Opozicijske SD, LMŠ, Levica in SAB vložile interpelacijo ministra Hojsa

SD je interpelacijo zasnovala zaradi odločitve ministrstva, da omogoči Thompsonov koncert, po usklajevanju z drugimi tremi strankami pa so jo dopolnili še z nekaterimi drugimi očitki.

Objavljeno
09. junij 2020 16.04
Posodobljeno
09. junij 2020 18.35
Aleš Hojs. FOTO: Matej Družnik/Delo
STA
STA
Opozicijske SD, LMŠ, Levica in SAB so danes vložile interpelacijo ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa. Zaradi odločitve ministrstva, ki omogoča koncert hrvaškega pevca hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona, so interpelacijo zasnovali v SD, po usklajevanju z drugimi tremi strankami pa so jo danes dopolnili še z nekaterimi drugimi očitki.

Zlasti v Levici in LMŠ so izpostavili še druge očitke na račun ministra za notranje zadeve. LMŠ je spomnila na kadrovanje, tudi zamenjavo v vrhu Nacionalnega preiskovalnega urada. V Levici so opozorili na »vodenje postopkov proti miroljubnim protestnikom, postopke za aktivacijo vojske na meji in podpis pod pismo notranjih ministrov EU glede relokacije beguncev«.
Hojsu pa v interpelaciji očitajo tudi tvite, s katerimi je »policiji javno sugeriral, na kakšen način naj postopa v določenih konkretnih zadevah in na kakšen način naj 'kaznuje' ravnanja določenih posameznikov«.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je že v ponedeljek pojasnil, da je povod za pripravo interpelacije odločitev ministrstva, da ugodi pritožbi zoper vnovično prepoved koncerta Thompsona v Mariboru. To ostaja tudi glavni očitek v interpelaciji.

Hojs je včeraj sicer odgovarjal na očitke glede interpelacije, in med drugim dejal, da si zdaj koncerta ne želi niti Thompson. Ostro se je odzval na očitke, da s tem podpira ustaštvo. »Predsedujoča pri SD je dejala, da širim sovraštvo in podpiram ustaštvo. To je pod vsako ravnjo,« odgovarja Hojs. »Politična igra je znana – ideološko oblatiti mene kot osebnost. Ustaštvo, nacizem, komunizma ... vse to je zavržno. Enačiti mene z ustaštvom je pod vsako ravnjo,« je včeraj dejal Hojs.

image
Odločitev ministrstva, da ugodi pritožbi zoper vnovično prepoved koncerta Thompsona v Mariboru, ostaja glavni očitek v interpelaciji. FOTO: Josko Ponos/Cropix


Fundacija Bazoviški junaki od državnega odvetništva zahteva korake glede Thompsona


Upravni odbor fundacije Bazoviški junaki in ostale žrtve fašizma je na generalnega državnega odvetnika Jurija Groznika naslovil javno pismo, v katerem generalno državno odvetništvo kot zadnji zakoniti organ poziva, da vstopi v postopek odločanja glede organizacije koncerta kontroverznega hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona v Sloveniji.

Kot je zapisal predsednik omenjene fundacije Marko Bidovec, so se bili prisiljeni ustanoviti prav zaradi praznih obljub politikov o pomoči njim, sorodnikom prvih ustreljenih antifašistov v Evropi v Bazovici 6. septembra 1930, ki so se hitro izkazale zgolj kot besedičenje. Ob tem je opozoril, da so bazoviški junaki v sosednji Italiji še 90 let po ustrelitvi uradno imenovani 'teroristi', ker Italija nikoli ni doživela defašizacije družbe in države po vzoru Nemčije.

V letu 2020 celoten svobodoljubni svet obeležuje 75. obletnico zmage nad fašizmom in nacizmom, je spomnil Bidovec. Ob tem se sprašuje, ali jo bo Slovenija kot članica zmagovitih zavezniškim držav antifašistične koalicije res proslavila z dovoljenjem koncerta proustaškemu pevcu. Od državnega odvetništva zato fundacija zahteva in pričakuje, da odločno stopi v bran človekovemu dostojanstvu in ustavi, saj ga v njej zapisana določila 63. člena zavezujejo k temu, da aktivno in pravočasno vstopi v postopek odločanja.