ORF bo začel oddajati tudi za štajerske Slovence

Avstrijska državna radiotelevizija ORF bo najkasneje do konca junija letos začela oddajati radijski in televizijski program za slovensko manjšino na avstrijskem Štajerskem.

Objavljeno
15. januar 2009 14.52
Kl.K./STA
Kl.K./STA
Celovec - Avstrijska državna radiotelevizija ORF bo najkasneje do konca junija letos začela oddajati radijski in televizijski program za slovensko manjšino na avstrijskem Štajerskem. Razširili bodo namreč frekvenco, na kateri na avstrijskem Koroškem 12-urni dnevni program oblikujejo slovensko uredništvo ORF ter zasebni radijski postaji Radio dva in Agora.

 

ORF bo tako tudi za slovensko manjšino na avstrijskem Štajerskem začel izpolnjevati zakonsko obveznost o zagotavljanju medijske oskrbe v jezikih manjšin. Dnevni radijski spored, ki ga oddajajo iz studia v Celovcu na avstrijskem Koroškem, bosta dopolnjevala dva honorarna sodelavca ORF, ki bosta poročala tudi o dogajanju med štajerskimi Slovenci. Program bo potekal na frekvenci, ki je v lasti Radia dva in družbe Agora. ORF namreč od marca 2004 skupaj z omenjenimi radijema oblikuje celodnevni slovenski radijski spored med 6. uro zjutraj in 18. uro zvečer.

 

ORF bo poleg tega na jugu avstrijske Štajerske, zlasti na območju Lučan, Radgone in Sobote, oddajal tudi nedeljsko polurno televizijsko oddajo Dober dan, Koroška, ki prav tako nastaja na slovenskem uredništvu ORF v Celovcu. Pred začetkom oddajanja, ki je predvideno najkasneje do konca junija letos, je sicer treba urediti še nekaj tehničnih vprašanj. Med drugim gre za formalno pridobitev radijske frekvence na avstrijskem Štajerskem, ki je že rezervirana.

 

Slovenska manjšina na avstrijskem Štajerskem bo s tem prvič dobila redno medijsko oskrbo v slovenskem jeziku, saj doslej ni imela niti tiskanega glasila z rednim izhajanjem. Štajerski Slovenci, ki živijo predvsem v tako imenovanem radgonskem trikotniku in na območju Sobote, so poleg koroških Slovencev omejeni v 7. členu Avstrijske državne pogodbe (ADP), vendar je Avstrija doslej njihovo zaščito večidel popolnoma zanemarjala. Šele od leta 2004 imajo svojega predstavnika v sosvetu za slovensko narodno skupnost, posvetovalnem organu pri uradu avstrijskega kanclerja.