Penko toži Mateja zaradi žaljive obdolžitve

Nekdanji državni tožilec Boštjan Penko je zaradi neresničnih izjav v zvezi s priprtjem Ivana Zidarja vložil zasebno tožbo zoper ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja.

Objavljeno
30. september 2008 13.50
Boštjan Penko
Ti.B./STA
Ti.B./STA
Ljubljana - Nekdanji državni tožilec Boštjan Penko je na ljubljansko okrožno sodišče vložil zasebno tožbo zoper ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja zaradi žaljive obdolžitve. Penko v tožbi navaja, da je Mate na novinarski konferenci 4. julija v zvezi s priprtjem Ivana Zidarja namerno izrekel več neresničnih izjav ter žaljivih vrednostnih ocen o Penku.

 

Penko v besedilu tožbe spominja, da je Mate na omenjeni novinarski konferenci med drugim dejal, da lahko gre za kaznivo dejanje sestajanja dveh oseb (Penka in prvega moža SCT Ivana Zidarja); da je 29. junija prišlo do ponovnega tajnega srečanja med njima; da so policisti razpolagali s podatki, da je bil Penko nekajkrat obravnavan zaradi nasilnega vedenja v javnosti, uživanja alkohola in drugih snovi ter nasilnega obnašanja; da je policija pri Penku zasegla kopije policijske, tožilske in sodne dokumentacije; da sta Penko in dežurni preiskovalni sodnik Andrej Baraga v preteklosti delala skupaj na istih sodiščih in da sta v prijateljskih odnosih; nenazadnje pa, da obstaja utemeljen sum storitve kaznivega dejanja, če je ena oseba osumljenec v postopkih, druga pa je član skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala.

 

Omenjene trditve po Penkovem mnenju "izpolnjujejo vse zakonske znake kaznivega dejanja žaljive obdolžitve v njegovi težji, kvalificirani obliki", saj naj bi Mate pri svojih izjavah ravnal "naklepno, z zavestjo in namenom žaljive obdolžitve".

 

Penko navaja, da je kot tožilec "sprejemal strokovno utemeljene, vendar politično neprimerne odločitve", zaradi česar naj bi bil sankcioniran z odvzemom vseh zadev in odstranitvijo iz skupine za pregon organiziranega kriminala, zatem pa naj bi Mate "s podajanjem neresničnih in žaljivih trditev ter žaljivih vrednostnih sodb, mnenj in kritik o ravnanju in lastnostih zasebnega tožilca" podal "večplastno negativno podobo zasebnega tožilca, pri čemer je zavestno manipuliral z javnostjo, govoril neresnico, namigoval in žalil, da bi le čimbolj oblatil zasebnega tožilca".

 

Kot še meni Penko, je Mate svoje trditve podal na način, ki Penka "prikazuje v izrazito negativni luči, o njem je izrekal neresnična, objektivno žaljiva dejstva, podajal negativne vrednostne sodbe ter mu očital obravnavanje zaradi nasilništva, uživanje alkohola in drugih snovi (očitno je imel v mislih prepovedane droge) in nasilno vedenje v javnosti".

 

Glede Matejevih navedb o kaznivem dejanju "sestajanja dveh oseb" pa Penko pojasnjuje, da kazenski zakonik takšnega kaznivega dejanja ne pozna.

 

Penko prav tako zavrača, da bi se zasebno družil s sodnikom Andrejem Barago, Matejeve trditve v tem primeru pa Penko razume kot "v celoti neresnične in podane izključno z namenom popolne diskreditacije zasebnega tožilca".


Mate z vsebino tožbe ni seznanjen in je zato ne more komentirati, so sporočili iz službe za odnose z javnostmi na MNZ.

"Minister Mate je v zvezi z aretacijo Penka navajal le tiste informacije, ki mu jih je posredovala policija za novinarsko konferenco ob aretaciji, v kateri je bila odvzeta prostost nekdanjemu tožilcu Penku. Pri tem je komentiral že zaključen postopek," so na MNZ zapisali v sporočilu za javnost.

Obenem so pojasnili, da je Mate "glede nekaterih navedb, ki naj bi bile del tožbe in jih navaja nekdanji državni tožilec, izrecno navedel, da so bile te že pred omenjeno novinarsko konferenco objavljene v slovenskih medijih in jih je le povzel". Na slednje je minister na novinarski konferenci posebej opozoril, so še opozorili na MNZ.