Peta naj planinska koča je bila še leta 2010 zaprta

Ob lepih nedeljah Tončkov dom na Lisci, v razvoj katerega bo Sevnica vložila 600 tisočakov, obišče 500-800 gostov.

Objavljeno
28. julij 2017 18.06
Janoš Zore
Janoš Zore

Lisca – »Postavil sem rekord,« se je na vrhu Lisce, ko je za seboj pustil posavsko ferato, pohvalil alpinist iz brežiške občine. Kolesar iz smeri Jurkloštra je po telefonu gledal Tour de France. Hrastničan si je nogometno žogo pripeljal z avtomobilom, mimo njega so kapljali pohodniki. Po letih zatišja se rekreativci na izletno točko, sevniška občina bo vanjo vložila 600.000 evrov, vračajo v vedno večjem številu.

»Zadovoljni smo z obiskom, ki se ves čas povečuje. Včasih med tednom ali ob slabem vremenu gostov skoraj ni bilo. Danes ni več tako,« je dejal Franc Krašovec, ki s hčerjo Tamaro vodi Tončkov dom na Lisci: »Ob lepih nedeljah nas obišče verjetno od 500 do 800 gostov.«

Oskrbnik Franc, nekoč gradbinec in policist, je Tončkov dom iz leta 1952 kot podnajemnik prevzel leta 2010. Dom, takrat še last Planinskega društva Lisca, je bil v tako slabem stanju, da je bil od leta 2008 zaprt, zaradi česar so bila potrebna nujna manjša obnovitvena dela.

»Vztrajamo sedmo leto, kar je najdlje po letu 1991. Najemno pogodbo imamo sklenjeno do leta 2033,« je povedal Krašovec. Zanimivo je, da je ob vseh vrstah rekreativcev (downhill kolesarji si prizadevajo urediti označeno progo) obiskovalcev na Lisci čedalje več zaradi palačink, ki so jih leta 2012 v ponudbo uvrstili po naključju. Druga oskrbnikova hči je namreč imela veliko prostega časa, in je ustvarila 20 receptov. Od takrat so dodali 21. vrsto palačink, ki je poimenovana po ženski, rojeni v dolini – Melaniji: »Začeli smo po naključju, a smo danes morda ponudnik z največ različnimi palačinkami v Sloveniji. Te so se pri nas prijele, kot so se nekoč krofi na Trojanah. Zaradi sladice gostje prihajajo iz vse države, tudi iz Hrvaške.

Obnova Tončkovega doma

Planinska koča na Lisci, ki je še pred slabim desetletjem zaprta samevala, je bila lani izbrana za peto najboljšo planinsko kočo v državi, toda priložnosti za razvoj ponudbe še nikakor niso izčrpane.

»Izkoristimo le približno desetino razpoložljivih prenočitvenih zmogljivosti. To je kapital, ki čaka, da ga poberemo,« je dejal Krašovec: »Začenjamo sodelovati s ponudnikom turističnih prenočitev, ki trži namestitve z manj zvezdicami, kot so planinske koče in hostli.«

Drugi zelo pomemben dejavnik, ki naj bi nad Sevnico in Laško privabil več gostov, ki bodo tam tudi prenočili, je predvidena obnova Tončkovega doma. Sevniška občina, na katero je planinsko društvo brez finančnega potenciala za razvoj izletne točke preneslo lastništvo planinske koče, naj bi namreč v prihodnjih letih v Lisco investirala več kot 600.000 evrov.


Sevniška občina je letos obnovila nogometno igrišče tik pod Tončkovim domom. Foto: Janoš Zore/Delo

»Približno pol milijona evrov bo stala predvidena celovita prenova Tončkovega doma. Sobe bi radi opremili s kopalnicami, izvedba tega bo odvisna od statičnih omejitev,« je povedal direktor občinske uprave Zvone Košmerl, nekoč velik rekreativni ljubitelj kolesarstva, po postopni revitalizaciji Lisce pa reden pohodnik na vrh občine.

»Želja je, da bi obnovo izpeljali v nekaj letih, recimo do leta 2020. Financiranje je predvideno iz občinskega proračuna, če bo mogoče, pa se želimo prijaviti tudi na kakšen razpis za pridobitev evropskih sredstev,« je dejal Košmerl, ki se zaveda, da brez javnih sredstev obnova infrastrukture na Lisci ne bo mogoča.

Urejanje okolice

V Sevnici so že leta 2007 pripravili idejno zasnovo gradnje turističnega rekreativnega območja, ki bi dobilo tudi lastno športno dvorano. Desetletje kasneje je načrt pozabljen, namesto trženjskega koncepta je predvideno nadaljnje razvijanje rekreacijskega turizma. Zaradi tega so na občini odstopili tudi od načrtovane umestitve Lisce v mrežo ponudnikov Centra šolskih in obšolskih dejavnosti, ker bi to močno omejilo ponudbo za nešolske goste.

Dokončne odgovore, kdaj in kaj bodo prinesla občinska vlaganja, bo ponudila projektna dokumentacija za ureditev Tončkovega doma na Lisci, ki jo pripravlja občina. Že letos naj bi deloma uredili kletni del objekta, kjer je predviden večnamenski prostor, zunaj koče je načrtovano tudi postajališče za avtodome.

Občina je letos na Lisci že preplastila asfaltno športno igrišče, lani je prenovila del skupnih sanitarij in ob manjših gradbenih posegih dom opremila s toplotno črpalko. Že pred tem so zgradili rastlinske čistilne naprave, vodovodno in optično omrežje ter otroško igrišče.

Drugi občinski projekt, povezan z Lisco, je vreden 114.000 evrov. Z njim je občina uspešno kandidirala na razpisu za sredstva za razvoj podeželja, projekt pa morajo po soglasju na ravni regije potrditi še na pristojnem ministrstvu. Z denarjem bodo do poletja 2019 med drugim uredili učno Jurkovo pešpot, zunanje površine na Lisci, postavili čebelnjak in omogočili izvedbo naravoslovnih dni.