Ljubljana - »Naložbe, ki jih imam v banki, so po mojem mnenju varne.« Tako je, presenetljivo, odgovorilo kar 86,6 odstotka varčevalcev, anketiranih v tokratni anketi Dela. Panike med slovenskimi varčevalci torej ni. Kljub temu pa si ne delajo utvar, da finančna kriza, ki se širi po vsem svetu, ne bo prizadela tudi njih osebno.
Prav velikega optimizma glede posledic finančne krize ni zaslediti. Skoraj tretjina anketiranih pričakuje, da bodo krizo občutili toliko, da bodo morali varčevati na nekaterih področjih, približno enak delež pa jih pričakuje, da jih bo kriza zelo prizadela, da jim bo padel standard in bodo morali varčevati na vseh področjih. Sicer pa so Slovenci, kot kaže anketa, kar zagreti varčevalci in se poslužujejo različnih oblik nalaganja denarja.
Anketirane pa so povprašali tudi glede aktualnega političnega dogajanja. Tako jih največ meni, da mesto predsednika državnega zbora pripada socialnim demokratom. Glede tega, ali je zakon o RTV Slovenija treba spremeniti, pa so precej razdvojeni; 39,7 odstotka jih meni, da so spremembe potrebne, 35 odstotkov pa, da ne. Vsekakor pa bi si pri tem večina želela soglasje opozicije.
Naložbe v banki so varne
V tokratni anketi Dela so se lotili dveh aktualnih vprašanj: finančne varnosti in povolilnega političnega dogajanja. Glede prve lahko ugotovimo, da slovenski varčevalci zelo zaupajo bankam, hkrati pa so precej pesimistični, kar zadeva posledice finančne krize.
Anketarji so sodelujoče najprej vprašali, ali varčujejo oziroma nalagajo svoj denar - v banke, vrednostne papirje itd. Pritrdilno je odgovorila skoraj polovica vprašanih, 45,1 odstotka. Te so še natančneje povprašali o vrstah varčevanja oziroma kako nalagajo denar (odgovori se ne izključujejo, saj se posameznik lahko odloča za različne vrste naložb). Najbolj razširjeno je varčevanje v banki, kjer ima različne vloge 67,8 odstotka tistih, ki so izjavili, da varčujejo. V vzajemne sklade jih je vložilo denar 22,3 odstotka. Naložbeno zavarovanje jih ima sklenjeno 17,5 odstotka. Delnice, obveznice in druge vrednostne papirje jih kupuje 18,3 odstotka. V nepremičnine, nakit in umetnine jih vlaga 5,2 odstotka. Še najmanj priljubljeno je varčevanje v gotovini (doma, »v nogavici«) - k temu se jih zateka le 4,9 odstotka.
Več v ponedeljkovem tiskanem Delu