Ljubljana - Odbor državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) je kot zainteresirano delovno telo na današnji seji obravnaval predlog zakona o razglasitvi zaščitne ekološke cone in epikontinentalnem pasu in ga podprl. Odbor je sklep po več kot dveurni razpravi sprejel z 11 glasovi za in nobenim proti. Predsednik OZP Jožef Jerovšek (SDS) je na seji zagotovil, da bo odbor še pred obravnavo predloga zakona v DZ na zaprti seji obravnaval zunanjepolitične posledice sprejema tega zakona.
Število regij bo določila vlada
Predsedniki parlamentarnih strank ter poslanca madžarske in italijanske narodne skupnosti so se na današnjem pogovoru pri predsedniku vlade Janezu Janši strinjali, da se glede zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja odločitev o številu kohezijskih regij prepusti vladi z uredbo. "Tako bo imela Slovenija v okviru pogajanj o prihodnji finančni perspektivi EU in o kohezijski razdelitvi možnost, da v danem trenutku izbere najboljšo možnost," je po srečanju novinarjem dejal Janša.
Kot je še povedal premier, so se udeleženci pogovorov dogovorili tudi, da se še pred začetkom odločanja na ustavni komisiji v krogu koordinacije parlamentarnih strank skušajo poenotiti v zvezi s potrebnimi ustavnimi spremembami za oblikovanje pokrajin v Sloveniji. To je po Janševi oceni zelo konstruktiven in potreben dogovor.
O številu kohezijskih regij premier ni želel govoriti, saj, kot je dejal, "v tem trenutku še ni mogoče oceniti vseh okoliščin, niso še znane vse informacije". Potem ko si je Slovenija spomladi izborila možnost, da se o delitvi na več regij še pogaja, je po Janševih pojasnilih sedaj na vrsti država. "Sedaj smo na potezi mi, zato smo predlagali zakon in na njegovi podlagi bo vlada z uredbo določila ustrezno pogajalsko izhodišče," je poudaril premier.
Na oblikovanje pokrajin različna pogleda
Ustavna komisija je ustanovila petčlansko strokovno skupino, ki bo proučevala predloge za spremembe ustave na področju lokalne samouprave. Poleg junija vloženega predloga LDS in SD je svoje rešitve regionalizacije posredovala tudi SDS, ki meni, da bi bilo za ustanovitev pokrajin obvezno soglasje občin in ne le mnenje, kar predlagajo opozicijski poslanci.
Ustavna komisija se je danes brez pripomb in razprave strinjala z ustanovitvijo strokovne skupine, ki bo v pomoč pri njenem nadaljnjem delu. Pet strokovnjakov naj bi najprej pripravilo mnenje in nato, če bo takšna odločitev, še druga gradiva, osnutke in predloge sprememb, v zvezi z ustavnimi vprašanji, povezanimi z načinom oblikovanja pokrajin ter tako pomagali članom ustavne komisije pri njihovem delu.
Na podlagi odločitve ustavne komisije so člani strokovne skupine za področje lokalne samouprave geograf Lojze Gosar (na predlog NSi), nekdanji ustavni sodnik Tone Jerovšek (na predlog SDS), profesor na Pravni fakulteti Rajko Pirnat (na predlog SLS) ter profesorja na Fakulteti za upravo Janez Šmidovnik (na predlog LDS in SD) in Stane Vlaj (na predlog SD). Predloge so poslanske skupine posredovale na poziv predsednika ustavne komisije in državnega zbora Franceta Cukjatija.
Kot izhaja iz ustanovitvenega sklepa, bo strokovna skupina na podlagi sklepov ustavne komisije ali na pobudo njenega predsednika pripravila mnenje glede vprašanj ustavnih sprememb na področju lokalne samouprave, pripravila osnutek stališč ter osnutek predloga ustavnega zakona kot tudi opravljala druge naloge.