Ljubljana - Predsednik vlade Borut Pahor je sprejel srbskega ministra za zunanje zadeve Vuka Jeremića, ki se mudi na delovnem obisku v Sloveniji. Sogovornika sta osrednjo pozornost namenila vprašanju dvostranskega sodelovanja med državama ter vključevanju Srbije v evropske integracije.
Pahor se je zavzel za krepitev dvostranskih odnosov med Slovenijo in Srbijo, predvsem na področju gospodarstva. Tako sta se oba strinjala, da je, ob že siceršnji močni prisotnosti slovenskega gospodarstva na srbskem tržišču, sedaj pravi trenutek za začetek novega poglavja v medsebojnih odnosih. Zavzela sta se, da bi le to gradili zlasti na tistem, o čemer imata državi sorodne poglede. Srbski zunanji minister je slovenskemu premierju ob tej priložnosti prenesel vabilo predsednika srbske vlade Borisa Tadića za obisk v Beogradu. Kot je ob tem poudaril premier Pahor, si sam želi, da bi do obiska prišlo čim prej.
V nadaljevanju sta Pahor in Jeremić izmenjala poglede na širitev EU. Srbski zunanji minister je dejal, da je članstvo v EU strateška prioriteta Srbije in ob tem slovenski strani predstavil srbski predlog, s katerim bi omogočili začetek ratifikacijskega procesa Stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma v EU. Slovenski premier je dejal, da je tudi v interesu Slovenije, da se Srbija čim prej vključi v evropske integracije in sogovorniku pri tem ponudil slovensko podporo.
Žbogar: Slovenija podpira nadaljevanje poti Srbije v EU
Zunanji minister Samuel Žbogar je po pogovorih z Jeremićem danes v Ljubljani povedal, da Slovenija zelo podpira nadaljevanje poti Srbije v EU. Menil je tudi, da je po lanskem podpisu sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju prišel čas, da se poiščejo načini za odmrznitev in nadaljnje uresničevanje tega sporazuma.
Priložnost za pogovor o modalitetah reševanja odmrznitve začasnega sporazuma Srbije z EU bo po besedah Jeremića 26. januarja v Bruslju. Priložnost za pogovore o tej pa bo po besedah Žbogarja tudi njegovo današnje srečanje z evropskim komisarjev za širitev Ollijem Rehnom.
Ministra sta po prvem srečanju od oblikovanja nove slovenske vlade ob vprašanjih približevanja držav Zahodnega Balkana EU pregledala tudi vrsto bilateralnih vprašanj. Pri tem sta se dotaknila tudi sporne lanske srbske uredbe o zaščiti premoženja delov podjetij s sedežem na ozemlju nekdanjih republik skupne države, zoper katero so Slovenija, Hrvaška in BiH protestirale.
Žbogar je izrazil optimizem, da se bodo glede tega našle rešitve, ki bodo ustrezale vsem stranem. Kot veliko priložnost za reševanje tega vprašanja je označil prihodnji sestanek visokih predstavnikov za nasledstvo marca v Beogradu. Ta bo po njegovi oceni priložnost za pregled vseh odprtih vprašanj nasledstva, sestanek pa bo prispeval tudi k okrepitvi dela na vseh teh vprašanjih.