i. prvi opomin zaradi neustreznega izvajanja direktive o habitatih je Evropska komisija poslala skupaj osmim članicam, proti 13 pa je ukrepala, ker ne izvajajo ustrezno sorodne direktive o pticah. Obe direktivi sta usmerjeni na ohranitev biotske raznolikosti v Evropi, komisija pa ocenjuje, da z njunim neustreznim izvajanjem ta cilj v roku do leta 2010 ne bo dosežen.

"Direktivi o pticah in habitatih sta ključno orodje za ohranjanje bioraznolikosti, ki pa ga lahko dosežemo samo s pravilnim in hitrim uresničevanjem vseh določil. Članice morajo zagotoviti ustrezno zaščito ptic in habitatov na svojem ozemlju," je ob izdaji velike serije opominov v Bruslju poudaril evropski komisar za okolje Stavros Dimas.

Okoljsko ministrstvo bo opomin komisije preučilo

Kot so pojasnili v Bruslju, sta med očitki državi glavna dva: Slovenija ne zagotavlja ustreznih ukrepov kompenzacije za primere, ko bi aktivnost ali projekt posegla v zaščiteno območje, kot zahteva direktiva, prav tako v nacionalni zakonodaji ni jasnih predpisov, kakšno naj bo ravnanje v primerih, ko je izjemoma treba določeno vrsto vzeti iz divjine.

Ministrstvo za okolje bo opomin preučilo ter se šele nato odzvalo nanj, so dejali na ministrstvu v Ljubljani in zato opozoril iz Bruslja niso želeli komentirati. "Ko bomo preučili opomin, se bomo odzvali," so vztrajali.

Direktivo o habitatih, ki v Evropski uniji skozi mrežo Natura 2000 zagotavlja zaščito okrog 450 ogroženih živalskih in 500 rastlinskih vrst ter približno 200 redkih habitatov, je Slovenija sicer prevzela v svoj pravni red, vendar pa v sedmih členih ni zagotovila ustrezne skladnosti, zato se je komisija odločila za ukrepanje.

Dva opomina, nato tožba pred sodiščem

Prvi opomin je prva faza v postopku, ki ga Evropska komisija sproži zaradi kršitev pravnega reda EU. Po njegovi izdaji ima država članica na voljo dva meseca časa, da se na opomin odzove, na tej podlagi pa se komisija odloči, ali naj postopek ustavi oziroma ukrepanje zaostri še z drugim opominom, t. i. utemeljenim mnenjem. Če tudi po slednjem država ne zagotovi spoštovanja pravil, jo komisija toži na Sodišču Evropskih skupnosti v Luksemburgu.
Sodba je za članico zavezujoča, če pa se kljub njej ne odzove, ji grozi denarna kazen.