Plače z nekajdnevno zamudo, pripojitev v letu dni

Način dolgoročnega reševanja Bolnišnice Topolšica bo znan po poglobljenem finančnem pregledu poslovanja.

Objavljeno
09. maj 2017 19.14
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Topolšica – Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je na začetku svojega obiska v Savinjski regiji v Bolnišnici Topolšica povedala, da bo vlada v četrtek sprejela sklep, s katerim bo ministrstvo poskrbelo za plače in prispevke zaposlenih v bolnišnici najpozneje do konca tedna. Jutri plač ne bo, a tudi v. d. direktorju Juriju Šorliju ne bo treba upnikov spet prositi, naj izvršbe umaknejo.

Ministrstvo bo zagotovilo slab milijon evrov, kar bo dovolj za plače in prispevke ter poplačilo najnujnejših dobav, da bolnišnica ne bi ostala brez zdravil. Izvršb, zaradi katerih ima bolnišnica tudi ta mesec blokiran račun, je za okoli pol milijona evrov, terjatev, zaradi katerih bi izvršbe še lahko bile izvedene, je še dodatnih 800.000 evrov. Za vse to bo, kot se je ministrica dogovorila z vodstvom bolnišnice, poskrbelo ministrstvo. V prihodnjih mesecih bo bolnišnica s svojim poslovanjem in rednimi prilivi sama lahko poskrbela za plače in plačila dobaviteljem.

To bo kratkoročna rešitev, skupaj ima namreč bolnišnica šest milijonov evrov dolga. O načinu dolgoročne rešitve zdaj še ne morejo natančno govoriti, ker imajo premalo podatkov. Kolar Celarčeva je včeraj dejala, da bodo najprej opravili poglobljen finančni pregled poslovanja v zadnjih letih: »Želimo ugotoviti, koliko finančnih sredstev je potrebnih za dolgoročno saniranje bolnišnice, hkrati s strokovnim povezovanjem bolnišnice Celje. Ko bomo imeli vse podatke, bo vlada za to sprejela tudi ustrezne sklepe.«

Predstavnik ministrstva za zdravje Tomaž Glažar je pred tremi tedni v Topolšici razlagal, da bi radi že junija bolnišnico pripojili k Splošni bolnišnici Celje, a tako hitro gotovo ne bo šlo, je povedala ministrica, ki bo za ta projekt imenovala tudi delovno skupino. Dodala je, da so težave tudi v zakonodaji: »Vsaka taka zadeva je dolgotrajen proces in postopek. Mogoče tudi zato, ker v Sloveniji do zdaj takega primera nismo imeli. Mislim, da je pomemben dogovor o programih, da bi zadeve lahko finančno sanirali, potem pa bo trajalo leto ali še več, da se bo vse to uresničilo. Kako se bo to imenovalo, pripojitev ali združitev, ne vem. Delovati moramo skladno z zakonom o zavodih iz, žal, leta 1991 in ta nam veliko možnosti ne daje.«

Strokovno povezovanje

Ministrica je še enkrat poudarila, da pri reševanju bolnišnice gotovo ne bo šlo za njeno ukinjanje ali zmanjševanje programa: »Pravkar sem za bolnišnico podpisala pogodbe za nakup novih rentgenskih aparatov v vrednosti pol milijona evrov. Verjemite, da tega ne bi naredila, če bi razmišljali o ukinjanju zdravstvene dejavnosti.« Zaposlene omenjanje pripojitve skrbi, tudi zaradi veliko neznank. Katere službe bi bile skupne, če sploh katere, bo znano šele po dogovorih in pripravljenih strokovnih podlagah. Šorli je še vedno optimist in pravi, da je ključno, da ministrstvo govori o sodelovanju med bolnišnicami: »Strokovne podlage je treba pripraviti tudi s Splošno bolnišnico Slovenj Gradec, ker tudi iz njihovega območja veliko ljudi prihaja v našo bolnišnico. Pogovori so z ministrstvom zdaj zelo konstruktivni.«

Bolnišnico bodo dolgoročno reševali tudi s prodajo zemljišč, ki jih bolnišnica ne potrebuje za nadaljnjo medicinsko dejavnost. O tem bo svet zavoda govoril tudi na jutrišnji seji sveta zavoda, na kateri bodo odločali tudi o Šorlijevi kandidaturi za direktorja bolnišnice. Šorli vodi bolnišnico kot vršilec dolžnosti leto dni, zamenjal je Leopolda Rezarja, v mandatu katerega je bolnišnica končala energetsko sanacijo. Ta je bila nujna, a po revizijskem poročilu polna nepravilnosti. Ministrica je ta teden organom pregona naznanila sum kaznivega dejanja pri obnovi bolnišnice, nacionalni preiskovalni urad pa mora po navodilu sveta zavoda obvestiti tudi sedanje vodstvo bolnišnice.