Ljubljana - Predsednik SD Borut Pahor je na novinarski konferenci pojasnil, da razmišlja o kandidaturi na predsedniških volitvah prihodnje leto oziroma te možnosti ne izključuje, je pa hkrati tudi ne napoveduje. Odločitev o kandidatu Socialnih demokratov za predsednika republika, ki ga bo stranka skoraj zagotovo imela, bo predvidoma sprejeta zgodaj spomladi prihodnje leto.
Po Pahorjevih besedah namreč stranka po številnih volilnih aktivnostih potrebuje čas vsaj do novega leta, ko se bodo začeli neformalni posveti o možnih predsedniških kandidatih. Odločitev o kandidaturi sicer ne bo vplivala na njegove odločitve, povezane z vodenjem stranke, napoveduje Pahor, ki pravi, da ima zelo jasen načrt in urnik obveznosti. Kot rečeno, o možnosti za kandidiranje na predsedniških volitvah razmišlja, a bo dotlej odgovorno opravljal svoje delo kot evropski poslanec in predsednik stranke.
Za rešitev spora glede meje s Hrvaško vidi le dve možnosti
Pahor meni, da je v slovenski politiki dozorel čas za sprejem strateške odločitve v odnosih s Hrvaško glede meje. "Letošnja jesen je pravi čas, ko morata slovenska in hrvaška vlada oceniti, ali sta pripravljeni začeti nov krog pogajanj o dvostranskem sporazum, ali pa Hrvaška svojega stališča, da v to ne bo privolila, kljub pozivu Evropske komisije ne bo spremenila in bo ostala na voljo samo arbitraža," je dejal na novinarski konferenci.
To odločitev bi morale po njegovem mnenju sprejeti vse parlamentarne stranke na pogovorih svojih predsednikov s premierom Janezom Janšo, kot so ga na pobudo SD pripravili že ob zapletih pri Hotizi. Meni pa, da je čas, da se lotijo in odgovorijo na ključna vprašanja odnosov s Hrvaško, zlasti meje, tako kopenske kot na morju.
Po oceni SD za rešitev vprašanje meje obstajata dve poti - predlog za nov krog dvostranskih pogajanj ali odločitev za arbitražo. Vsekakor bi podprli in pozdravili katerokoli odločitev, pred tem pa morajo stranke skupaj ugotoviti, ali obstaja realna možnost, da bi pobudo za dvostranska pogajanja sprejela tudi Hrvaška, je dejal Pahor.
Doslej so namreč vse stranke na Hrvaškem to možnost zavračale, je dejal in dodal, da ga zanima, ali bo morda Hrvaška stališče spremenila oziroma ga znova pretehtala, potem ko je Evropska komisija v sredo v poročilu o napredku Hrvaško pozvala k dvostranski ureditvi odprtih vprašanj s sosedami.
"Slovenija mora priti do strateške odločitve, ali bo, računajoč na možen pozitiven odgovor Hrvaške, dala pobudo za nov krog dvostranskih pogajanj ali pa bo končno sprejela odločitev o arbitraži," je dejal na novinarski konferenci. Nedoločenost meje namreč po oceni SD ni v korist nobeni strani.
Na vprašanje, ali so enakega mnenja tudi predstavniki drugih strank, je dejal, da glede na to, da je premier Janša na pobudo SD ob zapletih pri Hotizi začel krog pogovorov s predsedniki strank o odnosih s Hrvaško, slovenska politika, zavedajoč se koristnosti takih pogovorov, priložnosti ne bo izpustila. "Letošnja jesen, prihodnja pomlad je optimalen čas za odločitev," je dejal.
“Slovenija je ravnala prav”
Ob tem je še pozdravil odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice, ki je v ponedeljek zavrglo tožbo treh hrvaških varčevalcev nekdanje LB proti Sloveniji. Kot je dejal, je razsodba pokazala, da je Slovenija ravnala prav, ko je vztrajala pri načelnem stališču, da gre za nasledstveno vprašanje, ki ga je treba reševati v Baslu.