Petek – dan D za Muro?

Po napovedi države kot druge največje lastnice se bo Murina žalostna zgodba dokončno razpletla do petka. Do takrat naj bi se državi uspelo dogovoriti s skrivnostnim domačim investitorjem, da vloži denar v reševanje družbe.

Objavljeno
25. julij 2009 22.58
Ivan Gerenčer
Ivan Gerenčer
Po napovedi države kot druge največje lastnice se bo Murina žalostna zgodba dokončno razpletla do petka. Do takrat naj bi se državi uspelo dogovoriti s skrivnostnim domačim investitorjem, da vloži denar v reševanje največje pomurske gospodarske družbe s skoraj 3300 zaposlenimi. Natančneje: investitor, ki bi bil iz domačih logov - po ugibanjih naj bi to bil podjetnik Joc Pečečnik -, naj bi ustanovil novo Muro in zaposlil tisoč delavcev, morda še stotnijo ali dve več.

V novi Muri bi ohranili donosne dele proizvodnje, predvsem šivanje oblačil domačih blagovnih znamk, šivanje po meri za velike in majhne naročnike. Tudi kooperantskim poslom se v novi Muri (govori se o dveh novih družbah) ne bi v celoti odrekli. Sedanja ali stara Mura, ki je bila desetletja ekonomska in socialna »stablizatorka« življenja v pomurski pokrajini (rekordno število delavcev je bilo 6500), bo vsekakor umrla. Na zavod za zaposlovanje se bo preselilo najmanj dva tisoč delavcev, seveda največ iz proizvodnih obratov.

 

To je realnost, s katero se Murini delavci in Pomurci ne morejo in nočejo sprijazniti. To so jasno in glasno na protestnih shodih v Murski Soboti in Ljubljani povedali vladi in lastnikom. Dali so jim vedeti, da ničesar ne prosjačijo, samo želijo, da Murinim delavcem omogočijo, da sebi in družinam sami služijo vsakdanji kruh, ker nočejo živeti od socialnih pomoči. Mura in Pomurje sta v preteklosti nesebično pomagala drugim v državi. Zdaj ko sami potrebujejo pomoč, so naleteli na gluha ušesa. Po drugi strani pa država, namesto da bi pomagala ohranjati delovna mesta, ne le v Muri, temveč tudi v drugih podjetjih v težavah, denar in energijo trati za reševanje podjetij, ki so jih na rob prepada spravili požrešni in brezsrčni tajkuni.

 

V Muri, ki diha le še na škrge, so se tudi v prejšnjem tednu zelo trudili, da bi podjetje kljub težkim razmeram normalno poslovalo. Čeprav nimajo denarja niti za gumbe, so izpolnili vsa naročila. Prokurist Zdenko Podlesnik je ponovil že večkrat povedano: šivalni stroji bodo brneli do petka. Do takrat bodo izpolnili vsa naročila. Podlesnik ne ve, kaj se bo dogajajo v avgustu. »Zelo se trudimo, da bi si zagotovili kar največji obseg dela. Že danes je jasno, da bo del zaposlenih moral ostati doma vsaj dva tedna. »Denarja za nakup tkanin in drugega materiala nimamo, zato ne bi mogli izpolniti naročil kupcev. Upam, da se bo do konca tedna uresničila napoved o prihodu investitorja v Muro. Kdo naj bi to bil, mi doslej lastniki niso povedali. Tudi spraševal jih nisem. Vseeno mi je, ali bo to Pečečnik ali kdo drug. Moja naloga je, da podjetje vodim po najboljših močeh. Prepričan sem, da bi se v Muri lahko ohranilo precej več kot tisoč delovnih mest. To ni le moja želja, na to kažejo objektivni ekonomski kazalniki. Takšnega mnenja so tudi drugi ekonomski strokovnjaki, ki so se podrobno seznanili s poslovanjem. Stvari pogrevati za nazaj nima nikakršnega pomena. Prepričan sem, da položaj ne bi bil tako slab, če bi se konkretno reševanje Mure začelo pred tremi ali štirimi meseci. Mura še danes ni insolventna in ni prezadolžena, pač pa ima zelo velike likvidnostne težave,« je povedal Podlesnik.


Iz Nedela