Ljubljana - Varuh konkurence je izdal odločbo v primeru ugotavljanja morebitnega usklajenega ravnanja na trgu elektrodistribucije, vendar na uradu vsebine odločbe ne želijo komentirati dokler ta ne bo vročena strankam v postopku. Po neuradnih informacijah naj bi pet elektrodistributerjev kršilo zakon o preprečevanju omejevanja konkurence.
Direktor urada za varstvo konkurence Jani Soršak je dejal, da bodo odločbe v prihodnjih dneh, morda že v četrtek, objavljene na spletni strani urada za varstvo konkurence, odločitve urada pa ni želel razkriti. Kot je dejal, "vsebine odločb ne želi komentirati, dokler ta ne bo vročena strankam v postopku".
Kot je znano, je urad v začetku decembra lani uvedel postopek, s katerim presoja sum kartelnega dogovarjanja med distributerji električne energije, ki so novembra 2007 napovedali, da bodo s 1. januarjem zvišali cene električne energije v skoraj enakem znesku. Če bo urad ugotovil, da je šlo za kartelni dogovor, bo podražitev "civilnopravno nična".
Urad je sicer uvedel postopek proti družbam Elektro Primorska, Elektro Maribor, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska in Elektro Celje.
Boj za interpretacijo zasebnosti (iz sredine tiskane izdaje Dela)
Spor med informacijsko pooblaščenko in varuhom konkurence se seli na vrhovno sodišče. Informacijo je včeraj potrdil direktor urada za varstvo konkurence (UVK) Jani Soršak. Z vrhovnim sodiščem bo poskušal priti do zapečatenih podatkov v okviru preiskave proti trem trgovcem, Mercatorju, Sparu in Tušu.
Kot smo že poročali, je upravno sodišče v ponedeljek zavrnilo zahtevo UVK za selektivni vpogled v elektronsko pošto zaposlenih, ki jo je urad zasegel v nedavni preiskavi na sedežih treh trgovcev, informacijska pooblaščenka pa le nekaj dni zatem zapečatila. Tako je (tudi) sodišče preprečilo vpogled v »80 odstotkov podatkov«, ključnih za uradovo dokazovanje suma, da se domači trgovci usklajujejo o dvigu cen izdelkov za vsakdanjo rabo.
Zavrnitev upravnega sodišča je včeraj, ko se je vrnil z dopusta, pričakala direktorja urada za varstvo konkurence. A Jani Soršak pravi, da urad ne bo odnehal. Prepričan je namreč, da vpogled v elektronsko pošto, kot so ga predlagali upravnemu sodišču (selektivno pregledovanje osebne korespondence po »poslovnem ključu«, z navzočnostjo lastnika računalnika in informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar), ne pomeni posega v zasebnost zaposlenih. Opozarja na nekatere nedoslednosti v ponedeljkovi odločbi upravnega sodišča, ki varuhu konkurence ne dovoli vpogleda v zasebno pošto zaposlenih, dovoli pa, denimo, kopiranje zapečatenega trdega diska direktorja Spar Slovenija Igorja Merviča. »Kako to, da elektronske pošte ne smemo pregledati, lahko pa kopiramo, kar je, skladno z določili zakona o varstvu osebnih podatkov, obdelava podatkov,« se sprašuje Soršak. Do četrtka ima čas za pritožbo na vrhovno sodišče, to se mora izreči v 20 dneh.
Nataša Pirc Musar je za Delo že povedala, da bi bilo kakršno koli pregledovanje elektronske pošte zaposlenih, torej tudi po »poslovnem ključu«, v nasprotju z odločbo njenega urada. Za takšno »filtriranje« podatkov zaposlenih Soršakov urad nima zakonske podlage. Komentirala je kopiranje Mervičevega trdega diska: »Sodišče ni odobrilo posega v podatke na disku. Dovolilo je le poseg tehnične in ne vsebinske narave. Vpogleda v vsebino ni bilo.« UVK namreč iz neznanega razloga ni kopiral diska kot pri drugih zaposlenih, ampak je zaplenil izvirnik. Tega bi po 20 dneh moral vrniti, kopijo lahko hrani zapečateno do dokončne odločitve sodišča.
Engrotuš: Minister Bajuk laže
Očitki trgovcev zoper nedavno izjavo finančnega ministra Andreja Bajuka, ki je krivdo za visoko inflacijo pripisal tudi njim in politiki trgovskih marž, se kar vrstijo. Potem ko so izjavo ministra o 50-odstotnem dvigu marž pretekli teden javno zanikali v Mercatorju, se je včeraj odzvalo še vodstvo Engrotuša. Kot trdi, se je Bajuk najprej zlagal o tržnem deležu, ki da ga imajo trije največji trgovci v državi, kot »debelo laž« so označili tudi trditev, da so se marže v Sloveniji v preteklem letu povišale kar za 50,1 odstotka. »To laž si je Andrej Bajuk privoščil na tiskovni konferenci med naštevanjem dosežkov svojega ministrovanja. Ker je to povedal javno in v kontekstu, ki ni žaljiv samo za slovensko trgovino, ampak tudi za Slovenijo, je to precej večja laž, kot če bi si jaz izmislil, da je minister Bajuk kriv za to, da njegova stranka NSi na parlamentarnih volitvah ne bo dobila niti toliko glasov, da bi se uvrstila v parlament, in da v prihodnji vladi ne bo več minister,« je bil o škodi, ki jo je povzročil minister slovenskim trgovcem, nazoren Aleksander Svetelšek, direktor Engrotuša.