Pahor in Jelušičeva na obisku Kosova

Premier Pahor in ministrica za obrambo Jelušič sta prispela na Kosovo, kjer bosta med drugim obiskala pripadnike 18. kontingenta Slovenske vojske in policije, ki sodelujejo v operacijah Kfor, Eulex in Unmik.

Objavljeno
26. december 2008 14.05
kosovo slovenska vojska misija Mitrovica
Tj.L./Ma.J./STA
Tj.L./Ma.J./STA
Priština - Narodom, zlasti manjšim, državnost običajno ni podarjena, pač pa je izborjena, je na današnji proslavi ob slovenskem prazniku samostojnosti in enotnosti poudaril predsednik vlade Borut Pahor. Premier skupaj z obrambno ministrico Ljubico Jelušič državni praznik letos praznuje na obisku pri slovenskih vojakih in policistih na misijah na Kosovu.

 

Tudi naša državnost je bila po njegovih besedah izborjena in "na vrhuncu zgodovinskega podviga" Slovencev tedaj zavarovana celo z orožjem. "Vi ste danes dediči tistega najbolj elementarnega poguma in imate vse razloge, da ste na to zelo ponosni" je Pahor povedal pripadnicam in pripadnikom 18. kontingenta Slovenske vojske (SV) na Kosovu.

 

Dan samostojnosti in enotnosti je Pahor označil kot "sporočilen glede naše prihodnosti". "Vse velike podvige zmoremo doseči le skupaj, če smo dovolj enotni," je poudaril.


Po njegovem mnenju "ne bi bilo prav in pošteno", če bi dosego neodvisnosti preveč površno primerjali z drugimi strateškimi projekti. Še vključitev v EU in Nato se smeta komajda primerjati z osamosvojitvijo, meni premier. Ob tem je opomnil, da "se skoraj zanesljivo bližamo okoliščinam, ki jih lahko obrnemo v prid naših stremljenj le pod pogojem, če bomo spet dovolj enotni".

 

Te okoliščine po premierovih besedah ne bodo zahtevne toliko v političnem ali vojaškem smislu, kot tiste pred 18 leti, pač pa bodo po njegovo toliko bolj zahtevne v gospodarskem in socialnem smislu. Krizo bo po prepričanju Pahorja mogoče prebroditi in nadaljevati pot v "krog najbolj razvitih in solidarnih držav" le, če se lahko zanesemo eden na drugega. "Družba konsenza ne pomeni družbe brez razlik. Razlike upošteva pri oblikovanju enotnosti," je poudaril Pahor. "Tudi pred 18 leti smo neodvisnost dosegli po demokratični poti. Zdaj ni nič drugače, le politično bolj zreli smo," je sklenil Pahor.

 

Ministrica Jelušičeva je izpostavila, da slovenski vojaki na Kosovu pomagajo tamkajšnjim prebivalcem preživeti praznične dni v miru in upanju na prihodnost, ko morda ne bo več potrebna prisotnost mednarodnih mirovnih sil. Kot je dejala, vojaki in policisti tu pridobivajo zelo dragocene izkušnje.

 

Po njenih besedah pa bo v prihodnje treba razmisliti o obsegu enot in o kriznih žariščih, kamor bodo slovenski vojaki in policisti odhajali na naslednje misije. "Vse bolj postaja jasno, da moramo razumno ravnati z viri - tako kadrovskimi kot materialnimi," je prepričana. Kot je poudarila, mora Slovenija svojo prisotnost v misijah šteti za temeljno vojaško nalogo ter hkrati eno bistvenih nalog zunanje politike. Po besedah Jelušičeve k ugledu in prepoznavnosti Slovenije, države, ki si je pred 18 leti "nismo znali predstavljati", veliko pripomorejo prav sodelujoči na misijah.

 

Govorom je sledila še podelitev priznanj in medalj sodelujočim v misiji na Kosovu. Nazadnje sta se premier Pahor in ministrica Jelušičeva na neformalnem druženju srečala tudi s pripadniki vseh treh misij.

 

Predsednik vlade je po slovesnosti med drugim še dejal, da si bo obisk na Kosovu zapomnil po pristnem človeškem stiku s slovenskimi vojaki. Kot je poudaril, si 18 let nazaj kot mlad delegat Bučarjeve skupščine ni predstavljal, da bo "danes kot predsednik vlade stal pred vojaki naše samostojne države, ki bo imela v mednarodni skupnosti ugled države, ki je celo predsedovala EU". "S tega obiska odhajam z imenitnim vtisom o ugledu države in vojakov, ki jo predstavljajo," je povedal.

 

Na vprašanje, ali bi njegov obisk, ki da je nenazadnje tudi politično dejanje, lahko v Srbiji naletel na odpor, je pojasnil, da je Kosovo "samostojna neodvisna država sui generis". Tudi sicer pa je po Pahorjevih besedah popoloma "razumno in razumljivo je, da predsednik vlade obišče misije mednarodne skupnosti".

 

Po prepričanju obrambne ministrice pa je Slovenija država, ki lahko na Kosovu dokaže "svojo najbolj celovito politiko varovanja mednarodnega miru in varnosti". "Kar lahko tu vidim in kar odnašam s seboj je, da ta najbolj profesionalen način pravzaprav zagotavljajo pripadniki Slovenske vojske in slovenske policije," je povedala.

 

Kot je poudarila, so vojaki in vojakinje zelo zadovoljni z življenjem in z delom ki ga tu opravljajo, zadovoljni pa so tudi z izzivi, ki jih tu doživljajo. "Razumljivo pa je tudi, da čutijo potrebo po spremembah," meni Jelušičeva, ki je obljubila, da bodo o teh željah in potrebah skupaj razmislili v Sloveniji.

 

Jelušičeva izpostavila pomen SV na Kosovu

Premier Borut Pahor in ministrica za obrambo Ljubica Jelušič sta okoli enajste ure prispela na Kosovo, kjer bosta med drugim obiskala pripadnike 18. kontingenta Slovenske vojske in policije, ki sodelujejo v operacijah Kfor, Eulex in Unmik. Jelušičeva je ob tem poudarila, da je ponosna, da je lahko letela s slovenskim vojaškim letalom.

Na letališču je predstavnika slovenske vlade pričakal načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV) generalpodpolkovnik Albin Gutman. Obrambna ministrica pa je izpostavila pomen SV na Kosovu. Ta je po njenih besedah zelo velik, saj SV prihaja iz okolja, kjer "še vedno znamo razumeti probleme, ki jih imajo na Kosovu".

 

Kot je zatrdila, so vojaki dobro usposobljeni in imajo občutek za kosovsko prebivalstvo, poleg tega so tudi "dokaj številčni". "Tako lahko podpremo tudi potrebe našega gospodarstva, če bi bilo zainteresirano in bi želelo tu delovati bolj intenzivno," je izpostavila Jelušičeva.

 

Pahor in Jelušičeva sta se najprej sešla s poveljnikom sil Kfor, generalpodpolkovnikom Emiliom Gayem. Nato sta se v vojaški bazi Villagio Italia v bližini Peči, kjer je nastanjena glavnina slovenskih vojakov, sestala še s poveljnikom večnacionalnih sil Zahod, brigadirjem Giovannijem Armentanijem. Izmenjali so si protokolarna darila, slovenski premier pa se je vpisal tudi v knjigo gostov. Premier in ministrica sta se že sešla tudi s poveljnikom 18. kontingenta SV na Kosovu, majorjem Tomažem Radoševičem, ki jima je poročal o delu slovenskih vojakov na območju.

 

V operaciji kriznega odzivanja v sestavi sil Kfor je na Kosovu 292 pripadnic in pripadnikov 18. slovenskega kontingenta, v okviru operacij Unmik in Eulex pa sodelujejo tudi slovenski policisti.