LJUBLJANA – Premier Borut Pahor je v svojem nagovoru poslance, ki bodo glasovali o obstoju njegove vlade, pozval, da pred odočitvijo premislijo, kaj je v dani situaciji najboljše za Slovenijo. Po njegobem mnenju je za Slovenijo koristnejše, da je zaupnica vladi izglasovana, ministrski kandidati pa potrjeni.
V danih razmerah sta možni dve poti in »predlagam, da izberemo tisto, ki je za našo državo in ljudi manj boleča, a ne brez tveganja«.
Zaupnica je odločitev za razumsko tveganje
Poslance je pozval, naj se ne odločijo za avanturo, ki se ji reče politična kriza. »Moj predlog, da podprete zaupnico, je razumsko tveganje /.../ vaša odločitev, da je ne podprete, pa je absolutno demokratična in legitimna.«
Nezaupnica po njegovem mnenju pomeni paralizo države in ohromitev prizadevanj za preboj iz krize. V zameno za podporo poslancem, pa »ne ponujam nič drugega kot surov boj, da se prebijemo skozi obroče krize. Moja vlada – če dobi zaupanje –, bo storila prav vse, kar je treba.«
Kriza razgalila stranpoti tranzicije
»Slovenija je marsikje šla na kriva pota. In če ne bi bilo krize leta 2008, ki je popolnoma razgalila stranpoti tranzicije (od napačne in podivjane privatizacije naprej), in vseh drugih procesov, ki so bili značilni za ta leta, bi verjetno čez 20 let ali v naslednjem kriznem ciklusu Slovenijo težje rešili iz zagate, iz katere jo rešujemo danes,« je prepričan Pahor.
Po izvolitvi je najprej šel v klet in najprej pregledal stebre
Pahor se je spomnil leta 2008, ko je prisegel v DZ in prevzel mesto premierja. Povedal je: »Najprej sem šel v našo klet. In kaj sem ugotovil? Da smo imeli pod vsemi nadstropji, ki jih je vsako naslednje lepše postavila vsaka nova vlada po letu 1991, zelo slabe in nizko položene temelje našega skupnega doma. Polne termitov, ki so razgrajevali nosilnost naše celotne zgradbe.«
Ni se lotil fasade, ampak temeljev
Temelji so bili razžrti, nizki in slabo pripravljeni za to, kar je Slovenijo čakalo v naslednjih letih. Pahor se je odločil, da z ekipo ministrov ne bo popravil le fasade tega doma. A to dolgoročno ne bi ničesar prineslo ljudem, ki tu živijo. »Treba je bilo ponovno poglobiti naše temelje in jim dati moč,« je še povedal. Pri tem je omenil ureditev odnosov s sosednjimi državami (Hrvaška) in to, da smo začeli normalizirati državo (inštitucije so dobile avtonomijo in tudi odgovornost).
Že slišane kritike Pahorju
Po pričakovanjih so Pahorju podporo napovedali v SD, kar je v imenu poslanske skupine SD povedal Dušan Kumer. Kot je dejal, so pogoji v zadnjih mesecih, v katerih je delovala manjšinjska vlada, dopuščala preveč možnosti in priložnosti za različne špekulacije ter predvolilno demagogijo. Vsaka vlada pa se bo morala v naslednjih mesecih soočati z gospodarsko krizo
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko v aktualnih razmerah v predčasnih volitvah vidi edino pravo pot. SDS zaupnice ne bo podprla, je ponovil Tanko, saj je v Sloveniji nastopil čas za spremembe, agonije vlade z novimi kadrovskimi menjavami namreč ne bodo podpirali.
Zares proti Pahorju
Vodja poslanske skupine poslancev Zares Franco Juri je povedal, da Zares zaupnice vlade ne bo dala. Pojasnil je še, da so koalicijo zapustili zaradi napačnih odločitev Pahorja in vsebinskih nesoglasij (denimo, pretirano Pahorjevo popuščanje stranki SDS, njegovo sodelovanje z Dimitrijem Ruplom, TEŠ 3, zaposlovanje v javnem sektorju,...).
Žerjav: Nič več zaupanja
Radovan Žerjav je v imenu poslanske skupine SLS dejal, da je vlada popolnoma izgubila zaupanje, zato v SLS zaupnice ne bodo podprli in niti ne bodo razpravljali o ministrskih kandidatih. Slovenija potrebuje nov začetek in konstruktivnost, ki pa je ne bo, če ne bo sprememb na čelu države.
Franc Žnidaršič (nepovezani poslanci) pa je povedal, da bodo poslanci glasovali različno, kandidatov pa niso ocenili za neprimerne.
Jelinčič o lopovščinah in Severni Koreji
Da živimo v policijski državi, je prepričan Zmago Jelinčič (PS SNS). Prepričan je, da nas je v demokratičnosti prehitele še Severna Koreja. Vse, kar je malega ostalo od Slovenije po letu 1991, je ta vlada uničila. Trenutno živimo v državi, kjer imamo klientelizem, koruptivizem in lopovščina, kot je še ni bilo, je povedal Jelinčič.
Nikoli niso bili enakovredni
Desus se v koaliciji nikoli ni počutil kot enakovreden partner, je v imenu Desusa povedal Anton Urh. V Desusu kandidatov niso ocenili za neprimerne, vendar pa jih ne bodo podprli.
Borut Sajovic (LDS) je povedal, da je vlada naredila veliko, ne pa vsega. Kot pomembnejši dosežek je navedel ohranitev ravni socialne varnosti.