Peter Reberc: Podla gonja kadra iz jugodiplomacije

Policija je vložila kazensko ovadbo proti osebi na veleposlaništvu v Madridu zaradi suma storitve gospodarskih kaznivih dejanj. Gre za veleposlanika Petra Reberca?

Objavljeno
13. avgust 2010 10.18
Zoran Potič
Zoran Potič
Ljubljana - »Gre za gonjo proti veleposlanikom, ki razmišljajo s svojo glavo,« veleposlanik v Madridu Peter Reberc odgovarja na informacijo, da je policija na pobudo ministrstva za zunanje zadeve (MZZ) proti njemu vložila kazensko ovadbo. Na policiji niso želeli razkriti podrobnosti, pojasnili so le, da so julija podali kazensko ovadbo zaradi suma storitve gospodarskih kaznivih dejanj, na MZZ pa skopo dodajajo, da so na policijo podali prijavo suma storitve kaznivih dejanj zoper osebo, zaposleno na veleposlaništvu v Madridu. Vsi indici kažejo, da gre v tem primeru za Reberca, okoli katerega se je v preteklih letih dvigovalo kar veliko prahu.

»Ministrstvo za zunanje zadeve je na podlagi več ugotovljenih nepravilnosti na policijo podalo prijavo suma storitve kaznivih dejanj zoper osebo, zaposleno na veleposlaništvu v Madridu. Isti osebi je ministrstvo že leta 2009 vročilo opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz krivdnih razlogov,« pojasnjujejo na ministrstvu za zunanje zadeve. Več podatkov o tem, kaj je zagrešil osumljenec, niso hoteli navesti. Na policiji so le potrdili informacijo, da so v delu poslovanja veleposlaništva v Madridu vodili predkazenski postopek in da so zato julija letos proti eni osebi na pristojno tožilstvo podali kazensko ovadbo zaradi sumov storitve gospodarskih kaznivih dejanj.

Več nepravilnosti

Kazenska ovadba proti Rebercu je verjetno povezana z ugotovitvami inšpekcijskega nadzora, ki ga je izvedlo MZZ, ugotovili pa so menda več nepravilnosti. Na ministrstvu niso hoteli razkriti vsebine inšpekcijskega nadzora, ker da ti podatki ne sodijo v kategorijo informacij, ki so dostopne javnosti. V Dnevniku so poročali, da veleposlanika v Madridu obtožujejo sumljive porabe davkoplačevalskega denarja, ko računi za nabavljeno blago menda niso bili ustrezno specificirani, nekatere nabave pa so bile izvedene brez soglasja ministrstva. In kot zanimivost, nadzor je menda ugotovil, da je slovensko veleposlaništvo v Madridu pretiravalo pri nabavljanju goriva za vozni park, saj ga službena vozila ne bi mogla toliko porabiti. Reberc je pred kratkim med ocenjevanjem diplomatov dobil tudi negativno oceno MZZ, kar se verjetno še ni zgodilo v zgodovini slovenske diplomacije.

Začelo se je leta 2006

Reberc o kazenski ovadbi policije proti njemu ni obveščen. Je pa prepričan, da je to le del gonje, ki se je začela že leta 2006, kmalu po imenovanju za veleposlanika v Madridu. »Gre za izjemno podlo gonjo, z namenom, da se onemogoči vse tiste veleposlanike, ki razmišljajo z lastno glavo in si upajo znotraj ministrstva kaj predlagati. Takih posameznikov je več in vsi ti imajo težave z vrhom ministrstva, ki nima nobenih dosežkov. Skupno vsem tem, ki vodijo gonjo, pa je, da so bili skupaj v jugodiplomaciji,« meni Reberc, ki se bo čez mesec dni vrnil v Ljubljano na MZZ, saj se mu bo iztekel štiriletni mandat.

Vse obtožbe o storitvi kaznivih gospodarskih dejanj odločno zanika. V odgovor na kazensko ovadbo je Reberc ovadil zunanjega ministra Samuela Žbogarja zaradi domnevno nesmotrno porabljene kupnine od prodaje veleposlaništva v Washingtonu, kjer je bil Žbogar veleposlanik. Ovadil je tudi generalnega sekretarja MZZ Aljaža Gosnarja, ker je ta menda od Reberca neupravičeno zahteval, da tajnici na veleposlaništvu izplača 40.000 evrov, ovadbo pa je vložil tudi proti nekdanjemu veleposlaniku Petru Tošu, ki je izvajal inšpekcijski nadzor.

Dosedanje težave veleposlanikov

Ob koncu devetdesetih je imel z ovadbami težave veleposlanik v Bruslju Jaša L. Zlobec. Vložil jo je voznik veleposlaništva, veleposlaniku pa je očital storitvi kaznivih dejanj grabeža in zlorabe uradnega položaja, ker je menda »plačeval« vrtnarja, ki ga ni bilo. Nekdanjega veleposlanika v Pekingu Tita Turnška je predčasno odnesla afera vloma v veleposlaništvo, ki ga je zakrivila njegova žena. Diplomatsko kariero je predčasno končala tudi veleposlanica v Sarajevu Nataša Vodušek, ki je bila vpletena v hudo prometno nesrečo, alkotest pa je pokazal, da je vozila pod vplivom alkohola.

Iz tiskane izdaje Dela