LJUBLJANA – Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je nepreklicno odstopila. Odločitev je sporočila v izjavi za javnost v prostorih ministrstva za notranje zadeve. Ob tem je napovedala, da bo šla po zaupnico na svet stranke LDS.
Oditi je hotela že včeraj
Kresalova je svoj odstop ponudila že včeraj na osnovi revizijskega poročila Računskega sodišča RS. Premier Borut Pahor njenega odstopa ni sprejel, jo je pa pozval, naj odpravi nepravilnosti. Je pa v sporočilu za javnost Pahor zapisal, da njeno odločitev razume in jo spoštuje. Predsednika državnega zbora dr. Pavleta Gantarja bo v zakonitem roku uradno obvestil o njenem odstopu.
Poskrbela je za prijatelja
Ministrstvo za notranje zadeve je stavbo za prostore NPU najelo od podjetja Ram Invest, katerega lastnik je Igor Pogačar, tudi prijatelj ministrice. Ram Invest sicer objekt najema pri Hypo Leasingu. Ministrstvo Pogačarju za najem plačuje vsak mesec 136.000 evrov. Igor Šoltes, predsednik računskega sodišča, pa je v oddaji Svet na Kanalu A opozoril, da je šlo za najdražjo varianto, ministrica pa je delovala negospodarno.
Protikorupcijska komisija je ugotovila, da je šlo za privilegirano komuniciranje z enim ponudnikom – torej s Pogačarjem.
Spoštuje mnenje, a se ne strinja z njim
Ministrica je pojasnila, da mnenje protikorupcijske komisije, ki je ugotovila, da ravnanje pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) ustreza definiciji korupcije, kot zaprisežena zagovornica spoštovanja avtoritete in inštitucij pravne države spoštuje, a se z njim osebno ne strinja. Prav tako še vedno meni, da so bili vsi postopki izpeljani zakonito in v dobri veri, dodala pa je, da je za njimi stala celotna takratna ekipa ministrstva.
Bo nekdanja ministrica odgovarjala za svoja negospodarna dejanja?
Predsednik računskega sodišča Šoltes ni bil direkten. Prepričan je, da bi morali o tem odločati za to pristojni organi. Rok Praprotnik, namestnik predsednika komisije za preprečevanje korupcije, dodaja, da bi morali biti postopki z vidika spoštovanja moči pravne države hitri in učinkoviti.
Pozicija in opozicija podpirata odstop, oboji v pričakovanju predčasnih volitev
Luka Juri, član Pahorjevega SD, je dejal, da je to še dodaten poziv k predčasnim volitvam, Karl Erjavec pa meni, da bi moral Pahor odstopiti, saj je s tem dejanjem dal jasno vedeti, da podpira korupcijo. S slovesom Kresalove se strinja tudi stranka Zares. V SDS menijo, da je Pahor celo bolj odgovoren za dejanja kot pa Kresalova. Glede na ugotovitve računskega sodišča in komisije za preprečevanje korupcije je odstop Katarine Kresal edina možna odločitev, žal pa se je odstop zgodil prepozno. Ker se je Pahorjeva vlada v tem mandatu več ukvarjala s sabo kot pa z vodenjem države, je Slovenija danes v nezavidljivem položaju, ki nas stane 10 milijonov evrov na dan, zato pričakujejo čimprejšnji dogovor glede datuma volitev in čim normalnejše delovanje vlade v tem obdobju.