Ljubljana – Premalo se zavedamo, kako pomembna je čista in kakovostna pitna voda, zato ta privilegij dojemamo kot nekaj samoumevnega. Dobrin pa se največkrat zavemo šele, ko jih zmanjka, je na koncu projekta Income poudaril doc. dr. Marko Komac, direktor Geološkega zavoda Slovenije.
Da se to ne bi zgodilo nikoli, je v okviru javnega podjetja Vodovod-Kanalizacija (Vo-Ka) kot vodilnega partnerja januarja 2009 stekel projekt Income, namenjen pridobivanju podatkov za učinkovitejše upravljanje vodnih virov, ki se končuje 30. junija.
Pri projektu so sodelovali še Geološki zavod Slovenije, Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU, Agencija RS za okolje in dva partnerja iz Nemčije.
Za 1,8 milijona evrov vreden Income je 47 odstotkov denarja prispevala evropska komisija; sofinancirali so ga še Mestna občina Ljubljana (MOL), ministrstvi za okolje in kmetijstvo, z enakim deležem po 330.000 evrov, in drugi partnerji.
Vodja projekta dr. Brigita Jamnik iz Vo-Ke je poudarila, da bodo odločevalci na podlagi pridobljenih podatkov lahko sprejemali boljše odločitve za zagotavljanje kakovostne pitne vode, ki temelji na ohranjanju vodnih virov. Pripravili so več kot 50 predlogov, ki so v javni razpravi.
Med njimi je sprememba pravnih aktov, ki urejajo delovanje koncesionarja za podzemne vode; pri nas ga še ne poznamo, čeprav je več kot 90 odstotkov pitne vode v Sloveniji podzemnih.
Opozorili so tudi na potrebo po dopolnitvi ukrepov, da so v izrednih razmerah v primeru okoljskih nesreč o tem obveščeni tudi upravljavci vodovodov, ki do zdaj niso bili; dogovor o načinih obveščanja je v Ljubljani že sprejet.
Vodja oddelka za varstvo okolja na MOL Alenka Loose je poudarila, da je v Ljubljani na voljo za pitje čista voda iz pipe, brez predpriprav, prav zaradi dolgoletnega truda in zaščite vodnih virov; merjenje podzemnih voda poteka že od leta 1997. Zajetna baza podatkov v projektu Income pa bo v prihodnje omogočala še boljšo pripravljenost v primeru onesnaženja. Pričakuje, da bo celotno orodje projekta preneseno na MOL, kjer bo tudi javno dostopno.
V okviru Income je vzpostavljen spletni pregledovalnik okoljskih podatkov, ki je prva tovrstna zbirka v Sloveniji.
Računalniški sistem za pomoč pri odločitvah v zvezi z nelegalnimi odlagališči omogoča pregled nad nelegalnimi odlagališči v Ljubljani. Izpopolnjen je numerični model dinamike podzemne vode. Gostejša je tudi mreža opazovalnih mest za nadzor podzemne vode, še preden pride v črpališča: na Ljubljanskem polju in stiku z Barjem je 12 novih opazovalnih objektov, še 31 pa jih je na prispevnem območju vodarne Brest.